Haftalık Borsa Piyasa Beklentisi 17/06/2019

Önceki yorumlarımızda Borsa endeksindeki hızlı yükselişin yeni bir trend dönüşü olmadığını yaşanan yükselişi bir nefes alma rallisi olarak gördüğümüzü belirtmiştik. Bu yükselişte ilk etapta 92300 seviyesinin kritik olabileceğini ancak bu seviyeyi geçse bile 95000 seviyesindeki haftalık ortalamalarda kar satışlarının gelebileceği yönünde beklentilerimiz vardı. Sonuç olarak Borsa endeksinde 95000 seviyesine yakın noktalarda satış baskısı başladı ve endeks geçen haftayı %3.2 değer kaybı ile tamamladı.

masanotları

Yükselirken bardağın dolu tarafını gören piyasalar, iş kar satışına geldiğinde bardağın boş tarafını masanın üzerine koymaya başlar. Nitekim yükselirken geri plana itilen S-400 konusunun tekrar ön planda olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta yaptığı açıklamalar S-400 konusundaki belirsizliğin 28-29 Haziran tarihinde yapılan G-20 toplantısına kadar devam edebileceğini gösteriyor.

Moody’s’in kredi notumuzu indirmesi piyasalarda fazla etkili olmayabilir. Zaten yatırım yapılabilir seviyesinin altında olan notumuzun en düşük seviyeye indirildiğini görmekteyiz. Ancak piyasaların satış için bahane aradığı şu günlerde bu haberlerin sınırlı da olsa etkili olması beklenebilir.

Genel olarak piyasalardaki negatif hava halen devam ediyor. Borsa endeksinde düşüş süreci içerisinde bir tepki yükselişinin ardından tekrar gerileme yaşıyoruz. Endeks halen zayıf görünüyor. TL üzerindeki oynaklık ise devam etmekte. DolarTL’nin bu sabah diğer GOÜ para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığını izliyoruz.

Sanayi Üretimi Verisi İzlenecek

Bu hafta yurtiçi piyasalarda Salı günü açıklanacak nisan ayı Sanayi üretimi verisi önemli görünüyor. Beklentilerden iyi gelebilecek bir veri ya da sanayi üretiminde artışın başladığına yönelik bir algı yaratacak bir veri piyasalar için olumlu algılanabilir. Bunun dışında S-400 konusundaki gelişmeler ve karşılıklı açıklamalar yine gündemin birinci sırasında olmaya devam edecek. 23 Haziran İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ve seçim belirsizliğinin geride bırakılması da piyasalar için artı bir değer olacaktır.

Fed Faiz Kararı Bekleniyor

Yurtdışında ise Çarşamba günü FED faiz toplantısı ve ekonomik projeksiyonları haftanın en önemli diğer gündemi olacak görünüyor. Piyasalar Fed’in bu toplantıda faiz indirimine gitmesini beklemiyor. Ancak yılın son çeyreğinde iki faiz indirimi beklentisi devam etmekte. Fed’in ekonomik projeksiyonları, büyüme ve enflasyon beklentileri önemli olacak.

Borsa

Borsa endeksinde zayıf görünüm devam ediyor. Yukarıda 92000 seviyesinde günlük ortalamalar kısa vadeli direnç olurken, 90000 desteği önemli olabilir. Endekste bu seviye üzerinde satışlar karşılanabilirse 92000 seviyesine yakın noktalara doğru tepkiler gelebilir ancak bu tepki yükselişlerinin sınırlı olması beklenmeli. Borsa endeksinin 90000 seviyesinin altına sarkması durumunda satış baskısı güçlenebilir. Bu durumda 88500 desteğini izleyeceğiz. Güçlü bir görünüm mevcut değil. Bu nedenle kısa vadeli alım satım yapan yatırımcılar tepki yükselişlerini satıp daha aşağıdan yerine koymak için bir fırsat olarak kullanabilirler. Endeksin bir miktar güçlendiğini söylemek için öncelikle 92000 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Ardından 95000 seviyesindeki haftalık ortalamalar en güçlü dirençler olarak öne çıkıyor.

DolarTL

Dolar kurunda oynaklığın devam etmesi beklenebilir. Kısa vadede 5.92 seviyesindeki hem 50 hem 22 günlük ortalamalar şimdilik direnç görevi görüyor. Bu seviyenin üzerine yerleşmesi durumunda DolarTL için yukarı doğru hareketler güçlenebilir. Aşağıda ise güçlü destek vermek gerekirse 5.65 seviyesi verilebilir. Bu seviyeye kadar aralarda çok önemli olmayan destekler bulunuyor. Dalgalı seyirler görebiliriz. S-400 konusundaki gelen haber akışları TL üzerinde etkili olmaya devam edecek.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir