Borsa Yorumu ve Haftalık Piyasa Beklentileri

Geçtiğimiz haftayı satıcılı bir şekilde bitirdik. Borsa BIST100 endeksi 120000 seviyesi üzerine yerleşmekte başarılı olmadı ve beklenen yönde kar satışları etkili oldu. Bankalarda gelen bilançoların hisselerde beklentileri sona erdirmesi de kar satışları için bahane olmuş görünüyor.

masanotları

ABD Piyasaları Bozuyorsa Dünya Piyasalarıda Bozar

Ancak geçen haftayı sadece bununla ifade etmek yanlış olur. Güçlü gelen ABD tarımdışı istihdam verisi ABD 10 yıllık tahvil faizlerini %2.85 seviyesine fırlatırken, faizlerdeki aralıksız yükseliş ABD borsalarında satışlara neden oldu. Dow Jones Nisan 2016 tarihinden bu yana ilk kez günlük bazda 500 puanlık bir düşüş gösterdi. ABD piyasalarındaki satışlar dünya piyasalarına da yansıdı ve global satış dalgası izledik. Bundan Borsa BIST100 endeksi de nasibini almış görünüyor.

Geçen hafta Cuma günü açıklanan istihdam verisinde saatlik ücret artış hızının %2.5’den %2.9’a yükselmesi, 10 yıllık faizleri yükseltirken, enflasyon beklentilerini de canlandırdı. ABD basınında Fed’in beklentilerden daha fazla faiz artırımına gidebileceği yönünde yorumlar şimdiden başladı bile. Ancak ücretlerdeki artıştaki bu sıçrama önceki yılda oluşan baz etkisinden gelmiş olabilir. Bunu en iyi gelecek ay açıklanacak istihdam verisinde öğreneceğiz. O zamanda kadar zaten çok düşük seviyelere gerilemiş ABD Doları için ve çok yüksek noktalara gelmiş ABD borsaları için bir düzeltme fırsatı oluşmuş görünüyor.

Bu konuda gelecek hafta Fed üyelerinin yapacağı açıklamalar takip edilecek görünüyor. Enflasyon konusunda yapılacak güvercin açıklamalar devam ederse oluşan bu Dolar pozitif dalga hızını bir miktar kaybedebilir.

Borsa BIST100

Borsa BIST100 endeksine bakarsak, oluşan satışların güzel bir direnç noktasından gelen kar satışları olduğunu düşünüyoruz. Açıkçası 115000 seviyesi üzerinde endeks seyrini koruduğu sürece yükseliş trend içerisinde düzeltme sınırları içerisinde olduğumuzu düşünmeye devam edeceğiz. Ancak satışların hız kesmeyip 115000 seviyesinin altına devam etmesi durumunda 112500 seviyelerindeki 50-günlük ortalamaya doğru düşüş devam edebilir ve böyle bir düzeltme can sıkıcı olabilir.

Sonuç olarak endeksteki satışların nerede dengeleneceği önemli olacak görünüyor. Satışların 115000 seviyesi üzerinde dengelenmesi durumunda yeniden 120000 direncini test etme ve geçme şansı devam edebilir.
Kısa vadeli yatırımcılar için zor bir hafta olabilir. Al-sat stratejileri açısından zor kararlar verilebilir. Ancak uzun vadeli yatırımcılar için değişen bir şey yok. Bilançolar geliyor ve açıklanan bilançolarla beraber uzun vadeli yatırımlar şekillenmeye devam edecek.

Elbette global piyasalarda özellikle ABD piyasalarındaki satışların durumu, 10 yıllık tahvillerdeki seyir yakından takip edilecek.

DolarTL ‘nin 3.73 krizi

Dolar kurunda ise 3.73 seviyesinin altına gerileme oluşamadı ve bu seviyeden yeniden tepkiler geliyor. ABD Dolar endeksinin tam tepki vereceği noktalara gerilemiş olması da bu açıdan bir talihsizlik. Dolar endeksindeki yukarı tepkinin devamı durumunda içeride DolarTL paritesi 3.79-3.80 seviyelerini görebilir. Açıkçası kurda 3.8080-3.81 seviyelerinin üzerine yerleşmeler olmadıkça yatay ve güçsüz seyrin devam ettiğini düşüneceğiz. Güzel bir rüzgar oluşması durumunda 3.73 seviyesinin altına gerileme olasılığı halen devam ediyor. Ancak giderek zayıflayan bir şekilde. Dolar kurunun 3.73 seviyesinin altına gerilemesi durumunda aşağı yönlü seyir hızlı olacak gibi görünüyor.

Enflasyon Verisi Önemli

Önümüzdeki hafta içeride Ocak ayı enflasyon verilerini alıyor olacağız. TÜFE yıllık bazda %11.92 ve çekirdek TÜFE %12.30 seviyesinde bulunuyor. Geçtiğimiz yılın Ocak ayındaki yüksek enflasyon nedeni ile baz etkisi ile enflasyonda düşme bekleniyor. Böyle bir durum enflasyonda iyi sonuçla beraber gelmesi durumunda piyasalarda ılımlı bir hava yaratabilir. Ancak enfasyonda baz etkisine rağmen yine katı seyirlerin devam etmesi faizler ve piyasa üzerinde moral bozabilir. Salı günü TCMB enflasyon değerlendirmesi Borsa ve piyasa üzerinde etkili olacak bir rapor değil. Perşembe günü ise Aralık ayı Sanayi Üretim verisi bekleniyor. Ancak zaten bilançoların açıklanıyor olması Borsa için daha ön planda kalacak görünüyor.

Dışarıda PMI dışında önemli veri akışı yok

ABD kanadında ise Pazartesi alınacak olan PMI verileri dışında önemli bir veri trafiği bulunmuyor. Çarşamba günü Fed üyesi Dudley ve Perşembe günü William’ın konuşmaları takip edilecek. Euro tarafında ise yine Pazartesi günü açıklanacak PMI verileri dışında önemli bir veri akışı mevcut değil.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir