PETKM 2018/12 Bilanço Analizi, Hedef fiyat

Petkim (PETKM) 4Ç18’de piyasa beklentilerinin altında 43.7 milyon TL zarar açıkladı. Beklentiler 73 milyon TL kar geleceği yönündeydi. Aynı dönemde satış gelirleri ve FAVÖK karı da beklentilerin altında geldi. Satış gelirleri 2.032 milyon TL olurken, beklentiler 2.153milyon TL seviyesindeydi. FAVÖK karı 74.6 milyon TL olurken beklentiler 193.5 milyon TL düzeyindeydi.

masanotları

Fabrika Duruşu ve Zayıf Küresel Talep Sonucu Karlılığın Baskılanması

Şirket’in 4Ç18’de zarar açıklamasında satışlardaki düşüş ve kar marjlarında sert gerileme ana faktör oldu. Satışlar yıllık bazda %3.6 artmasına karşılık, 3Ç18 dönemine göre %34 geriledi. Satışların azalmasında son çeyrekte Etilen fabrikasında her dört yılda bir kez yapılan bakım periyodunun etkisi oldu. Etilen kapasite kullanım oranı 3Ç18’de %100 iken, 4Ç18’de %38 seviyesine geriledi.

PETKM son çeyrekte satılabilir 222 bin ton üretim gerçekleştirirken, bu rakam 3Ç18’de 445 bin ton seviyesindeydi. Üretimdeki bu düşüşte Etilen fabrikasındaki bakım periyodu rol oynadı. Bakım tamamlandı.

Diğer yandan Asya piyasalarında talebin azalması karlılık üzerinde ciddi baskı yaratmış. Etilen/Nafta spread’leri son çeyrekte %25 geriledi. Spread 3Ç18’de 542 $/ton seviyesindeyken, 4Ç18’de 409 $/ton seviyesine düştü. Petrol fiyatlarındaki son çeyrekteki gerileme bunda etkili oldu. Bu gerileme nafta bazlı üreticiler için önemli bir stok fırsatı yarattı. Diğer yandan düşük hammadde maliyetleri ve global talebin zayıf kalması nedeni ile küresel etilen ve propilen fiyatlarında gerileme yaşandı.

Bu gelişmeler PETKM’in kar marjlarını da olumsuz etkiledi. 4Ç18’de Brüt kar marjı %2.9’a düştü. 3Ç18’de %25.3 ve 4Ç17’de %24.4 seviyesindeydi. Aynı şeklde FAVÖK marjı da %3.7 oldu, bu rakam 3Ç18’de %24.3 ve 4Ç17’de %24 seviyesindeydi.

Sonuç olarak PETKM’de gelen bu sonuçlarda fabrika duruşu ve global zayıf talep nedeni ile üretim ve satışlardaki azalma ve nafta etilen spreadlerindeki daralma nedeniyle sert düşen kar marjlarının etkisi olduğu görülüyor. Stok etkisinin de payı bulunuyor.

Öyle ki PETKM nafta marjları Eylül ayında 335$/ton seviyesindeyken, ekim, kasım ve aralık aylarında sırasıyla 194$/ton, 55$/ton ve -11$/ton seviyesine düşmüş durumda. Aralık ayında ürün fiyatlarının, maliyetlerinin altında seyrettiği görülüyor.

Ancak şirket yatırımcı sunumunda özellikle Platts indeksinin 2019 yılının başlarından itibaren toparlanmaya başladığını belirtiyor. Başka deyişle kar marjlarında olumsuz süreç geride kalmış olabilir.

Sonuç olarak PETKM 2018 yılını 872 milyon TL net kar ile kapadı. Net kar 2018 yılında %38 daraldı. Satış gelirleri ise %26 artışla 9.314 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK ise 1.478 milyon TL ile %17 küçüldü.

Şirket 2018 yılını %17 brüt kar marjı, %16 FAVÖK marjı ile kapadı. Kar marjlarında 2017 yılına göre 8-9 puanlık daralmalar oluştu.

Star Rafinerisi

Star rafinerisinin bu yılın ikinci yarısında şirket bilançolarına etki göstermesi bekleniyor. Star rafinerisi ile imzalanan 20 yıllık anlaşma ile Stok maliyetlerinde 30$ gibi bir düşüş bekleyen şirket, aynı zamanda taşıma maliyetleri, oluşacak sinerjinin faydaları ve aynı kalitede hammadde elde edileceğini ifade ediyor. Şirket Star rafinerisinden yılda 1.6 milyon ton nafta sağlayacak.

Hissenin borsa performansına bakarsak, son bir yılda %21 gerileme kaydetti. Aynı dönemde Borsa endeksine rölatif olarak %10 daha kötü performans gösterdi. Hisse fiyatı uzun zamandır baskı altında seyrediyor. Mevcut sonuçların ve gelişmelerin hisse fiyatı üzerinde büyük ölçüde fiyatlandığını düşünebiliriz. Ana fabrikada bakım periyodunun tamamlanmış olması üstelik kötü piyasa koşulları varken bunun gerçekleşmiş olması bir avantaj olarak görülebilir. Ayrıca düşen fiyatlar sayesinde uygun stok maliyetlerinin oluşması gelecek çeyreklerde kar marjlarını destekleyebilir. 2019 yılı başından itibaren talep koşullarında canlanma görülmesi ise gelecek çeyreklere yönelik beklentileri güçlendirmesi açısından olumlu.

Hedef Fiyat

PETKM için 12 aylık dönemi kapsayan 6.54TL hedef fiyatımı koruyorum. Hisse son borsa kapanışı olan 5.54TL seviyesine göre %18 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

petkm

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“PETKM 2018/12 Bilanço Analizi, Hedef fiyat” için 7 yanıt

 1. Merhaba Tuncay Hocam..Emeginize Saglik ,severek okuyorum Yazilarinizi.. Size danismak istedigim bir konu var…
  Petkim firmasina yatirim yapmayi tercih ettim. Cünkü Türkiye de sektörde lider olmasi, yapmis oldugu yatirimlarin artik faliyete gecmis olmasi. Ve en önemlisi yüksek kar yapan bir sektörde olmasi..
  Sizce Petkimin finansal olarak 50tl gibi bir degere yaklasmasi olasi bir durummudur.
  Yoksa sürekli 4-8 tl arasinda hareket edecek bir firmamidir..
  Sizin öngörünüz nedir ?

  1. Yusuf Bey, hisselerin fiyatlarını büyük ölçüde bilançoları, yıllık karlılık rakamları ve çarpanlar belirler. Eğer yıllık ciro ve kar rakamı ilerleyen yıllarda çok yüksek hızda büyürse bu rakamlar neden olmasın. Ancak 50tl için oldukça erken. sabırlı olun

 2. Tuncay bey çalışmalarınızın ve basarilarinizin devamını dilerim. Starın %18 hissedarı ve petlim, socar enerjide de payı olan petkim sizce gelecek vaadediyor mu? RES’ler, limancilik ve yeni rafineri petkim bilançosuna pozitif yansır mi?
  Sizin petkim için gelecek öngörünüz nedir ?
  Teşekkür ederim saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir