Borsa ‘da Güçlü Seyir Sürüyor

Borsa endeksi geçen hafta yine %7.68 gibi agresif yükselişlerden birisini gerçekleştirirken, Bankacılık endeksinin haftanın ilk yarısındaki sert hareketi etkili oldu diyebiliriz. Genel olarak olumlu seyirler devam ediyor. Hareketin sektör sektör gerçekleştiğini söylemek mümkün. Geçen haftanın ilk yarısında bankalar etkili olurken, sonrasında Madencilik ve havacılık hisselerinin bayrağı taşıdığını söylemek mümkün.

masanotları borsa

Genel olarak pozitif görüşüm devam ediyor. 5200 hedefini test edebiliriz. KKM’den, Kripto Paradan, gelen çok yeni hesap girişi olduğunu söylemek mümkün. Borsa’nın alternatifsizliği devam ediyor ve bu durum katılımın artmasını sağlıyor. Elbette bu artışta yatırımcı kimliğinden uzak, kısa vadede getiri arayışı içerisinde bulunan ve risklerini iyi hesap etmeyen kitlelerde olabilir. Bu kitleler borsada alım satım talep dengesini bozabilir.

Genel olarak Endeksin ucuz olmasına yönelik ve BIST100 şirketleri içerisinde uygun piyasa çarpanlı ve ucuz olan pek çok şirket olduğuna yönelik düşüncelerimde değişiklik yok. Borsada her zaman uzun vadede iyi bir getiri fırsatı sunan yatırım seçenekleri vardır ve böyle olmaya devam edecektir. Yeterki araştırın, inceleyeni ve bulun.

ABD Endeksleri 22 Haftalık Ortalama üzerine yerleşiyor

S&P endeksi 3916 seviyesindeki 22 haftalık ortalamasından destek aldı ve bu seviyeden yeni bir tepki gösterdi. Bu durum S&P’de hareketin güçlendiğini ve 4145 seviyesindeki 50 haftalık ortalamayı test edebileceğini gösteriyor. Büyük resimde ABD endeksleri halen önemli seviyelerin üzerinde değil ancak kısa vadede pozitif havanın devam edebileceğini göstermekte.

İçeride Büyüme, Dışarıda ABD İstihdam Verisi

Haftalık veri takviminde içeride Pazartesi günü önemli bir veri akışı yok. Kabine toplanıyor ve açıklamalar izlenecek. Salı Ekim ayı dış ticaret endeksi izlenecek. Eylül ayında 9.6 milyar $ açık vermiştik. Çarşamba günü 3Ç büyüme verileri alınacak. Beklentiler çeyreklik %0.80 ve yıllık %7.5 büyüme olacağı yönünde. Perşembe günü İmalat PMI verisi var. 46.40 seviyesinde olan veri zayıf imalat aktivitesini işaret etmeye devam ediyor. Cuma günü içeride veri akışı bulunmuyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü önemli bir veri bulunmazken, Salı günü Euro Bölgesi tüketici güveni ve Almanya TÜFE verileri izlenecek. Çarşamba günü Euro Bölgesi TÜFE, ABD ADP Özel sektör istihdam verisi, ABD 3Ç büyüme verisi ve Fed Bej Kitap alınacak. Perşembe günü Euro Bölgesi ve ABD İmalat PMI verileri ve ABD Ekim ayı Kişisel Gelir ve Harcama verileri izlenecek. Cuma günü ABD Tarım Dışı istihdam verileri önemli olacak. Beklentiler 208K istihdam geleceği ve işsizlik oranının %3.7den %3.8 ‘e yükseleceği yönünde bulunuyor.

Borsa 4700 üzerinde güçleniyor

Endeks 4700 direncini geçti ve kanal desteği üzerinde güçleniyor. Yukarı hareketin devamı bunu göstermekte. Teknik olarak görünüm pozitif. 4700 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece sorun yok görünüyor. Bu seviyenin altında kar satışları güçlenebilir. Endekste 5200 kanal direnç hedefi devam ediyor.

Borsa Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Umarım bir stres birikmiyordur.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Hazırlanıyor

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Grafikte 50 haftalık ortalama 1805$ seviyesinde bulunuyor. Bu seviye test edilebilir. Ancak Altında kalıcı bir yükseliş için bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekli. Fakat şu söylenebilir. Altındaki düşüş sona ermiş görünüyor ve yeni olağanüstü bir gelişme olmadıkça 1615 desteğini kendisine taban yapmış durumda. Bunun dışında geçen hafta 1720 seviyesindeki 22-haftalık otalaması destek görevini görmüş ve bu seviyeden tepki gelmiş görünüyor. Bu durum Altın’ın güçlendiğini göstermekte. Altın üzerine Borsa Yatırım Fonları ve Altın Yatırım Fonlarına ilgi artabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir