Haftalık Borsa, dolar ve Piyasa Beklentileri 3 Mart 2019

Borsa endeksi Şubat ayını 103200 seviyelerinde kapatırken gerçekleştirdiği denemelerinin ardından 105000 seviyesini geçmeyi başaramadı. Buna karşın 101000 seviyesi üzerindeki ısrarlı seyir sürüyor. Küresel piyasalarda ise önemli bozulmalar görünmüyor. ABD endeksleri yukarı gücünü koruyor. Avrupa borsalarında ise ılımlı görünümler var. ABD-Çin görüşmeleri, Brexit, Fed açıklamaları gibi konular yine gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Pakistan ve Hindistan gelişmeleri yeni bir risk algısı olurken bu konunun şimdilik küresel piyasalarda ciddi etkilerine rastlamadık.

masanotları

Haftanın son gününde Borsa endeksinde sert satışlar oluştu. USDTRY paritesinde ise 5.35 seviyesinin üzerine yükselişler görüldü. Teknik olarak Dolar kurunda yukarı eğilimin güçlendiğini söylemek mümkün. Ancak bu güçlenme geçici bir seyrimi gösteriyor yoksa gelişen bir risk algısını mı gösteriyor göreceğiz. Ancak geçtiğimiz hafta ABD ile Türkiye arasındaki S-400 ve Patriot konularının istediği zaman piyasalarda gerginlik yaratabilecek bir konu olduğunu yeniden hatırladık.

Haftaya gündem yoğun. Pazartesi günü Şubat ayı TÜFE verilerini alacağız. Beklentiler aylık %0.20 artış ve yıllık %19.75 enflasyon geleeği yönünde bulunuyor. Enflasyonun beklentilerden fazla sapma göstermesi TL’yi negatif etkileyebilir. Diğer yandan Çarşamba günü TCMB faiz toplantısı mevcut. Faiz değişikliği beklenmiyor. Faizlerde düşüş gelmesi DolarTL’de yukarı yönlü hareketlere neden olacaktır. Değişiklik olmaması ise bekentilere paralel olmasından dolayı fazla etkili olmayabilir. Ancak TCMB’nin vereceği mesajlar yine de önemli olacak. Yurtiçinde bunlarında dışında S-400 ve Patroitlar ile ilgili haber akışları izlenecek.

Dışarıda ise Salı günü Çin PMI verleri önemli olabilir. Diğer yandan hafta genelinde hem Avrupa hem ABD PMI verileri talp edilecek. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısına yönelik değişiklik bulunmuyor. Yine Perşembe günü Euro bölgesi büyüme verileri izlenecek. Cuma günü ise ABD tarımdışı istihdam verileri takip edilecek.

Bunların dışında yine ABD-Çin ticaret görüşmeleri ile ilgili gelişmeler, ABD borsalarının seyri gelecek hafta piyasaları etkileyecek diğer gelişmeler olacak.

BORSA

Borsa endeksinde 105000 ve 106000 dirençleri önemini koruyor. Bu seviyelerin geçilmesi endesteki yükselişin devam etmesi açısından önemli olacak. 102500, 101800 ve 100600 seviyeleri ise destek noktalarımız olacak. Bunlardan 100600 kritik destek seviyemiz. Bu seviyenin altında Endeksin yükselişini korumakta başarısız kaldığını düşüneceğiz.
Diğer yandan konsolide olmayan bilançolar tamamlandı. Konsolide bilançolar için ise son tarih 11 Mart tarihinde doluyor. Hisse bazlı hareketleri görmeye devam edeceğiz.

DolarTL

Çarşamba günkü TCMB toplantısına yönelik faiz değişikliği beklenmiyor. Sürpriz bir hareket olmazsa DolarTL üzerinde önemli bir etki oluşmayabilir. Ancak Dolar kuru Cuma günü 5.35 seviyesini geçti ve teknik göstergelerde zayıf da olsa güçlenmeler görülüyor. Kriitik direnç seviyemiz 5.55 seviyesinde ve bu seviyeyi geçmesi durumunda kurdaki sakin dönemler geride kalabilir. Yurtiçi yerleşikler dolar almaya devam ediyor. Bu durum dolarda talebin etmesine neden oluyor.

Bunun dışında S-400 füzeleri ile ilgili ABD ile Türkiye arasındaki olumsuz olabilecek haber akışları piyasalar için önemli bir risk algısı yaratabilir. DolarTL 5.55 seviyesini geçmedikçe zayıf seyrin sürdüğünü düşünebiliriz. Ancak bu seviyenin üzerinde yukarı yönlü eğilimler güçlenebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir