HEKTS – HEKTAŞ HİKAYE DEVAM EDİYOR

Hektaş (HEKTS) Yönetimi ve Yatırımcı İlişkileri, 24 Mayıs Salı günü Bursa Orhangazi Hektaş Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezinde Kurumsal Yatırımcı Toplantısı düzenledi. Aynı zamanda inovasyon merkezinde eğitici içerikli bir geziye katıldık. Toplamda 600 bin dekarlık arazi üzerindeki tesiste yüzlerce çeşidin yer aldığı ekim ve dikim alanlarının yanı sıra, akıllı tarım teknolojileri ve Ar-ge İnovasyon Merkezi, IoT Yapay Zeka Laboratuvarları, İzlenebilir Gıda güvenliği ve teknolojik sürdürülebilir Tarımsal Üretim kompleksi gibi pek çok kilit öneme sahip tesisi görme inceleme fırsatı bulduk.

masanotları borsa

Öncelikle sözkonusu tesiste oldukça önemli işler yapılıyor. Areo Tohumculuğa ait Hibrit tohumların ıslahı ve elde edilen ürünler etkileyici. Bu tesiste aynı zamanda önder çiftçiler misafir ediliyor ve önemli eğitimler ve deneyimler sunuluyor. Hektaş bu tesislerde yılda 5 bin çiftçiyi misafir ediyor. 2022 ilk çeyrekte 1233 üretici ağırlanmış durumda. Kayıtlara göre 3 milyon çiftçi bulunuyor. Ancak bunların 75 bin tanesi, toplam dekar alanının %65’ini temsil ediyor. Hektaş ilk önceliği bu 75 bin çiftçiyi bu tesislerde ağırlamak ve önemli deneyimler sunmak.

Dijital ve Veri Analitiği

Tesislerin tam otomasyona sahip ve digital bir yönetim var. Veri analitiği IBM ile birlikte yapılıyor. Bilimsel ve teknolojik anlamda oldukça ileri seviyede faaliyetler gerçekleştiriliyor. Tohum ıslahının dışında özel iklim yaratma özelliği var. Kaliforniya’nın sıcak ikliminde yetişen ürünler bile, onlara özel iklim yaratılarak eksiksiz bir şekilde üretiliyor. Diğer yandan bize eşlik eden genç ziraat mühendislerinin heyecanını mutlaka belirtmek isterim.

Blockchain

Hektaş’ın üzerinde gururla durduğu bir başka konu ise Gıda Güvenliği konusu. İzlenebilir Güvenli Gıda platformunda blockchain teknolojisi kullanılıyor. Zincir marketlerle işbirliği içerisinde bu ürünler tüketici ile buluşuyor. Söz konusu ürünler seçilmiş sözleşmeli zincir marketlerde satılıyor, üzerinde barkod okutularak ilgili ürünün ekim anından rafa gelene kadar hangi aşamalardan geçtiği izleniyor. Böylece tüketici yediği gıdanın güvenliği hakkında derin bir bilgiye sahip oluyor.

Hektaş’ bilindiği gibi 2017 yılında önemli bir dönüşüm sürecine girdi ve bugüne kadar yatay yapılanma gerçekleştirdi. Bünyesine, bu süre içerisinde pek çok şirket katıldı. Şimdi bunlar hakkında bilgi vermek isterim.

HEKTAŞ

Ana şirket. 1956 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren şirket 1963 yılında Oyak grubuna katıldı. Bitki koruma kolunda ana stratejiyi belirliyor ve organomineral gibi katma değerli ürün üretimi ve satışına başladı. Organomineral gübre üretimi Adana’da gerçekleşiyor. Hektaş yönetimi bu alanda büyümenin yüksek olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda daha fazla katma değerli yeni gübre çeşidi ile ilgili olarak Ar-ge çalışmalarının sürdüğünü ve yaz aylarında bununla ilgili açıklama yapmaları bekleniyor. Bitki koruma pazarı büyüklüğü 2020 yılında 3.9 milyar TL olurken, 2022 yılında 5.5 milyar TL olması bekleniyor. Hektaş’ın Pazar payının %21 seviyesinden 2024 yılında %30’a ulaşması hedefleniyor. Hektaş bu alanda Pazar lideri konumunda. Diğer yandan Gübre pazarı ise 30 milyar TL seviyesinde ve bu rakamın ilerleyen süreçte ikiye katlanması bekleniyor. Fonksiyonel gübrelerde büyümenin devam etmesi öngörülmekte.

FERBIS

Ferbis bitki koruma ve bitki besleme üretimi alanında faaliyet gösteriyor. 2017 yılında %100 olarak Hektaş’ın bünyesine katıldı. Alt markalardaki rekabet için satın alındı ve Hektaş raf payını arttırdı. Tesislerdeki 2.bina tamamlanırken, 3.bina inşaatı devam ediyor. Bunların tamamlanması ile yeni tesisler kurulacak ve otomasyon sistemi ile yönetilecek. Bu yıl Ferbis’in 1 milyar TL ciroya ulaşması bekleniyor.

AREO

Yerli tohum üretimi kapsamında Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyor. Şirket’in %100 hissesi 2019 yılında Hektaş tarafından satın alındı. Stratejik öneme sahip tohumculuk alanında adım atılmış oldu. Şirket Antalya’da bulunuyor. 2023 yılında hastalığa dayanıklı, güçlendirilmiş çeşitlerin satışına, tanıtımına ve deneme faaliyetlerine başlayacak. Türkiye’nin tescilli ilk siyez buğdayları Ata siyez ve Mergüze’nin tohum çoğaltma çalışmaları Areo tarafından devam ediyor. Türkiye tohum pazarı büyüklüğü 2020 yılında 4.7 milyar TL oldu. Islah çalışmaları ile Areo için hedeflenen Pazar payı %2’nin üzerinde bulunuyor.

SUNSET

İhracatı destekleyici ve pazarlama şirketi olarak konumlandırılan Sunset’in %100 hissesi 2020 yılında satın alındı. Sunset hem yurtiçi hem yurtdışında bitki koruma ürünleri ile başta Ortadoğu ve Kafkasya olmak üzere pazarlama faaliyetini sürdürüyor. Hektaş’a zaman ve maliyet avantajı sağlaması bekleniyor. İlerleyen dönemde Sunset üzerinde ihracat gelirlerinin artması bekleniyor. Hektaş’un ihracat oranı şu anda %3-4 ler seviyesinde ancak uzun vadede bu oranının %20 olması bekleniyor.

ARMA

Veteriner Tıbbi ürünler üreticisi olan Şirket’in %100 hissesi 2021 Temmuz ayında satın alındı. İhracat potansiyeli yüksek ürünleri ile veteriner ilaç üretimi konusunda faaliyet gösteriyor. Bunun yanında hayvan sağlığı konusunda faaliyetler bulunuyor. Pet mama yatırımı Temmuz ayında tamamlanıyor ve pazara giriş başlıyor. Arma’nın tam kapasiteye ulaşması durumunda yıllık 1.5 milyar TL ciro üretmesi bekleniyor. 2021 yılında hayvan sağlı pazarının 3.8 milyar TL büyüklüğünde olduğu ifade ediliyor. Buna ek olarak Türkiye kedi-köpek maması Pazar büyüklüğü ise 1.6 milyar TL seviyesinde. Şu an düşük Pazar payı olan Arma’nın 5 yılda %10 Pazar payına ulaşması hedefleniyor. Pet mamaya pet care ürünlerinin eklenmesi hedefleniyor. Pet pazarının son yıllarda çok hızlı bir büyümeye sahip olduğu ifade ediliyor.

AGRIVENTIS

Avusturalya kökenli Şirket’in %51’lik payı Ocak 2022 Hektaş tarafından satın alındı. Agriventis çok amaçlı ve kuraklığa dayanıklı tohumlar geliştiriyor. Tohum alanında yurtdışı Ar-Ge işbirlikleri ile ayrıca kurak ve yarı kurak alanlarda yetiştirilebilecek verimli ve çok çeşitli tohum geliştirilmesi gibi Ar-Ge çalışmaları başlayacak. Agriventis’de satışlar başladı. Ancak şimdilik ciro içerisindeki pay çok düşük. Bu payın ilerleyen süreçte artması bekleniyor. Özellikle kuraklığa dayanıklı tohumun tutması durumu ise büyük hikaye olacak. Tesiste 263 tohum hattı bulunuyor. 13 tohumun fikri mülkiyet süreci devam ediyor. Agriventis’de yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerle çalışmalar yapılıyor.

ÖNEMLİ MESAJLAR

Toplantıda yakaladığım ve dikkatimi çeken önemli mesajları şu şekilde paylaşabilirim.

 • Büyümenin önümüzdeki dönemlerde logaritmik olarak devam etmesi bekleniyor.
 • Her çeyreğin bir önceki çeyrekten daha iyi olması yönünde beklenti ortaya konuldu.
 • Gelecek 3-5 yıl her yılın önceki yıldan daha iyi olması bekleniyor.
 • Hektaş’ın piyasa değeri 1.5 milyar $ seviyesinde ve uzun vadede çok daha yukarıya taşınacağına inanıyorlar.
 • Dünya şirketi olmak istiyorlar. Dünya ile yarışacak bir işin içine girmek istiyorlar.
 • Amaçları geleneksel rekabete girmek değil, daha karlı alanlara girmek. %80 kar marjı gibi.
 • 2020 yılına kadar ticari pazarlamada büyüdüklerini, bundan sonra teknolojik büyümenin öne çıkacağını ifade ediyorlar. Bundan sonra teknolojik ve katma değerli ürün hedefliyorlar.
 • Tohumla ilgili çok olumlular. 2022-2023-2024 yıllarının yatırımların meyvesi olacağını düşünüyorlar. Tohumun kar marjının çok yüksek olduğunu, ciro ve karlılıkta çok umutlu olduklarını ifade etmekteler.
 • Biyolojik ürünlerde karlılığın yüksek olduğunu ifade ediyor ve bu yolda ilerlediklerini ifade ediyorlar.
 • Borcu sorun olarak görmüyorlar. Borçlanmaktan korkmuyorlar. Oyak Grubu şirketi olduklarını her fırsatta söylüyorlar.
 • Büyümenin borçla olduğunu ve böyle devam edeceğini ifade ediyorlar. Başka deyişle bedelli sermaye artırımları devam edecek görünüyor. Ancak yatırımcılarına bunun karşılığını fazlasıyla verdiklerini düşünüyorlar.
HEKTS SATIŞ, KAR VE FAALİYET KARI GELİŞİMİ

Bilançonun Gelişimi

2016 – 2021 yılları arasında HEKTS cirosu 11.4 kat, Net kar 11 kat artış gösterdi. Aynı dönemde FAVÖK 11.7 kat ve Brüt kar 10.3 kat arttı. HEKTS 2017 ve öncesinde çeyreklik ortalama 50-70mnTL ciro yapan bir şirket iken, şu anda 1 milyar TL çeyreklik ciro rakamına ulaşmış durumda. Diğer yandan HEKTS yine 2017 ve öncesinde en güçlü çeyreği ilk çeyrek ve sonraki çeyreklerde gerileyen bir ciro yapısına sahip bir şirket iken, şu anda her çeyrek önceki çeyrekten daha yüksek ciro artışı sağlayan bir şirket konumunda. Gelen sonuçlar HEKTS için mevsimselliğin ortadan kalktığını, önceden yılın ilk yarısını verimli ikinci yarısını verimsiz geçiren bir şirket iken, şu anda yılın her ayını verimli geçiren bir şirket olduğunu ortaya koyuyor.

HEKTS Çeyreklik Satışlar

Net borç / favök oranı 3.8x seviyesinde bulunuyor. Bu oran sınır olarak izlediğimiz 4x seviyesine oldukça yakın. Şu ana kadar Şirket bu oranın 4x seviyesinin üzerine geçmesine izin vermedi. Bu seviyelere geldikçe bedelli sermaye artırımı ile fon girişi sağladı ve borçluluk oranını düşürdü. Son durumda Şirket yine %150 bedelli ve %44.18 bedelsiz sermaye artışı yapacak ve 1.290 milyon TL nakit girişi sağlayacak. Nakit sermaye artırımı ile işletme sermayesi ihtiyacı karşılanacak, borçlar azaltılacak ve büyümeyi destekleyici yatırımlara devam edecek. Sermaye artırımının Haziran ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Şirketin ödenmiş sermayesi 860 milyon TL’den 2.550 milyon TL’ye yükselecek.

HEKTS F/K GRAFİĞİ

Fiyat ve Yatırım Stratejisi

HEKTS şu anda 53.9x f/k ve 15.53x pd/dd ile çok yüksek çarpanlara sahip. Hektaş’ ta beklentiler ciddi oranda önden fiyatlanmış görünüyor. İlerleyen dönemlerde ciro ve karlılıktaki gelişmelerle çarpanların gerilemesi beklenebilir. Ancak bunun için birkaç çeyrek sonuca ihtiyaç var. Uzun vadede Hektaş’ın hikayesi devam ediyor. Mevcut ciroya katkı sağlayacak, tohum, pet mama, ihracat, gübre ve bitki koruma pazarındaki organik büyümeler gibi pek çok kanal var. Her geçen yıl tüm bunlardan ciroya artan bir ivme ile katkı gelmesi bekleniyor. Büyümenin logaritmik olması, ileriye yönelik cironun ve kar rakamının hangi noktalara gideceği konusunda tahmin yapılmasını güçleştiriyor. Bu nedenle uzun vadede Hektaş için hikaye bitmiş değil ve hissede mevcut yatırımcıların uzun vadeli pozisyonlarını korumasını tavsiye ederim. Gelecek 5 yıl gibi bir vadede beklentiler gerçekleşirse yüksek kazandırma potansiyeli olacak gibi duruyor.

Kısa ve orta vadede ise HEKTS hem temel hem teknik olarak ucuz durmuyor. Buna göre hisse bir miktar ortalamalarına doğru geri çekilebilir veya geri çekilmese bile bir iki çeyrek yatay bir seyir içerisinde bilançonun fiyata yaklaşmasını bekleyebilir. Başka deyişle kısa vadede yükselişin aynı hızda devam etmesini beklemek çok doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu fiyatlardan yapılan yatırımlar, sabırlı ve geri çekilmeleri sakin karşılayabilecek yatırımcılara uygun olacaktır.

Yatırımcı ilişkilerinin hazırladığı Yatırımcı Sunumunu mutlaka inceleyin.

HEKTS 2022/03 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – En az 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir