Borsa Yukarı Seyre Kilitlendi

Borsa endeksinde geçen hafta dalgalı bir seyir olsa da haftanın son bir iki günü gelen alımlarla birlikte tekrar 5000 seviyesinin üzerini gördük. Geçen hafta en düşük 47100 seviyesine kadar düşen ve teknik olarak piyasa oyuncularını korkutan endeks, Perşembe günü alımların gelmesi ile birlikte haftalık bazda %0.85 getiri ile pozitif bölgede kapadı. Cuma günü görülen %3.08’lik yükseliş, haftalık getirinin pozitif bölgeye geçmesinde etkili oldu. Ulaştırma, Teknoloji ve Madencilik sektör hisseleri endeksi destekledi. Bankacılık endeksi ise negatif bölgeden çıkarak haftayı %0.54 gibi bir getiri kapadı ve endekse destek oldu.

masanotları borsa

Genel olarak pozitif görüşüm devam ediyor. Borsa’nın alternatifsiz durumunu bozan herhangi bir gelişme halen mevcut değil. Mevduat faizleri içeride %25 seviyesine kadar yükselmiş olsa bile bu durumun borsa tercihini bozduğunu görmüyoruz. KKM’den çözülmelerin artmaya başlaması, Kriptodan çıkan paranın borsaya akması ve dış piyasalarda alternatif bir seçeneğin hala güçlü şekilde olmaması Borsa’ya olan eğilimin güçlü kalmasını sağlıyoruz. Bir diğer gelişme ise TCMB verilerine göre Yabancıların borsadaki alımları üst üste 5.haftaya girmiş bulunuyor. En son 2 Aralık haftası açıklanan veride 340mn$ yabancı alımı yapılırken, son beş hatada toplam 574mn$ alım gerçekleştirdi. Yabancı ilgisinin de giderek artmaya başladığını söylemek mümkün. Teknik olarak 5200-5300 hedef seviyelerimiz mevcut ve Endeks bu seviyeleri test edebilecek güçte.

Genel olarak Endeksin ucuz olmasına yönelik ve BIST100 şirketleri içerisinde uygun piyasa çarpanlı ve ucuz olan pek çok şirket olduğuna yönelik düşüncelerimde değişiklik yok. Borsada her zaman uzun vadede iyi bir getiri fırsatı sunan yatırım seçenekleri vardır ve böyle olmaya devam edecektir. Yeter ki araştırın, inceleyin ve bulun.

ABD Endekslerinde kar satışları görüldü

S&P endeksi 4118 seviyesindeki 50 haftalık ortalamasına yakın noktalarda kar satışları ile gerileme gösterdi. Bu seviyelerde zorlanmaların başlamasını bekliyorduk. Bu noktalarda resesyon endişelerinin tekrar gündeme gelmeye başlaması bu kar satışları için güzel bir bahane olmuş görünüyor. Bu hafta Çarşamba günkü Fed toplantısı olacak ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları izlenecek. Aslında tutanaklarda faiz artışlarının daha düşük adımlarla olacağı açıklandı ve artık bir sürpriz değil. Bunun üzerine Powell’dan yeni bir açıklama gelecek mi bunları izleyeceğiz. Bu arada S&P endeksi için 3920 seviyesindeki 22 haftalık ortalama desteği önemli olabilir. Bu seviyenin altına sarkması durumunda satışlar artabilir. Buna karşılık 3920 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise yukarı tepkiler tekrar görülebilir.

İçeride Cari Açık ve Sanayi Üretimi, Dışarıda Fed, BoE ve ECB

Haftalık veri takviminde içeride Pazartesi günü Ekim ayı Cari Açık verisi alınacak. Beklentiler 1.6 milyar $ açık geleceği yönünde bulunuyor. Eylül ayında 2.97 milyar $ açık ilan edilmişti. Salı günü ise Ekim ayı Sanayi üretimi ve Perakende satışlar verisi alınacak. Sanayi üretimi Eylül ayında aylık düşmüş ve yıllık %0.4 artış göstererek yavaşlama sinyalleri vermişti. Beklenti yıllık %0.1 gibi düşük bir oranda artacağı yönünde. Haftanın geri kalanında piyasa üzerinde etki edebilecek derecede önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü İngiltere büyüme verileri ve Fed üyesi Bostic’in konuşmaları var. Salı günü Euro Bölgesi ZEW ve ABD Kasım ayı TÜFE verisi alınacak. Bu veri önemli. Çarşamba günü ise Euro bölgesinde Sanayi Üretimi ve Fed Faiz kararı izlenecek. Karar sonrasında Fed Başkanı Powell’ın konuşması önemli olacak. Beklentiler Fed’in faizlerini 50 bps puan yükselteceği ve politika faizini %3.75-%4 aralığından %4.25-%4.50 aralığına çekmesi yönünde bulunuyor. Perşembe gününe başlarken Çin verileri ve faiz kararı alınacak. Aynı gün İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları var. Toplantı sonrasında ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları önemli olacak. ECB’nin 50bps faiz artırarak politika faizini %2’den %2.50 seviyesine çekmesi bekleniyor. Aynı gün ABD tarafında Sanayi üretim verisi izlenecek. Cuma günü ise Euro Bölgesi TÜFE verileri bekleniyor.

Borsa Teknik Senaryosunu Koruyor

Endeks geçen hafta kanal desteği olan 4780 bölgelerinin altını test etmiş olsa da gelen alımlarla birlikte tekrar üst kanalın içerisine girmeyi başardı. Kısa vadede 5091 seviyesinde bir direnç bulunuyor. Ancak genel olarak Borsa Endeksinin yönü yukarıyı işaret ediyor ve ilerleyen günlerde 5200-5300 destek seviyeleri test edilebilir.

Borsa Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Geçen hafta Cuma günü resmi gazetede yayınlanan BDDK Kararı ile Bankaların net döviz pozisyonlarının Özsermayelerine oranı %20’den %5 seviyesine çekilmiş durumda. Bu karar ile Bankaların kaç milyar $ döviz bozduracağı konusunda açıklama yapılmış değil. Mevduatlardan dönen Dövizleri bir süredir Bankalar bozdurmayıp bünyelerinde tutuyordu. Buna karşı alınmış bir önlem olduğu ifade ediliyor. Ancak yine de piyasada DolarTL üzerinde bir baskı oluşabilir. 18.40 seviyesinin altına gerilerse Dolar kurunda aşağı yönlü bir eğilim oluşabilir.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Kritik Seviyelerde

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Grafikte 50 haftalık ortalama 1804$ seviyesinde bulunuyor ve Altın bu seviyeyi ciddi şekilde test etti diyebiliriz. Ancak Altında kalıcı bir yükseliş için bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekli. Halen bu seviyeyi geçebilecek olgunluk oluşmuş değil ancak giderek güçlendiğini söylemek mümkün. Bir başka konu ise, Altındaki düşüş sona ermiş görünüyor ve yeni olağanüstü bir gelişme olmadıkça 1615 desteğini kendisine taban yapmış durumda. Altının 1615 seviyesini görmesinin ardından piyasada Altın’a olan ilginin giderek arttığını izledik. Kısacası Altın artık ben düşmeyeceğim diyor. Yukarısı için ise 1804 seviyelerinin üzerine yerleşmesi lazım.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir