Borsalarda Toparlanma Gelebilir

Borsa Endeksi dalgalı bir haftanın ardından Cuma günü 50 günlük ortalamasından gelen alımlarla önümüzdeki hafta için umut verici bir kapanış gerçekleştirdi. ABD piyasalarında satışlar resesyon endişeleri ile derinleşirken, Fed’in 75bps puanlık art arda faiz artırım beklentilerinin büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyorum. Teknik olarak ABD S&P endeksinde satışlar aşırı seviyelere geldi ve önümüzdeki hafta daha stabil bir piyasa görebiliriz. Pazartesi günü ABD piyasaları kapalı olacak. Çarşamba ve Perşembe günleri ise Fed Başkanı Powell’ın kongre sunumu olacak. Ancak daha yeni Fed toplantısı sonrası açıklamalar yapan Powell’ın farklı bir mesaj vereceğini beklemiyorum. Fed üyeleri arasında resesyon konusunda ciddi olumsuz mesajlar olsa da Powell ve Hazine Bakanı Yellen daha ılımlı mesajlar veriyor. Haftaya aşırı satışların ardından ABD ve küresel piyasalarda daha ılımlı görünümler olabilir.

masanotları borsa

İçeride ise GES talepleri sonuçlanacak ve ortaya net bir resim çıkacak. Perşembe günü TCMB ‘den faizlerde değişiklik beklenmiyor. Açıkçası TCMB faiz kararının ve karar metninin piyasa üzerinde etkisinin artık fazla kalmadığını düşünüyorum. Borsa’da orta vadede pozitif görüşümü koruyorum. Haziran sonu itibari ile 2Ç bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketlilikler getirmesini bekliyorum. Cuma günü kapasite kullanım oranları öncü bir veri ancak önemli bir dalgalanma olmadıkça piyasa üzerinde etkili olmasını beklemiyorum.

Çarşamba günü dışarıda hem ABd hem Euro bölgesi Hizmet ve İmalat PMI verileri izlenecek. Verilerin hepsi halen 50 seviyesinin üzerinde ve genişlemenin sürdüğünü gösteriyor. Öncü gösterge niteliğindeki bu verilerde 50 seviyesinin altına doğru düşüşler olup olmaması önemli.

Borsa Endeksi Güzel Bir Destek Noktasından Dönüyor mu?

Borsa endeksi Cuma günü 2472 seviyesindeki 50-günlük ortalamasından tepki gösterdi. Teknik olarak halen güçlü olan endekste görünüm pozitif. Borsa endeksinin 2572 seviyesinin altına gerilemesi ve bu seviyenin altında kalması durumunda satış baskısı 2350-2400 seviyelerine kadar artabilir. Ancak şimdilik bu noktada değiliz. Endeksin 2572 seviyesi üzerinde kalması durumunda yukarı tepkilerin devam etme oladılığı yüksek. 2650-2700 seviyeleri direnç bölgelerimiz.

Borsa Endeksi Günlük Grafik

DolarTL Görünüm Aynı

TL’deki görünüm halen can sıkıcı. Genel trend yönü yukarı. TCMB faiz kararının fazla etkili olmasını beklemiyorum. Dolar endeksinde gerileme olması durumunda içeride kur bir miktar gevşeyebilir. Ancak TL üzerindeki negatif faiz baskısı, cari açık baskısı gibi majör baskılar devam ettiği sürece yön yukarı.  

DolarTL Grafiği

Ons Altın Dolardaki Zayıflıktan güç bulamadı

Ons Altında dikkat çeken en önemli nokta, dolar endeksindeki güçlenmeye rağmen halen 1834 seviyelerini koruyor olması. Bu bence not alınması gereken bir konu. Dolar endeksinin stabil bir seviyeye gelmesi veya gerilemesi durumunda Altında yön yukarı doğru sertleşebilir. Altındaki güçlü dolara rağmen bu katı duruşu bu şekilde yorumluyorum.

Haftalardır sürdürdüğüm mottoya devam ediyorum. Stratejide değişim yok. 1750-1800 seviyeleri alım için ideal, 1950-2000 seviyeleri satım için ideal olmaya devam ediyor.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir