Borsa Yılı Zayıf Kapatıyor

Borsa endeksi hafta başından itibaren satıcılı başladığı haftayı %5.46 değer kaybı le kapadı. Bir süredir zayıf seyir gösteren endekste, geçen haftaki hafif tepki yükselişi satış fırsatı olarak değerlendirilmiş görünüyor. Yabancıların alımı sürerken, satış tarafının daha baskın olduğunu izliyoruz. Bunun sebeplerini pek çok kez ifade etmiştik. Yüksek faiz ortamının, cazip hale gelmesi ve bunun sonucunda başta yatırım fonları olmak üzere portföylerdeki hisse oranının azaltılması önemli bir neden olurken, kredili pozisyonların Eylül sonu itibari ile 50 milyar TL seviyesinin üzerinde olması, geçen her yatay veya aşağı yönlü seyirde hisse satışı olarak baskı yaratmaya devam ediyor. Bunun karşılığında gelen yabancı alımlarının, gelen satış talebinin altında olması Borsa endeksinde düşüşü beraberinde getiriyor.

masanotları borsa

Güçlü yabancı alımlarının kısa vadede olmayacağını bekliyoruz. Bunda en önemli nedenlerimiz arasında enflasyon muhasebesini gösterebiliriz. Yabancı yatırımcılar ve fonlar öncelikle enflasyon muhasebesinin sonuçlarını görmek isteyeceklerdir. Diğer yandan Yerel seçimlerin sonlanması ve sonrasında siyasi otoritenin mevcut sıkı para politikasına ne kadar sabır göstereceği de yabancıların tedbirli şekilde yaklaştığı nokta. Son olarak kredi derecelendirme kuruluşlarından daha somut adımlar bekliyor olabilirler. Tüm bu sebepler yabancı girişlerinin, ılımlı kalmasına neden olmakta. Ancak buna rağmen Yabancı Takas oranına adet bazında bakıldığında %17.62’den %18.30 seviyesine yükseldiğini görmekteyiz. Bu verinin adet bazında sahip oranı olduğunu hatırlatalım. Piyasa değeri ile ölçülen yabancı takas oranı ise son bir haftada %35’den %37.97 seviyesine yükseldi.

Kısacası endeks düşerken yerliler satıyor ve yabancılar alıyor.  

Borsa

Endeksteki bu baskılı seyirler önümüzdeki birkaç ay daha devam edebilir görünüyor. Endeks zaman zaman düştüğü noktalardan tepki yükselişleri gösterebilir ancak sonrasında tekrar baskılar görebiliriz. Gelecek hafta yılın son haftası ve vade sonunun gelmesi nedeni ile VIOP işlemlerinde dikkatli olmakta yarar var. Volatil bir hafta yaşamak mümkün. Noel tatili olması nedeni ile yabancı yatırımcıların tatil modunda olması ve gelecek hafta yabancı etkinliğinin düşük olması beklenebilir. Özellikle Pazartesi günü hem ABD hem Avrupa piyasaları, Salı günü ise Avrupa piyasaları kapalı olacak. Bu durum endekste satışların karşısında her zamankinden daha az alıcının olacağı anlamına geliyor.

Açıkçası teknik olarak 7800 seviyesinin altına gerilemeyerek 7300 bölgesine düşme riski oldukça artmış durumda. Teknik olarak görünüm iyi değil. Haftaya geçen haftaki sert düşüşün etkisi ile tepkili bir başlangıç yapabiliriz ancak haftanın ilerleyen günlerinde baskı yeniden hissedilebilir. Önceki tepki verdiğimiz nokta olan 7500 seviyesi burada önemli olacak. Bu desteğin altına gerileme oluşursa baskı artabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu kentsel dönüşüm projesini başlatması ve dönüşümlerde devlet desteğini açıklaması ile birlikte Çimento sektörü hisselerinde hareketlilik görülebilir. Aynı zamanda 2024 yılı için çimento talebinin güçlü devam edeceğini bekliyoruz.

Diğer yandan Hükümet’in önceki haftalarda demir çelik ithalatına yönelik aldığı tedbirlerin yanısıra Tayvan ve Çin menşeili paslanmaz çelik boru ürünlerine yönelik nihai gözden geçirme soruşturması başlatması demir çelik hisselerinde bir miktar hareketliliğe neden olabilir. Ekim ayından bu yana HRC fiyatlarında yükseliş olduğunu da eklemek gerek.

Veri Akışı Zayıf Bir hafta. İçeride Asgari Ücret, Dışarıda Tatil Modu

Haftalık veri takviminde, genel olarak zayıf bir veri akışı bulunuyor. Gözler asgari ücrette olurken, Cuma günü açıklama gelmesi bekleniyor. Salı günü Aralık ayı Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranları izlenecek. Perşembe günü Ekonomik güven endeksi izlenirken, haftalık yabancı işlemleri verisi takip edilecek. Cuma günü ise Kasım ayı Dış ticaret Açığı verisi alınacak.

ABD tarafında Pazartesi günü Noel nedeni ile piyasalar kapalı olacak. Salı günü Konut fiyat endeksi ve Dallas Fed İmalat endeksi izlenebilir. Cuma günü ise Chicago PMI verisi alınacak.

Avrupa tarafında ise Pazartesi ve Salı günleri piyasalar kapalı olacak. Cuma günü ayrıca İngiltere piyasaları kapalı olacak. Hafta genelinde önemi bir veri akışı bulunmuyor.

Borsa da Momentum Zayıflıyor

Borsa endeksinde teknik olarak zayıf seyirler devam ediyor. Önceki hafta 7800 desteğinin altına gerilerken, bu baskıyı endekste izliyoruz. Yeni haftada 7500 desteği önemli olurken, bu seviyenin altında 7300 desteği kritik öneme sahip olabilir. Cuma günkü sert düşüş sonrasında Pazartesi günü tepki alımları görebiliriz ancak sınırlı kalabilir.

Borsa Grafiği

Ons Güçleniyor

Altında sert hareketler devam ediyor. 2010 desteği üzerinde ısrarlı duruş izliyoruz. Bunun yanında 2072 direncinin zaman zaman test edildiğini görmekteyiz. EURUSD paritesinin 1.10 seviyelerine gelmesi ve Dolar endeksinin zayıf kalması Ons Altını destekliyor. Haftalardır söylediğimiz öneriyi tekrar ediyoruz. Alton lehine mevcut rüzgâr varken, kısa pozisyon açmak mantıklı olmayacaktır. 2072 çok önemli bir direnç ve bu seviyeyi geçmesi durumunda yukarı hareket hızlanabilir.

Ons Altın

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir