Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 15/8/21

Borsa ve Piyasalar… TCMB’nin faizi %19’da tutması ve gelecek aylar için gevşeme sinyali vermemiş olmaması baskı altında kalan TL’de rahatlama getirdi ve kur yeniden 8.50 sınırına doğru geri çekildi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı’nın siyasi açıklamaları ve ABD istihdam verisi ile Dolar kuru 8.40 seviyesinden 8.68 seviyelerine kadar yükselmişti. Yurtiçi piyasalara son bir haftalarda yaşanan giriş ve TCMB sonrasında TL varlıklardaki toparlanma devam edebilir.

masanotları borsa

Özellikle Borsa endeksindeki dönüş dikkat çekici. Her ne kadar Banka endeksi teknik olarak mayınlı bölgelere gelmiş olsa da bilançolarla başlayan hisse bazlı hareketlilik sürecek gibi görünüyor.

Hazine 5 ihaleye çıkıyor…

Gelecek hafta içeride önemli bir haber akışı yok. Hazine Pazartesi iki ve Salı günü üç ihaleye çıkıyor. Bunlarda üç tanesi 5, 9 ve 10 yıllık ihaleler olacak. Hazine’nin bu hafta 5.7 milyar TL iç borç ödemesi var. Ağustos ayının tamamında ise 11 milyar TL iç bor ödeyecek. Önceki aylara nazaran hafif bir ay olduğu söylenebilir. Ancak Eylül ve Ekim aylarında sırasıyla 35 milyar TL ve 45.3 milyar TL iç borç ödemeleri var. Hazine bir noktada bunlara hazırlık yapıyor olabilir. Bunların dışında Perşembe günü TCMB PPK tutanakları alınacak. Piyasa üzerinde etki beklemiyorum. Başka bir veri akışı bulunmuyor.

Hazine iç borçlanma stratejisi

Afganistan…

Son sıcak gelişme Afganistan’da yaşanıyor. Taliban güçleri başkent Kabili ele geçirdi ve Afganistan Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti. Bilindiği gibi Kabil havaalanının güvenliğini 500 kadar Türk Askeri koruyor. Bunda sonra ne olacak gelişmeleri izleyeceğiz. Cumhurbaşkanı Afganistan’dan çok ciddi bir göç dalgası riski ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Bir süredir İran sınırına yüksek duvarlar örüyoruz. Bu konuda Türkiye gündemi oldukça hareketli olacak görünüyor. Afganistan ile ilgili gelişmelerin piyasaları etkilemesini beklemiyorum.

Global Takvim…

Dışarıda Salı günü Powell konuşmasını izleyeceğiz. Powell Öğretmen ve Öğrencilerle buluşacak. Bu bakımdan önemli mesajlar çıkmayabilir.(İlgili açıklama için tıklayınız.) Aynı gün ABD perakende satışlar verisi önemli olabilir. Perşembe günü Fed tutanaklarını alacağız. Çarşamba günü Euro Bölgesi Temmuz TÜFE verisi izlenecek.

Borsa

Borsa endeksi yeniden yükselen trend çizgisinin üzerinde. 1435 seviyesi üzerinde kalırsa bunu koruyacak. Şu anki görünüm teknik olarak güçlü ve 1470 direncini test edebileceğini gösteriyor. Ancak bu seviyede kar satışları etkili olabilir. Buradan gelecek satışlarda 1435-1440 seviyesinin altına düşmedikçe paniğe gerek yok. 1470 direnci kırılırsa hedef 1580 seviyesi olabilir. Ancak önce 1470 direncini izleyeceğiz. TCMB’nin faizdeki duruşu piyasaları desteklerken, güçlü gelen bilançoların yılın geri kalanına yönelik beklentileri güçlendirmesini ve bunun borsa endeksini desteklemesi yönünde görüşümü koruyorum. Afganistandaki gelişmelerin kısa vadede borsa endeksi üzerinde etkili olmasını beklemiyorum.  

Borsa Endeksi

Dolar

TCMB faizi %19 seviyesinde bırakmasının ardından TL üzerindeki baskı ortadan kalktı ve kur yeniden düşüşe başladı. Geçen haftaki yorumumda bunu beklediğimi ifade etmiştim. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması 8.40 seviyelerinde gelmişti ve gelecek hafta dolar endeksinde ani yükselişler olmadığı sürece yeniden bu bölgelere gerileyebilir. Ancak 8.40 seviyeleri olması durumunda borcu olanlar için iyi bir alım noktası olabilir. Bu seviyelere gelse bile DolarTL’yi bir yatırım aracı olarak görmüyorum. Aksi yönde ise 8.58 üzerine yerleşmesi durumunda DolarTL’de yine 8.70’e doğru hareketler olabilir. Ancak birkaç ay dolar kurunun 8.40-8.70 arasında dalgalanmasını bekliyorum.  

Dolar TL kuru

Altın

Ons altın 1780 ve 1800 seviyelerinde direnç bölgesine gelmiş sayılır. Stratejik olarak bu noktalarda Ons Altında alım yönünde hareket etmek doğru görünmüyor. 1800 seviyelerinde satış denenebilir. Buna karşın 1805 seviyelerinin üzerine yerleşene bir Ons Altın olursa işte o zaman daha yukarıyı düşünebiliriz ve alım yönünde hareket edebiliriz. Ancak şimdi değil.

Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir