EGEEN 2021/06 Bilanço Analizi

Ege Endüstri (EGEEN) 2Ç21’de 88.5 milyon TL net kar açıkladı, net kar yıllık %144 yükseldi, çeyreklik %12 geriledi. Net karda güçlü satış gelirleri, kontrollü faaliyet giderinin etkisi bulunuyor. Kardaki yıllık artışta geçen yılın düşük etkiside mevcut. Çeyreklik gerilemede ise yüksek vergi karşılığının etkisi olmuş. Ancak herşeye rağmen güçlü bir sonuç.

masanotları borsa

Aynı dönemde satış gelirleri yıllık %220 ve çeyreklik %38 artış gösterdi ve 233 milyon TL oldu. Bu rakam geçen yılın altı aylık satış gelirinin üzerinde. Sektördeki güçlü seyir, %90 ihracat yapan bir şirket olması nedeni ile yüksek kurların pozitif etkisi etkili faktör. Bu çeyrekteki satış geliri 2019 ilk çeyrekten bu yana en yüksek satışa karşılık geliyor. Brüt kar marjı %38 ile geçen yılı kıyasla yatay seyretti.

FAVÖK yıllık %247 ve çeyreklik %37 arttı ve 76.3 milyon TL oldu. Yıllık büyümelerde geçen yılın düşük etkisi olduğunu dikkate almak gerekli. FAVÖK Marjı %33 ile geçen yılın 2.6 puan üzerinde seyretti. Bunda faaliyet giderlerinin satışlar içerisindeki oranındaki gerileme etkili oldu.

Faaliyet Raporu için tıklayınız.

6 Aylık Dönem

Bu sonuçla EGEEN 2021 yılının ilk yarısını %91 artışla 189.3 milyon TL net kar ile kapadı. Satış gelirleri %106 artışla 402 milyon TL olurken, FAVÖK %126 büyüdü 132.3 milyon TL oldu. Şirket neredeyse satışlarının tamamını ihracata gerçekleştirmiş görünüyor. 2Ç’de yaşanan kur artışı ciroyu olumlu etkiledi.

Haziran sonu itibari ile 199.6 milyon TL net nakit değere sahip. Cari oran 2.8 ve likidite oranı 2.1x ile oldukça ideal. EGEEN borç sorunu olmayan bir şirket. Şirket’in 480 milyon TL karşılığı döviz fazlası bulunuyor. Başka deyişle kurda yaşanan yükselişlerden pozitif etkileniyor.

6 aylık dönemde FAVÖK Marjı %32.9 olurken genel seyrini korumuş görünüyor. Ancak 2017 ve 2018 yıllarındaki %37-%38 marjardan henüz uzak. Fakat yinede olumlu.

Dolar bazında yıllık satış 93.7 milyon $ seviyesinde oluştu. Bir önceki çeyrekte yıllık satış 75.6 milyon $ seviyesindeydi ve bu seviyeden etkili bir artış olması dikkat çekici. EGEEN 2018 ve 2019 yıllarında 120 milyon $ yıllık satış rakamlarını bulmuş bir şirket. Mevcut satış performansı bu açıdan olumlu.

EGEEN Dolar Bazında Yıllık Satış

EGEEN bilançosu oldukça güçlü, finansal risk barındırmayan ve karlı bir bilanço.

EGEEN Beklenti

EGEEN için 2021 yılını %76 artışla 900 milyon TL satış geliri ve %53 artışla 405 milyon TL net kar ile kapatmasını bekleyebiliriz. Bu beklenti ile gelecek f/k çarpanı 10.3x seviyesine geriliyor. Şu anda 11.8x f/k ile işlem görmekte.

Diğer yandan son iki çeyrektir piyasa çarpanlarındaki gerilemeyi fiyatın normalleşmesi açısından olumlu görüyorum. Fiyat / Kazanç rasyosu yıl içinde 21x seviyesine kadar yükselmişti. EGEEN’in tarihsel çarpanlarına göre fiyatı daha normal görünüyor. Sektör ortalamalarının ise altında bulunuyor.

Diğer yandan yıl sonu kar beklentime göre Şirket’in 2021 yılında hisse başı 92TL brüt temettü ödemesi beklenebilir. Son fiyata göre %6.9 temettü verimine karşılık geliyor. EGEEN’in mevcut fiyatının normal bir seviyede olduğunu ve uzun vadede kazanç sağlama potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. Bir hedef değerim bulunmuyor.

EGEEN Özet Gelir Tablosu

CIMSA 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

ORGE 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir