Borsada Dalgalı Seyirler Dönemi Başlıyor mu?

Borsa endeksi haftayı %3.03 değer kaybı ile kapatırken, dalgalı bir haftayı geride bıraktı. Haftalık getirilerde BIST30 endeks hisselerindeki gerilemenin %2.45 ile BIST100 endeksine kıyasla daha sınırlı kalırken, XTUMY endeksinde daha fazla baskı olduğunu gördük. Bununla birlikte BIST100 dışı hisselerde haftalardır gözlenen zayıflama geçen hafta kendisini iyice ortaya çıkardı ve XTUMY endeksi %6.79 ile Borsa endeksinden daha fazla değer kaybetti. Önümüzdeki dönemde BIST100 şirketlere olan eğilimin daha fazla olabileceğini ve BIST100 dışı şirketlerde daha seçici olunması gerektiğini düşünüyorum.

masanotları borsa

Endeks için genel olarak pozitif görüşümü koruyorum. Ancak haftaya endeksin bir denge bulması önemli olacak. 5400 seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda 5800 hedefi tekrar potaya girecek. Buna karşın 5400 üzerine çıkmakta başarısız kalırsa 5000-5400 arasında dalgalı bir hafta görebiliriz.

Sektör ve hisse Geçişleri Başlamış Olabilir

Geçen hafta İletişim, Sigorta, Havacılık gibi sektörler en fazla yükselen sektörler oldu. Bu sektörler pek çok Araştırma Departmanının 2023 yılı için güçlü olmasını beklediği sektörler idi. Diğer yandan Doların global olarak değer kaybetmesi ve EURUSD paritesinin yükselmeye başlaması ile Beyaz Eşya sektör hisselerinde yükselişler gördük. Buna karşın 2022 yılından çok fazla önden yüklemeli olarak yükselen Şirketlerde, halka arz endeksindeki hisselerde, enerji gibi sektörlerden çıkışlar görmeye başladık. Borsada seçicilik başladı bile ve bu devam edebilir.

Siyaset Etkili Olacak

Geçmiş gelişmeler gösterdi ki siyaset borsa üzerinde etkili olmaya devam edecek. Geçen hafta Perşembe günü yaşanan %7.3’lük düşüşün bir nedeni yoktu. Ortada somut bir haber akışı da yoktu. Ancak Borsa’daki fısıltı gazetesinin etkilerini bazı yorumlarda gördük. Zaten somut olumsuz bir haberle düşüş gerçekleşmiş olsaydı, Cuma günü %4.41’lik bir tepki vermez, düşüşüne devam ederdi. Seçimlerin erkene alınmasına yönelik açıklamaların etkili olduğunu düşünmüyorum. Büyük fonların hesaplarını Haziran’a göre yaptığını geçen haftaki açıklama ile tüm hesapların değiştiğine yönelik yorumlara katılmıyorum. Çünkü zaten son bir iki aydır Ankara siyaset yazarları bu konuya değiniyor. Ve büyük fonların tüm bu yazıları yakından takip ettiğinden şüpheniz olmasın. Türkiye’de hiçbir büyük fon hesabını Haziran ayında seçim olacak diye yapmadı zaten.

Ancak hem İmamoğlu ile ilgili mahkeme kararının geldiği gün hem geçen hafta bize siyasetin piyasa üzerinde satış için bahane olarak kullanılacağını gösteriyor. Bu nedenle yükselişlerden sonra gelebilecek geri çekilmeler sert olabilir. Genel olarak Borsada’ki pozitif trendin bozulmasını beklemiyorum ancak dalgalı ve hata yapmaya zorlayan seyirler görebiliriz. Burada Borsacı değil yatırımcı olmak, sakin kalmak ve uzun vadeli düşünmek önemli olacak.

ABD Piyasaları Karışık

Geçen hafta gelen beklenenden iyi gelen Tarımdışı istihdam verisi, işgücünde güçlü görünümün devam ettiği sinyalini verdi. Kısacası ABD piyasaları bir yandan resesyonun beklendiği kadar sert olmayabileceğine sevinirken, diğer yandan Fed’in faiz artırım sürecinin uzayabileceğine yönelik endişe içerisinde kaldı. Bu iki beklenti arasında git gel yaşayan ABD borsalarının yukarı aşağı seyir önümüzdeki haftada devam edebilir. S&P 500 için 3600 seviyesi şimdilik dip olarak işaretlenmiş gibi duruyor. Bu dibin altına kayması için, Şirketlerin beklenenden daha kötü 2023 projeksiyonları açıklamaları, kar beklentilerini aşağı çekmeleri ve resesyona yönelik beklentilerin daha kötüleşmesi gerekli. Böyle bir durumda ABD piyasaları yeni bir olumsuz fiyatlamaya girebilir ve dip olarak kabul edilen 3600 seviyesinin altına düşüşler başlayabilir. Buna karşın bunlar olmaz ise ve beklentiler daha iyileşme gösterirse S&P endeksi 4000 direncini zorlayabilir.

İçeride Sanayi Üretimi ve Siyaset, Dışarıda ABD TÜFE

Haftalık veri takviminde içeride siyaset yine en baştaki yerini koruyabilir. Meclis Memur zamlarını görüşmeye başlarken, gözler EYT yasa tasarısının ne zaman gündeme geleceğinde olacak. Salı günü Kasım ayı Sanayi Üretim endeksi açıklanacak. Ekim ayında yıllık %2.5 artışla güçlü gelen verinin seyri önemli olacak. Yılın son çeyreğinin ikinci verisi olması nedeni ile bilanço beklentileri açısından önemli olabilir. Çarşamba günü ise Kasım Cari İşlemler Dengesi açıklanacak. 3.8 milyar $ cari açık gelmesi bekleniyor. Haftanın geri kalanında içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Dış tarafta ise Pazartesi günü Japonya piyasaları tatil nedeni ile kapalı olacak. Salı günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecek. İsviçre’de Merkez Bankalarının Bağımsızlığı konusunda konuşması bekleniyor. Piyasaları etkilemeyebilir. Aynı gün Japonya Merkez Bankası Başkanı konuşacak. Perşembe günü ABD TÜFE verileri açıklanacak. Aylık %0.1 beklenen veri ile yıllık enflasyonun %7.10’dan %6.60 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Cuma günü ise Euro bölgesi ve İngiltere Sanayi üretim verileri izlenecek.

Borsa Endeksinde 5400 izlenecek

Endeks geçen haftaki düşüşle tekrar alt banda düştü ve 50 günlük ortalamasından tepki gösterdi. Önümüzdeki hafta 5400 seviyesindeki kanal direncini izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerine yükselir ve yerleşebilirse, 5800 seviyesindeki kanal direnci tekrar hedef potasına girecektir. Buna karşın, 5400 seviyesini geçmekte başarısız kalırsak, önümüzdeki hafta 5000 ile 5400 arasında dalgalı bir hafta görebiliriz.

Borsa BIST100 Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Yorum yapılabilecek bir noktada değiliz.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Yükselişe Başladı

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Altın 1804 seviyesindeki 50 haftalık ortalaması üzerinde ikinci haftayı geçirdi. Bu seviye üzerine iyice yerleşmesi durumunda 2000 seviyelerine doğru beklenen hareket başlayabilir. Altında 1804 seviyeleri stop loss alınmak şartıyla pozisyon alınabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir