Borsa Yorum ve Teknik Analiz

Aslında Borsa endeksindeki yükselişin nedeni yaşanan düşüşün beklentilerden çok daha sert olması ile açıklanabilir. Normal şartlarda 110000 seviyesinde yorulan ve 105000 seviyelerine doğru bir miktar kar satışı genel olarak bekleniyordu. Ancak hem K.Irak referandumu hem ABD vize gelişmeleri piyasalarda sürpriz satışlara neden oldu. Ancak referandumun ardından uluslararası blok tarafından tavır konması ve ABD vize yasağının ardından yumuşamaların başlaması sert satışların ardından tekrar sert tepkilerin gelmesini sağlamış görünüyor. Endeksin geldiği nokta bu gelişmeler öncesinde teknik olarak düzeltme beklediğimiz seviyeler zaten. masanotları Endekste 106700 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci bence çok önemli. Bu seviyenin üzerine ilk denemesinde çıkmakta ilerleyen günlerde zorlanabilir ve 105000 seviyesine doğru hafif kar satışları görebiliriz. Ancak 9 aylık bilançolar başlıyor ve endeks üzerinde ağırlığı olan pek çok büyük şirkette yine yüksek performanslar bekleniyor. Mevcut beklentilere göre bile %15-18 arasında yükseliş potansiyeli hesaplıyoruz. Temel olarak bu beklentiler varken endekste çok sert satışlar olmasını beklemiyorum. Güçlü ve iyi şirketlerde bilanço beklentili alımlar devam edecek görünüyor.

106700 seviyesindeki 50-günlük ortalama önemli

Piyasalar vize ile ilgili gelişmeleri takip edecektir. Diğer yandan jeopolitik risklerde hareketlilikler var ve gelişmeler izlenecektir. ABD dolar endeksindeki güçlenme gelecek süreçte GOP’ları bir miktar rahatsız edebilir. Bu noktada içeride USDTL kurundaki gelişmeler dolardaki global güçlenmeden nasıl etkilenecek izleyeceğiz. Şu an için gelişmekte olan ülkelere yönelik negatif bir rüzgar mevcut değil. Borsa BIST 100 endeksinde güçlenmenin devam etmesi için 106700 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu durumda ilerleyen günlerde 110000 seviyesine güçlenme görebiliriz. Buna karşın Endeksin 106700 seviyesini geçmekte başarısız kalması durumunda ise 105000 desteğine doğru kar satışları görebiliriz. Kısa vade işlem yapanlar için 105000 seviyesi stop alınabilir belki. Ancak uzun vadeli bilanço yatırımcıları için 101000 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece tehlike yok gibi görünüyor.

xu100
xu100

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir