Borsa ve Piyasa Beklentileri 7 Ekim 2019

BIST100 Borsa endeksinde 103000 seviyesinin altından tepki yükselişleri alarak haftayı kapattık. Yurtiçi piyasalardaki risk iştahının devam ettiğini, faizlerdeki geri çekilmenin hisse senetleri piyasasını olumlu etkilediğini düşünüyoruz. Geçen hafta GOÜ endekslerine gelen satış baskısının ve ABD piyasalarındaki düşüşün içeride borsa endeksinde kar satışları için bahane yarattığını söylemek mümkün. Bu sabah ABD future endeksleri bir miktar geri çekilme gösteriyor. Asya piyasalarında negatif görünümler var. ABD-Çin görüşmeleri öncesinde piyasalarda tedirginlikler var diyebiliriz. BIST100 endeksinde 103000 seviyesi üzerinde ısrarlı kalma çabası piyasanın yükselmeyi istediğini göstermekte. Bankacılık sektörünün aylık verileri olumlu. Bu nedenle banka hisselerinde bu hafta yaşanacak bir tepki yükselişi endeksin yeniden 105000 seviyesini görme şansını öne çıkarabilir.

masanotları

Güvenli Bölge ile ilgili gelişmeler izlenecek

Güvenli Bölge’ye operasyon konusu piyasalarda tedirginlik yaratıyor. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları bu konuda operasyonun çok yakında olabileceğini gösteriyor. Bu konuda ABD tarafından da gelecek açıklamalar önemli olacak. Gelişmelerin Türkiye-ABD ilişkilerini yeniden gerginliğe sevkedecek boyuta taşınması durumunda piyasalar olumsuz etkilebilir. Buna karşın harekatın karşılıklı bilgi dahilinde, uluslararası ittifak ile mutabakat içerisinde yapılması piyasaları rahatlatacaktır.

Önümüzdeki hafta içeride en önemli konu Güvenli bölge ile ilgili açıklamalar olacak. Bu konu piyasalarda birincil öncelikte kalmaya devam edebilir. Pazartesi günü Eylül ayı Hazine nakit bütçe gerçekleşmeleri ve Cuma günü ise Cari İşlemler Hesabı açıklanacak.

Dışarıda ise ABD kanadından ÜFE ve TÜFE verileri ile Fed üyelerinin açıklamaları haftaya damga vuracak görünüyor.

BORSA

Borsa endeksinde olumlu görünüm halen devam ediyor. Geçen haftaki düşüşü bir geri çekilme olarak tanımlıyoruz. 103300 seviyesi üzerinde seyirler devam ettiği sürece olumlu teknik görünüm sürecektir. Daha aşağıda 102000 desteği bizim için önemli bir destek olabilir. Yukarıda ise 106000 kritik direnç olmaya devam ediyor. Ancak endeksin 103000 üzerindeki ısrarlı seyrinin sürmeye devam etmesi 106000 direncinin geçilme şansını artıran bir gelişme olacak görünüyor.

DOLAR

Dolar kurunda 5.60 seviyesi güçlü bir destek olurken, bu seviye üzerinde yatay ve güçsüz seyirler izliyoruz. Kısa vadede 5.74 direni çolarak izlenirken, bu seviyeyi geçmesi durumunda 5.84 seviyesi izlenecek. DolarTL kurunda 5.74 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda yukarı yönlü ivmelenme hızlanabilir. Güvenli bölge ile ilgili gelişmeler ve buna bağlı olarak ABD ile olumuz bir hava oluşup oluşmayacağı TL varlıkları üzerinde etkili olacaktır.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir