EREGL 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 1Ç20’de beklentilerin altında 300 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 434 milyon TL seviyesindeydi. Net kar bu sonuçla geçen yıl aynı döneme göre %70 düşüş gösterdi. Satış gelirleri ise beklentilere paralel yıllık %11 azalışla 6.378 milyon TL seviyesinde, FAVÖK rakamı ise yine beklentilere paralel yıllık %42 düşüşle 1.006 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

masanotları

Net kardaki düşüşte ana faktörler, satış hacminin gerilemesi, geçen yıla göre düşük çelik fiyatları nedeniyle cironun düşmesi ve kar marjlarının gerilemesi etkili oldu. Ayrıca geçen yıla göre %36 daha düşük net finansal gelir yazdı.

Satış Hacmi Geriledi

EREGL’ de net satışlar geçen yıl aynı döneme göre TL bazında %11 düştü. ABD doları bazında ise %21.5 düşüşle 1.47 milyon $ oldu. Ton bazında satışlarda yassı çelik satışları %12 düşerek 1.656 bin ton olurken, uzun çelik satışları %20.5 düşüşle 267 bin ton oldu. Talepteki azalma ton bazındaki satışlardan daha net görünüyor. Yılın ilk iki ayında üretim ve satışlarda iyimser seyirler varken, Mart ayında düşüş hissediyoruz.

Karlılık geçen yıldan kötü, önceki çeyrekten iyi

Kar marjlarında 1Ç19’a göre 9-10 puan gibi sert düşüşler görülüyor. Brüt kar marjı 9 puan düşüşle %14 olurken FAVÖK marjı 9 puan düşüşle %16 seviyesinde oluştu. Ton başına FAVÖK rakamı 1Ç20’de 95$/ton oldu. Bu rakam 1Ç19’da 139 $/ton seviyesindeydi. Geçen yıla göre görünen bu düşüş doğal olarak kar marjlarına da yansımış görünüyor. Ancak önceki çeyreğe göre ton başına FAVÖK ‘te 67$ seviyesinden artış oluştu. Yine önceki çeyreğe göre kar marjları 5 puan daha yüksek oldu. Bunda yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre nispeten yükselen fiyatların etkisi oldu. Ancak karlılık 2018 ve 2019 yılındaki rakamlardan hala uzak.

Çelik fiyatları Mart ayındaki düşüşten sonra nispeten duruldu ve nisan ayını yatay geçirdi. Ancak yukarı yönde güçlenme görünmüyor. 2Ç20’de kar marjlarının ve satışların daha düşük olmasını beklemek virüs etkileri göz önüne alınırsa yanlış olmaz. 2Ç ciddi belirsizlikler içeriyor.

Güçlü Nakit Akışı Sürüyor

Güçlü nakit akışları ise devam etti. EREGL bu dönemde faaliyetlerinden 2.2 milyar TL nakit elde ederken, nakit değerlerini yılbaşına göre 2.3 milyar TL arttırmayı başardı. Faaliyetlerden elde edilen nakit’in 1Ç19 ile aynı seviyede olmasını olumlu karşılıyorum.

Mart sonu itibari ile EREGL ‘nin 4.9 milyar TL net nakiti bulunuyor. Cari oran 2.5x gibi yüksek bir seviyede. Şirket tamamen nakit zengini ve borç çevirme sorunu yok. Covid salgınına en iyi şekilde yakalandığı söylenebilir.

Temettü

Aynı zamanda bir temettü şirketi olan EREGL, 17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan torba yasa kapsamında temettü kararı alacak. Önceden açıkladığı temettüyü, Genel Kurul yapamadığı için gerçekleştirme imkanı olmadı. Son yasa ile zaten önceden açıkladığı 1.067TL net temettü dağıtımını yapamaz. Şirket’in Genel Kurul tarihi henüz belli değil. Genel kurulda bu konu netleşecek. Nakit ödeme yapacaksa ikinci taksit Eylülden sonra olmak üzere İki taksit halinde ödemeye gidebilir diye düşünüyorum.

Hisse Geri Alım Programı

EREGL yönetim kurulu, genel Kurul onayına sunmak üzere 5 Mart tarihinde 3 yıllık hisse geri alımı programı açıkladı. Fon büyüklüğü hakkında  net bir rakam verilmezken, ödenmiş sermayenin %10’unu aşamaz hükmü bulunuyor. Yani 350 bin lotu aşamaz. Üst fiyat limiti olarak ise finansal tablodaki defter değerinin %25’ini aşamaz hükmü mevcut.

Son gelen bilançodaki Özsermaye rakamına göre üst limiti 12.33TL olarak hesaplıyorum. Her yeni bilanço verisinde bu rakam değişecek. Alt limit 1 TL zaten. Bu program henüz Genel Kurul yapılamadığı için onaylanmadı. Yani henüz hisse geri alımı başlamadı.

Ereğli’nin Yatırımcı sunumunu okumanızı tavsiye ederim.

Projeksiyon ve Hedef fiyat

EREGL için 2020 yılında satış gelirlerinin %15 düşüş ile 23.345 milyon TL seviyesinde olmasını bekliyorum. 2.çeyrekte satışlardaki gerilemenin çok sert olmasını ancak 3. Ve 4. Çeyreklerde toparlanmanın olması ile yılı %15 düşüşle tamamlaması şimdilik öngörüm içerisinde. Gelişmelere göre revize etmeye açık bir durum. Çünkü ciddi belirsizlik var. FAVÖ Marjının %14.4 olmasını ve FAVÖK rakamının ise 3.362 milyon TL seviyesinde oluşmasını bekliyorum.

İNA yaklaşımına göre EREGL için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 10.20TL seviyesinde koruyorum. Son borsa kapanışı olan 8.09TL fiyata göre uzun vadede %26 yükselme potansiyeli görünüyor.

EREGL büyük ve dünyada önemli oyunculardan birisi. Virüs etkisinin azalması ile birlikte ekonomilerde başlayacak toparlanma Şirketi pozitif etkileyecek. Ambalaj, otomotiv, çelik boru, beyaz eşya gibi önemli alanlara satış yapmaktadır. Ayrıca Genel Kurul’un ardından hisse geri alımının başlaması ve temettü ödemesinin kesinleşmesinin hisse fiyatını olumlu etkileyeceğini bekliyorum. Buna ek olarak Şirket’in güçlü nakit akışları güven veriyor.

2.çeyrek dönem performansı ve virüs gelişmeleri projeksiyonlarımda kilit rol oynayacak.

Uzun vadeli yatırımcılar için EREGL ideal seviyelerde bulunuyor. Piyasalardaki dalgalanmaya bağlı olarak geri çekilmeler daha cazip uzun vadeli alım fırsatları verebilir. 7-7.50 seviyeleri önemli destek olurken, 8.30 direncinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı yönlü hareket güçlenebilir.

Yeni finansallar açıklandığında değerleme mi tekrar gözden geçireceğim.

EREGL 2019/12 Analizime de göz atabilirsiniz. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir