Borsada Mecburi İstikamet Yukarı

Borsa endeksi geçtiğimiz haftayı %4.6 yükselişle kapattı. Bu üst üste sekizinci hafta yükselişi oldu. Endeks bazı haftalar sert geri çekilmeler yaşasa da haftanın geri kalanında gelen güçlü alımlarla birlikte hafta sonunu yükselişle kapatmayı başardı. Alternatif yatırım araçlarının olmaması, KKM, Kripto para ve DTH’lardan Borsa İstanbul’a gelen hesap sayısının artması, yeni halka arzların yine borsaya taze para girişi yaratması ve uygulanan para politikaları gibi etmenler bu süreci oluşturdu. Ve bu süreç bir süre daha devam edecek görünüyor. Yine Küresel piyasalara göre ayrışık görünümde devam edecek duruyor.  

masanotları borsa

Endeks 5350 desteğinin üzerine yerleşiyor ve 5700-6000 bölgesini hedeflemiş görünüyor. Genel olarak pozitif düşüncemi koruyorum. Borsa endeksindeki yukarı hareketin yer yer yavaşlasa da devam etmesini beklerim.

Borsa da Patron Satışları Dikkat Çekiyor

Borsada patron satışlarının son zamanlarda giderek artmış olması dikkat çekiyor. Ekonomim.com’dan Sevgili Ufuk Korcan’ın haberine göre Aralık ayında hakim ortak satışları 4.9 milyar TL’yi bulmuş görünüyor. Ancak bu rakamın tamamı Borsada satış değil. Bir kısmı Borsa dışında satışlardan, bir kısmı özel emirle satışlardan oluşuyor. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekli. Ancak bir kısmı da doğrudan Borsa’da hisse senedi piyasasında yapılmış durumda. Bunun farklı nedenleri olabilir. Her şeyden önce hâkim ortak hisse satışı yaparak şirketini satmıyor. Halen hâkim ortak olarak Şirket’inin büyük çoğunluğu kendi elinde bulunuyor. Bir diğer neden Finansmana ulaşmakta ciddi bir sıkıntının olduğu iş dünyasında uzun zamandır konuşuluyor. Hisse senedi satışı ile gerekli finansman en kolay yoldan sağlanmış oluyor. Bunun içerisinde hisse fiyatını değerinin üzerinde olması nedeni ile gelen satışlar da olabilir, Şirketin yatırım finansmanını sağlamak amacıyla değeri normal bile olsa, gelecekte daha yüksek değere ulaşması için yapılan satışlarda olabilir. Bunları unutmamak ve tüm bunları göz önüne alarak analiz etmek lazım. Bu durum her zaman söylediğimiz bir noktaya çıkarıyor. Bir şirkete yatırım yaparken, iyi bir analiz, iyi bir araştırma ve değerleme yapmalısınız.

ABD Piyasalarında Ekonomik Veriler Kafa Karıştırıyor

ABD S&P endeksi önceki hafta Fed baskısını geride bırakırken, geçen haftayı yataya yakın bir şekilde tamamladı. Satış baskısının bir miktar azaldığını söylemek mümkün. Perşembe günü Büyüme verisinin final hesaplaması beklentilerin üzerinde gelince piyasalarda satış baskısı yarattı ancak gelen alımlarla günü bir miktar toparlayarak kapadı. Cuma günü gelen dayanıklı mal siparişlerindeki sert düşüş ise ekonomide ciddi bir yavaşlama sinyali olarak algılandı. Aynı gelen Kişisel gelir ve harcamalar ılımlı artarken, Fed’in izlediği çekirdek PCE verisinde yıllık oranda %5’den %4.7’ye geriledi. Büyüme verisi 3.çeyreği yansıtmakta. Ancak son gelen veriler Kasım ve Aralık aylarını işaret ediyor. Bu nedenle gelen veriler piyasalarda resesyon baskısının halen devam ettiğini gösteriyor. Kötü gelen veri Fed’e yönelik beklentilerin yumuşamasına neden oluyor ve endeksler daha ılımlı seyrediyor. Açıkçası her veri piyasada dalgalanma yaratıyor. Genel olarak S&P’nin düşüşünü tamamladığını ve bir süre dalgalı yatay bir seyre girebileceğini düşüncemi koruyorum. S&P için 3950-4000 seviyesi kritik direnç konumunda bulunuyor. Bu seviyenin üzerin yerleşmesi durumunda kalıcı bir toparlanma başlayabilir. Ancak şu aşamada bu noktadan uzaktayız.

İçeride Kabine Toplantısı, Dışarıda Tatil Havası

Haftalık veri takviminde hem içeride hem dışarıda nispeten saha sakin bir veri akışı bizleri bekliyor. İçeride Pazartesi günü kapasite kullanım verileri alınacak. Piyasa etkisi sınırlı olması beklenebilir. Aynı gün yılın son kabine toplantısı olacak ve açıklamalar izlenecek. EYT konusu ve Karadeniz Gazı konusundaki açıklamalar takip edilecek. Cuma günü ise Türkiye Ekonomik güven endeksi verisi izlenecek.

Dışarıda ise ABD, İngiltere ve Almanya piyasaları Noel nedeni ile kapalı olacak. Perşembe günü ABD Tüketici Güveni verisi ve Cuma günü ABD Chicago PMI Aralık verisi izlenecek. Genel olarak yurtdışında Noel tatili havasının devam etmesi beklenebilir.

Borsa Üst Kanala Yerleşiyor, Hedef 5800 Bölgesi

Endeks 5350 kanal direnci geçti ve geçen hafta bu seviye üzerinde kalmayı başardı. Teknik olarak üst kanala geçmiş görünüyor. 5350 seviyesi üzerinde kaldığı sürece 5800 seviyelerindeki kanal üst direnci yeni hedef olabilir. Teknik olarak pozitif görünüm devam ediyor.

Borsa Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Yorum yapılabilecek bir noktada değiliz.

DolarTL Grafiği

Ons Altın 1804 üzerine yerleşemiyor

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Grafikte 50 haftalık ortalama 1804$ seviyesinde bulunuyor ve Altın bu seviyeyi ciddi şekilde birkaç haftadır test ediyor. Hafta içerisinde 1823 seviyelerine doğru yükseliş olsa da Altın 1804 seviyesinin üzerinde kapanışlar sağlayamıyor. Dolar endeksi 50 haftalık ortalaması olan 104 seviyesinde bulunuyor ve kritik bir noktada. Dolar endeksi bu seviyeden yukarı tepki vermesi durumunda Altın geriye doğru çekilebilir. Buna karşın Dolar endeksi DXY’nin 104 seviyesinin altına gelmesi durumunda ise dengeler değişebilir. Hem EURUSD’da hem Altında yeni bir yukarı trend başlayabilir.

Ons Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir