Borsa da Dalgalı haftada Satışlar Karşılandı

Geçen hafta Borsa endeksi haftayı %4.18 yükselişle tamamladı. Bakıldığında iyi bir performans ancak hafta içerisinde oynaklık ciddi bir şekilde hissedildi. Çarşamba günü 5302 seviyesini gören endeks, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında çıkan hapis cezası haberi ile aynı gün 5041 seviyesine kadar düşüş gösterdi. Ertesi gün gelen alımlar ile haftayı yine 5300 seviyesine yakın 5214 seviyesinde kapadık.

masanotları borsa

Endeksin tam 5300 direncinde gelen haber, kar satışları için iyi bir bahane oluşturdu diyebiliriz. Ancak Borsa’nın alternatifsiz olma özelliği halen devam ederken, bu tarz gelişmelerin genel trendi bozacak güçte olmadığını gördük. Hem gelen haber nihai bir haber değildi çünkü sürecin istinaf ve Yargıtay aşamaları var. Hem de borsaya para girişlerinin yoğun olduğu ve dünyadan tamamen ayrıştığı bir dönem içerisindeyiz. Açıkçası şu anda hissesini satan bir kişinin gidecek daha iyi bir yeri yok. Aynı gün akşam Fed kararının ardından ABD piyasalarında başlayan düşüşlere Borsa İstanbul’un kulak bile asmaması bunu net bir şekilde gösteriyor.

Bu nedenle Borsa İstanbul’da pozitif seyrin devam edeceği düşüncemi koruyorum. Geçen haftaki gelişme Borsa üzerinde siyasetin artık biraz daha etkili olmaya başlayacağını gösteriyor. Aslında seçim sürecine giriliyor olduğundan dolayı bu zaten bekleniyordu. Ancak ani ve olumsuz gelişmeler endeks üzerinde dalgalanmalara yol açacak. Fakat bu yine de endeksin 5300 direncini geçerek 5700-6000 bölgelerine doğru yükselmesine engel değil. Elbette olumsuz bir durum olmadığı sürece.

Genel stratejimde bir değişiklik yok. Borsada fiyatı makul seviyede, piyasa çarpanları uygun ve beklentileri yüksek olan pek çok şirket olduğu gibi, fiyatı pahalı denilebilecek çarpanları makul olmayan pek çok şirket de var. Yatırımcılar bunlar arasında seçici olmak zorundalar. Bu yeni bir şey değil. Borsada her zaman seçici olmak zorundayız. Seçici ve kısa vadeli beklentiler yerine uzun vadeli beklentiler ile hareket etmeliyiz. Ancak bu şekilde yaşanabilecek dalgalanmalarda sakin kalabilir ve kendimizi koruyabiliriz.

ABD Endeksleri Fed sonrasında dirençlerden döndü

S&P endeksleri haftanın ilk yarısında pozitif bir seyir izlerken, Çarşamba günü Fed sonrasında gelen satışlarla yine zayıf bir görünüme büründü. S&P endeksi 4100 seviyesindeki 50 haftalık ortalamasını test etti ancak Fed kararının ardından ciddi bir kar satışı ile 3852 seviyesine geriledi. Piyasada Fed’e yönelik daha güvercin bir beklentinin olduğunu ve bu gelmeyince hayal kırıklığı yaşandığını anlıyoruz. Aslında Fed normal olanı yaptı. Faiz artırımlarının %5.1 seviyesine kadar devam edebileceği beklentisinin verilmesi ve belki de daha da devam edebilir mesajlarının verilmesi piyasaların beklemediği bir durumdu anlaşılan. Açıkçası Fed dahil kimse enflasyonda ne zaman soğuma başlayacak bilmiyor ve bu nedenle Fed şimdiden elini bağlamak istemiyor. Şu aşamada yeteri kadar şahin iken, güvercin görünmeye başlamanın bir esprisi yok açıkçası. Piyasaların bunun farkında olduğunu ve bir şekilde ilerleyen süreçte enflasyonda iyi haberlerin geleceğini beklediklerini düşünüyorum. Bu nedenle ABD piyasalarındaki satışları en kötü 3600-3700 bölgesine kadar devam edebileceğini ve bu seviyeler üzerinde süreci izleyeceklerini bekliyorum. Elbette 3600 seviyesinin altına yerleşen bir S&P endeksi beklentilerimi değiştirecektir.

İçeride TCMB Dışarıda ABD Kişisel Gelirler ve Harcamalar Verisi

Haftalık veri takviminde hem içeride hem dışarıda nispeten saha sakin bir veri akışı bizleri bekliyor. İçeride Perşembe günü TCMB faiz kararı alınacak. TCMB zaten faiz indirimlerini durdurduğunu açıklamıştı. O yüzden beklentiler %9 olan politika faizinde değişiklik olmayacağı yönünde. Piyasa üzerinde etkili olabilecek bir gündem değil. Salı günü ise Tüketici Güven endeksini izleyeceğiz. En son 76.60 seviyesinde olan verinin seyrini göreceğiz. Bunun dışında içeride Asgari ücretin belli olduğu bir hafta olabilir.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD 3.çeyrek büyüme final verisini alacağız. Final veri olduğu için piyasa etkisi olmayabilir. Cuma günü ise Kasım ayı kişisel gelir ve harcamalar verileri önemli olabilir. Cuma günü ayrıca Noel nedeni ile İngiltere piyasaları yarım gün olacak.

Borsa 5350 Direncini Zorlayacak mı?

Endeks 5350 seviyesindeki kanal direncini zorladı ancak kar satışları ile geriledi. Bu seviyesi geçmesi durumunda hareket yukarı doğru güçlenebilir ve teknik olarak yeni hedef 5750 seviyeleri olacaktır. Buna karşın 5350 kanal direncinin geçilmemesi durumunda ise geri çekilmelerde 5050 ve 4850 desteklerini izliyor olacağız. Genel pozisyonlar için stop loss seviyesi olarak 4850 seviyesi izlenebilir. Çünkü bu seviyenin altına gerilemesi demek, endeksin mevcut yükseliş eğimini yitirmesi anlamına gelecektir.

Borsa Endeks Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Yorum yapılabilecek bir noktada değiliz.

DolarTL Grafiği

Ons Altına Fed Engeli

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Grafikte 50 haftalık ortalama 1804$ seviyesinde bulunuyor ve Altın bu seviyeyi ciddi şekilde birkaç haftadır test ediyor. Geçen hafta bu seviyenin üzerine çıkan Altın aslında daha güçlü bir görüntü çizmişti. Ancak Fed kararı sonrasında gelen satışlarla Altın yine bu ortalama direncini geçmekte başarısız oldu. Altında bir ısrar var ve bunu görebiliyorum. Ancak Altında kalıcı bir yükseliş için bu seviyenin (1804$) üzerine yerleşmesi gerekli. Halen bu seviyeyi geçebilecek olgunluk oluşmuş değil ancak giderek güçlendiğini söylemek mümkün. Bir başka konu ise, Altındaki düşüş sona ermiş görünüyor ve yeni olağanüstü bir gelişme olmadıkça 1615 desteğini kendisine taban yapmış durumda. Altının 1615 seviyesini görmesinin ardından piyasada Altın’a olan ilginin giderek arttığını izledik. Kısacası Altın artık ben düşmeyeceğim diyor. Yukarısı için Genel anlamda Altında Mart ayından bu yana oluşan düşüş eğiliminin sona erdiğini ve kendisine bir taban oluşturduğunu düşünüyorum. Başka deyişle düşüşler olsa bile alımlar tekrar gelecektir. 1700 seviyesi destek olarak izlenebilir.

Ons Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir