ORGE 2021/06 Bilanço Analizi

Orge Enerji (ORGE) 2Ç21’de 17.1 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yıllık %67 ve önceki çeyreğe göre %86 artış gösterdi. Net kardaki güçlü performansta satış gelirlerindeki güçlü artış ve kontrollü faaliyet giderleri ana faktör olmuş. Satıştaki performans dikkat çekici.

masanotları borsa

Net kar marjı %22.5 olurken, yıllık 1.6 puan ve çeyreklik 3 puan gerileme gösterdi. Önceki çeyreğe göre gerilemesinde, daha az finansal gelir oluşması ve daha fazla vergi karşılığı etkili oldu.

ORGE Taahhüt Gelirleri Sıçradı

Bilançonun kahramanı satış gelirlerine gelirsek, yıllık %79 ve çeyreklik %113 artış ile 76.1 milyon TL oldu. Bir kıyaslama yaparsak bu rakam 2020 yılının 6 aylık toplamından fazla.  Bu sert yükseliş tahhüt satış gelirlerinden geldi. Tahhüt gelirleri 72 milyon TL ile satışların büyük kısmını oluşturdu, yıllık %70 ve çeyreklik %131 artış gerçekleşti. İbn Haldun Üniversitesi teslim edilmiş görünürken, Dudullu Bostancı Metro hattında ilave alınan yükümlülükler ve diğer alınan işler desteklemiş görünüyor. Taahhüt işleri hızlanmış ve bu cirodaki sıçramanın temel nedeni. Brüt kar marjı %35 ile yıllık yatay, çeyreklik 9 puan gelişme göstermiş.

Yine 2Ç21’de FAVÖK 24.9 milyon TL ile yıllık %84 ve çeyreklik %231 büyüdü. Ciro büyümesi ve kontrollü faaliyet gideri bunda etken. FAVÖK Marjı %32 ile yıllık yatay çeyreklik 12 puan gelişme gösterdi.

 Nakitler Azalmış ama Borç Ödenmiş

Haziran itibari ile net nakitler 18.9 milyon TL seviyesinde. Önceki çeyreğe göre 4.9 milyon TL azalma var. Ancak nakit akışlarına bakıldığında 15 milyon TL finansal borç ödenmiş. Yılbaşından bu yana ödenen finansal borç 36.6 milyon TL oldu. Bu ORGE’nin finansman giderlerinin azalmasında etkili oldu ve gelecek çeyreklerde net karı destekleyecek. Sonuç olarak ORGE nakit zengini bir şirket. Genel borç çevirme sorunu yok. Geçen yıl alınan 36 milyon TL kredinin ödenmiş olması olumlu. Kısa Vadeli finansal borçlar son bir yılda 53.5mnTL’den 18.4mnTL’ye geriledi.

Genel olarak likidite oranları açısından sektör ortalamasının altında buna karşın faaliyet oranları açısından sektör ortalamasında daha hızlı oranları bulunuyor.

ORGE’nin Haziran itibari ile toplam devam eden iş büyüklüğü 231.8 milyon TL seviyesinde. Geçen yıl aynı dönemde 252 milyonTL seviyesindeydi. 1Ç21 de ise bu tutar 249 milyon TL açıklanmıştı. Bir miktar azalma var.

Şirket’in 24.3 milyon TL tutarında döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Kur riski yok.

Yatırımcı Sunumunu mutlaka okuyunuz. Tıklayın.

6 Aylık Sonuçlar…

Bu sonuçla ORGE yılın ilk yarısını 26.3 milyon TL net kar ile kapadı. Net kardaki büyüme %47 oldu. Ciro büyümesi ise %53 ile 111.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK büyümesi %47 oldu ve 32.4 milyon TL FAVÖK karı yazdı. Şirket yılın yarısında %32.4 Brüt Marj, %29 FAVÖK Marjı ve %23.5 Net Kar Marjı ile çalıştı. Karlılık yatay seyretti.

ORGE Beklentiler ve Hedef Fiyat

Şirket hazırladığı yatırımcı sunumunda 2021 yılı ciro büyüme beklentisini %20 seviyesinde koruyor. 2Ç’deki bu yüksek artışa rağmen ve şu an yıllık %53 büyümeye rağmen bu beklentisini revize etmemiş olmasını, bu çeyrekteki artışın geçici nedenlerden kaynaklandığı şeklinde okuyorum. 2021 yılını 198 milyon TL ciro ile kapatması beklenebilir. FAVÖK 61 milyon TL ve FAVÖK Marjı %30,6 seviyesinde gerçekleşebilir.

ORGE 7.8x f/k (sektör ortalaması: 12x) ,1.84x pd/dd (sektör 1.8x) ve 6.8x fd/favök (sektör 8.3x) çarpanı ile işlem görüyor. İNA modeline göre 12 aylık hedef fiyatımı 7.34TL olarak belirliyorum. Son borsa kapanışı olan 6.14TL fiyata göre %19 yükseliş potansiyeli bulunuyor. ORGE faaliyetleri güzel ve nakit zengini bir şirket. Ancak daha üst değere ulaşması için dolar bazındaki gelirlerini 20-25 milyon $ bandından daha üst seviyelere çıkarmasını gerekli görüyorum. Raylı sistemlerdeki yatırımlar ORGE’nin gelirlerini destekleyecektir ancak ciroda yeni bir patika için yurtdışı taahhüt işlerinin olmasını gerekli görüyorum.

ORGE Özet Gelir Tablosu

CIMSA 2021/06 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir