Borsa Güçlü Duruşunu Koruyor

Borsa endeksi geçen hafta oldukça oynak günler geçirdi. Küçük yatırımcıların aşkı olan, buna karşın piyasa uzmanları tarafından mahşerin atlıları diye isimlendirilen SASA, HEKTS gibi hisselerde yaşanan sert satışlar endekste ilk gün panik satışlara neden olurken, ertesi gün diğer BIST100 hisselerinde seyrin normale döndüğünü izledik.

masanotları borsa

Sadece Cuma günü SASA ve HEKTS’ın endeks üzerinde 45 puan eksi yönde etkisi oldu. Buna KONTR ilave edersek 50 puan eksi etkiye ulaşıyoruz. Diğer BIST100 hisselerinde gelen alımlarla birlikte endeks günü 19.5 puan yukarıda tamamladı. Ancak şunu net bir şekilde söylemek mümkün. Piyasanın genelinde özellikle BIST100 hisselerindeki ucuz çarpanlı hisselere ilgi giderek artıyor.

Genel olarak borsa endeksindeki olumlu seyrin devam edebileceğini düşünüyorum. Endeks 4700 direncini tekrar zorlayabilir ve bu seviyeyi geçmesi durumunda 5200 seviyesine doğru yeni bir hareket görmemiz mümkündür. Endeksteki düşüşü basit bir geri çekilme olarak algılıyorum. Bu geri çekilmenin büyük hisselerde ihtiyaç olmasından dolayı değil, mahşerin atlıları diye adlandırılan hisselerdeki aşırı fiyatlamaların yol açtığı bir dalgalanma olarak izliyorum. Bu nedenle genel olarak Endeksin ucuz olmasına yönelik ve BIST100 şirketleri içerisinde uygun piyasa çarpanlı ve ucuz olan pek çok şirket olduğuna yönelik düşüncelerimde değişiklik yok.

Geçen hafta yazdığım Borsa önündeki 3 risk konusunda ise gelişmeleri izlemeye devam ediyorum. Ancak şimdilik söz konusu 3 risk konusunda endeksi ciddi ölçüde etkileyecek seviyede değiliz.

ABD Endeksleri Haftalık Ortalamaları Henüz Geçmedi

TÜFE verisi ile yukarı doğru hızlı bir hareket yapan ABD endeksleri geçen haftayı daha sakin geçirdi. Ancak genel olarak piyasaların artık düşüş trendini bitirdiği ya da bitirmek istediği daha net bir şekilde ortaya çıktı diyebiliriz. S&P endeksi için 4100 seviyesinin üzerinde oluşacak seyirler önemli olacak. Bu seviyede 50 haftalık ortalama var ve bu seviyenin üzerine yükselmesi durumunda önemli bir yükseliş sinyali olabilir. S&P şu anda 3965 seviyesinde bulunuyor. 4100 seviyesinin üzerine yükselmesi kolay bir gelişme değil. Bu nedenle izliyoruz.

İçeride TCMB Dışarıda PMI verileri izlenecek.

Haftalık veri takviminde içeride önemli veri akışı görünmüyor. İçeride Pazartesi ve Salı günü Hazine ihaleleri olurken, Perşembe günü Kapasite Kullanımı ve TCMB faiz kararı izlenecek. Beklentiler TCMB’nin %10.5 olan politika faizini %9 seviyesine indirmesi yönünde bulunuyor. TCMB 20 Ekim tarihindeki toplantısında bunun sinyalini net bir şekilde vermişti ve faiz indirim döngüsünün duracağını ifade etmişti. Piyasa üzerinde önemli bir etki beklemezken, faiz indiriminin Borsa için pozitif olduğunu düşünüyoruz. Cuma günü ise Moddy’s ‘in Türkiye Değerlendirmesi bekleniyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü önemli bir veri bulunmazken, Salı günü Euro Bölgesi Tüketici Güveni verisi izlenecek. Çarşambalar günü Euro Bölgesi, ABD ve İngiltere İmalat ve Hizmetler PMI verileri gelecek. Yine Çarşamba günü ayrıca ABD Dayanıklı Mal Siparişleri izlenecek. Perşembe günü Şükran günü nedeni ile ABD piyasaları kapalı olacak. Almanya IFO beklenti endeksi izlenecek. Cuma günü Yine Şükran günü nedeni ile ABD piyasaları yarım gün açık olacak. Almanya büyüme verileri izlenecek.

Borsa Endeksi Düzeltme Yapıyor – Güçlü Trend Devam Ediyor

Endeks 4700 direncini geçmekte başarılı olamadı ve bu seviyeden kar satışları geldi denilebilir. Teknik olarak yaşanan gelişme sadece bir geri çekilmeyi işaret etmekte. Bu geri çekilme şimdilik 4450 seviyesinde sakinleşmiş görünüyor. Bu seviye üzerinde satışlar karşılanmaz ve düşüş devam ederse kanal desteği olan 4250-4300 seviyeleri izlenecek. Buna karşın 4450 üzerinde satışlar karşılanır ve güçlenme olursa endeks tekrar 4700 direncini zorlayabilir. Genel olarak yukarı trend korunuyor ve endeks güçlü duruyor.

Borsa BIST100

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Umarım bir stres birikmiyordur.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Düşüş Trendi Bitti

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Grafikte 50 haftalık ortalama 1805$ seviyesinde bulunuyor. Bu seviye test edilebilir. Ancak Altında kalıcı bir yükseliş için bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekli. Fakat şu söylenebilir. Altındaki düşüş sona ermiş görünüyor ve yeni olağanüstü bir gelişme olmadıkça 1615 desteğini kendisine taban yapmış durumda. Altın üzerine Borsa Yatırım Fonları ve Altın Yatırım Fonlarına ilgi artabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir