CIMSA 2021/06 Analizi

Cimsa (CIMSA) 2Ç21 finansallarını 10 Ağustos 2021 tarihinde piyasa öncesinde açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen sonuçlarla birlikte hissede 26.50 seviyesinden gelen kar satışları ile 24 seviyesine kadar düşüş oldu. Bu düşüşte bilanço öncesindeki on günlük süreçte 23 seviyesinden 26 seviyesine yaşanan yükseliş etkili olmuş görünüyor. Hisse son durumda 25.34 seviyesinde kapanış gösterdi.

masanotları

Açıklanan sonuçlar her kademede beklentilerin üzerinde geldi. Net kar 419mnTL olurken, yıllık %812, çeyreklik %161 artış kaydetti. Kardaki bu artışta güçlü operasyonel faaliyetlerin yanısıra, Cimsa Sabancı Cement (CSC) ile yapılan yapılandırma işlemlerinden gelen durdurulan faaliyet karı (289.6 mn TL), Afyon, Niğde ve Antalya arsa satışları (10 mn TL)  ve Exsa e CSCden gelen yatırım karları (59 mn TL) etkili oldu.

Satış gelirleri aynı dönemde %90 büyürken, ihracat %64 seviyesinde oluştu. Yurtiçi satışlar %45, yurtdışı satışlar %125 artış gösterdi. Enerji maliyetlerinde %40-44 artışa rağmen Şirket brüt kar marjını yıllık 5 puan çeyreklik 2 puan artırmayı başardı ve %23.7 oldu. Faaliyet Giderlerindeki kontrollü artış kar marjını destekledi ve FAVÖK Marjı %21.2 ile yıllık 1.4 puan artış gösterdi.

CIMSA bu sonuçlarla yılın 6 aylık dönemini %92 büyüme ile kapatırken, net kar 14 kat artışla 580 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK Marjı 3 puan gelişti ve %21.75 seviyesinde oluştu (1Ç21: %22.6). FAVÖK marjında son beş çeyrektir yaşanan aralıksız yükseliş son çeyrekte bir miktar ara verse de güçlü görünüm sürüyor.

Haziran sonu itibari ile cari oran 1.09x seviyesinde olurken, 2017 yılından bu yana ilk kez sınır seviye olarak kabul edilen 1 seviyedinin üzerine yükseldive pozitif işletme sermayesine geçti. Hisse devirleri işleminin Şirket’in işletme sermayesini rahatlamasını bekliyorduk. Net borç / FAVÖK oranı 1.1x seviyesine geriledi. Önceki çeyrek dönemde 2.1x seviyesindeydi.

Yapılanma Tamamlandı

Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corporation, Cimsa Cement Sales North Gmbh ve Cimsa Cementos Espana S.A.U. hisselerinin %100’ü ile Cimsa Adriatico S.R.L.’nin hisselerinin Çimsa’nın sahip olduğu %70’inin tamamının  CSC’ye satış sözleşmesi 22 Haziran 2021 tarihinde imzalandı ve 30 Haziran 2021 tarihinde devir işlemleri gerçekleşti. İspanyol Bunol firmasının tamamı 9 Temmuz 2021 tarihinde 155.2 milyon $ ‘a CSC çatısı altına dahil oldu. Böylece Çimsa’nın %40, Sabancı Holding’in %60 oranında ortak kurdukları CSC firmasının altına beyaz çimento şirketlerinin devir işlemleri tamamlandı. Şirket’in KAP’a 10 Ağustos tarihinde bildirdiği düzeltme işlemlerine göre oluşan satış karında çok önemli bir değişiklik oluşmuyor.

Faaliyet Raporu için tıklayınız.

CIMSA Piyasa Değeri / Esas Faaliyet Karı Tarihsel Grafiği

Bu yapılanmanın Çimsa’nın nakit dengesine etkileri şimdiden görülüyor. Diğer yandan temettü kapasitesinin artması bekleniyor. Dünyada beyaz çimentoda liderlik hedeflenirken, Şirket tarafından paylaşılan basın açıklamasında mevcut büyümenin aynı ivmeyle devam edeceği belirtiliyor.

CIMSA Firma Değeri / FAVÖK Grafiği, Tarihsel

Beklentiler ve Hedef fiyat

CIMSA için 2021 yılı 2.968 milyon TL satış geliri ve %23 FAVÖK Marjı ve 681 milyon TL FAVÖK beklentimi koruyorum. Ayrıca oniki aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 37TL seviyesinde koruyorum. Son borsa kapanışına göre %46 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Piyasa çarpanları ile hem kendi tarihsel hem sektör ortalamalarına göre oldukça makul durumda. CIMSA 4.76x f/k, 1.70x pd/dd ve 6.43x fd/favök çarpanı ile işlem görüyor.

CIMSA Özet Gelir Tablosu

MGROS 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir