Haftalık Borsa Piyasa Beklentisi 1 Mart 2020

Türkiye İdlip’te gerçekleşen hava saldırıları ve topçu ateşi sonucunda 34 şehit verdi. Başımız Sağolsun. Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda yaşanan virüs bazlı sert satışlar etkili olurken, yurtiçi piyasalarda ise küresel satış dalgası dışında İdlip’teki acı gelişmeler ve sonrasında ortaya çıkan belirsizlikler fiyatlamalar üzerinde etkili oldu. Borsa Endeksi geçen hafta %9.3 değer kaybetti. DolarTL kuru %2 yükseldi. Gösterge tavhil faizi ise %11.24 seviyesinden %12.41 seviyesine yükseldi.

masanotları bORSA

Küresel borsalarda da durum pek iç açıcı değildi. ABD S&P endeksi %13, Alman DAX endeksi ise %12 geriledi. Borsalar 2008 krizinden bu yana yaşanan en kötü günlerini yaşadı.

Türkiye’nin Suriye’ye verdiği süre Cumartesi gecesi dolarken, Türk ordusu Suriye’deki Esat Rejimi unsurlarına karşı harekat başlatmış durumda. Ayrıca Suriyeli göçmenlere sınır kapılarının açıldığı duyuruldu. Yunanistan sınırına 100 bini aşkın göçmen hücum etmiş durumda. Yunan tarafı aldığı önlemlere rağmen 10 bine yakın göçmenin sınırı geçtiğini bildirdi. Yunanistan AB’yi olağanüstü toplantıya çağırırken, sınırı geçen göçmen sayısının her gün artması bekleniyor. Avrupa virüsün dışında, göçmen sorununu şimdiden masaya yatırdı bile.

5 Mart Perşembe Erdoğan-Putin Zirvesi Kilit Önemde

TBMM Salı günü Suriye ile ilgili olarak toplanıyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus meslekdaşı Lavrov ile görüşme yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Başkanı Putin ile telefon teması gerçekleştirdi. Sonuç olarak tarafların 5 Mart 2020 tarihinde buluşmaları bekleniyor.

Türkiye oldukça sıcak bir şekilde Suriye’de rejim ordusu ile çatışma içerisinde bulunuyor. Bununla birlikte Rusya tarafı ile iletişimin yüksek seviyede sağlanmış olması olumlu bir gelişme. Piyasalarda 5 Mart Perşembe gününe yönelik önemli bir beklenti oluşmuş durumda. Perşembe günü yapılacak açıklamalar piyasalar için çok önemli olacak. Belirsizliğin kalkması, en azından Suriye konusunda yeni bir yol haritasının belirginleşmesi piyasaların şu anda ihtiyacı olan gelişmelerden birisi. Bu toplantıdan anlaşmazlık çıkması durumunda yurtiçi piyasalardaki dalgalanma ve satış baskısı devam edebilir.

Virüs Baskısı Sürüyor

Yurtiçi piyasalardaki sorun sadece Suriye değil. Virüs’ün yarattığı satış baskısının dünya piyasalarında devam edip etmeyeceği de gelecek hafta fiyatlamaları etkileyecek. Borsalar aylık ortalamalarına gerilemiş durumda ve normal şartlarda güçlü tepkilerin gelmesinin beklendiği seviyelerdeyiz. Bu Borsa İstanbul endeksi içinde geçerli. Bu arada aşı bulunduğuna dair asılsız haberler çıkmaya devam ediyor ancak halen somut doğrulanmış bir haber yok.

Virüs kaygısının ekonomi üzerinde yarattığı endişeler ise giderek daha güçleniyor. Piyasalar önceden Fed’den 25 baz puan faiz indirimi beklerken son durumda beklentiler 50-75 baz puan seviyesine kadar yükseldi.

ABD Borsaları ciddi tepki vermesi gereken noktalarda

ABD S&P endeksi için 2883 seviyesinde 22-aylık ortalama bulunuyor ve bu seviyeden hafif de olsa tepki yükselişleri geldi. Teknik olarak tepkilerin devam etmesinin beklendiği seviyeler olduğu söylenebilir. Daha aşağı seyrin devam etmesi durumunda ise 2585 seviyesindeki 50- aylık ortalama izlenecek. Ancak mevcut seviyeler can yakıcı olmasının yanında şiddetli tepi yükselişlerine de zemin hazırlayan seviyeler aynı zamanda. Alman DAX endeksi ise 11800 seviyesindeki 50 aylık ortalamasına gelmiş durumda. Aynı şekilde DAX içinde güçlü tepkilerin gelmesi gereken noktalardayız.

Enflasyon Bekleniyor

İçeride Salı günü Şubat ayı TÜFE verisini karşılıyor olacağız. Beklentiler aylık %0.67 artış olacağı yönünde bulunuyor. Çarşamba günü ise TCMB enflasyon değerlendirmesini alacağız.

Dışarıda ise Cuma günü Tarımdışı işsizlik verileri takip edilecek.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız. Ücretsiz üye olarak çalışmalarımızı takip edebilirsiniz.

BORSA

Türkiye’nin Esad rejimi ile sıcak çatışma içerisinde olması piyasalar için olumsuz olurken, 5 Mart tarihindeki Erdoğan-Putin görüşmesi ise bir beklenti yaratması açısından olumlu olabilir. Ancak piyasalar bunlardan hangisine daha fazla ağırlık verecek göreceğiz.

Borsa endeksi son geldiği seviyeler itibari ile teknik olarak önemli tepki noktalarına ulaşmış görünüyor. 50 haftalık ortalama olan 102500 seviyesi ve 22 aylık ortalama seviyesi olan 100000 seviyeleri endekste kritik seviyeler. 100000 seviyesinin ne kadar etkili olduğunu Cuma günü gördük. Endeks bu seviyeden açılış yapmasının ardından bu seviyelerden yukarı yönlü hareket içerisinde kaldı ve bu eğilimini tüm gün korudu. Yukarıda ise 110250 ve 115000 seviyelerini direnç olarak izliyoruz.

Borsa endeksi 20 Şubat tarihinde o zamanki fiyatla 117500 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altına sarkarak önemli bir sinyal üretmişti. Arkasından satış dalgasının beklenmedik şekilde sert geldiğini gördük. Günlük ortalamalarından oldukça uzaklaşmış bir endeks var elimizde. Bu yükseliş tepkisi gelme şansını artıran önemli bir teknik görünüm. Anı zamanda haftalık ve aylık ortalamalarında olması da bu ihtimali güçlendiriyor.

Stratejik açıdan bakıldığında elde kalan hisseleri satma noktalarını çoktan geçtiğimizi söylemek mümkün. Bu noktadan itibaren satış kararı vermek için 100000 seviyesinin altına inmesini beklemek daha doğru olabilir. VIOP’da kısa pozisyon açarak kendisini koruma altına alanlar için ise bir süre daha izlenebilir. 5 Mart tarihindeki açıklamalar çok önemli olacak.

Bu arada bilançolar gelmeye devam ediyor. Konsolide olmayan bilançolar için son gün 2 Mart, konsolide bilançolar için 10 Mart tarihinde doluyor. Pazartesi günü Migros, Salı günü Pegasus ve Kardemir, Çarşamba günü AGHOL ve BİM, Perşembe günü Enka, Ülker ve Şok, Cuma günü ise THY bilançolarını açıklaması bekleniyor.

Bugüne kadar açıklanan net kar rakamları için tıklayınız. Portala ücretsiz üye olarak çalışmalarımızı izleyebilirsiniz.

DOLAR

TL tarafında geçen hafta diğer GOÜ para birimlerine kıyasla ciddi bir negatif ayrışma olduğunu söylemek zor. Değer kayıplarını G.Afrika Randı, Rus Rublesi, Endonezya Rupisi içinde izledik. Ancak DolarTL kurunda yukarı trend halen devam ediyor. Dolar endeksinin düşmesine rağmen GOÜ para birimlerindeki değer kayıpları dikkat çekici. Dolar endeksinde gelecek hafta tepki yükselişi görebiliriz. Bu durumda TL ‘de dahil olmak üzere GOÜ para birimlerindeki hassasiyet artabilir.

6.25 seviyesi oldukça kritik bir direnç olurken, bu seviyenin geçilmesi durumunda yükseliş hızlanabilir. Bu durumda 6.40-6.50 bölgesi yeni hedef olabilir. Salı günü açıklanacak olan enflasyon verisi de kritik görünüyor. Beklentilerden çok yüksek bir veri gelmesi DolarTL kurunda volatilite yaratabilir. Beklenen yönde ya da daha iyi bir veri gelmesi durumunda ise kur bir miktar aşağı hareket edebilir. Diğer yandan 5 Mart Perşembe günü gerçekleşecek görüşmede bir anlaşma çıkması ve Suriye konusunun bir süreliğine de olsa tansiyonun düşmesi durumunda kurda daha etkili bir aşağı hareket görebiliriz. Bu durumda 6.14 ve 6.08 seviyeleri önemli destekler olacaktır.

Bu yazılarım ilginizi çekebilir; 

Çocuk ve Borsa 

Yükselen Çelik Analist Toplantısı Notları 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir