SASA 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerlendirme

Yüksek finansman giderleri Faaliyet Karını Gölgeledi

Sasa Polyester (SASA) 1Ç20’de 70 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %68 geriledi. Kardaki gerilemede en önemli etken finansman giderlerinin 53 milyon TL’den 266.7 milyon TL seviyesine yükselmesi etkili oldu. SASA vergi öncesi 132.3 milyon TL zarar açıkladı, 199.2 milyon TL vergi teşvik geliri ile net kar 70 milyon TL seviyesine yükseldi.

masanotları

FAVÖK %526 arttı

Buna karşın, şirket’in satışları aynı dönemde %60 yükseldi ve 1 milyar TL seviyesine ulaştı. Bu satış geliri rekor çeyreklik satış oldu. Aynı şekilde Esas Faaliyet Karı geçen yıl aynı döneme göre %507 artarak 122.5 milyon TL olurken, FAVÖK karı %526 arttı ve 143 milyon TL oldu.

Elyaf Yatırımı Katkıya Başladı

Ton bazında satışlar %82 artışla 145522 ton oldu. Elyaf satışları  ton bazında %118 arttı. Bu artışta geçen yıl Haziran ayında devreye alınan 350 bin ton /yıl kapasiteli elyaf yatırımı etkili oldu. Bunun ciroya katkı sağlamaya başladığını görmekteyiz.

Şirket’in kapasite kullanım oranı %70 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl %72 seviyesindeydi.

sasa satıs
SASA ton Bazında Satışlar

Kar Marjları yükseldi

Kar marjlarında yükseliş oluştu. 1Ç20’de geçen yıl aynı döneme göre Brüt Kar Marjı 8 puan artarak %16 seviyesinde oluşmuş. FAVÖK Marjı ise 11 puan artışla %14 oldu. Esas Faaliyet kar marjı ise 9 puan yükseldi ve %12 oldu. Marjlardaki yükselişte döviz kurlarındaki yükseliş ve nafta fiyatlarının düşüşü etkili olmuş görünüyor.

Yatırımlar Sürüyor

Şirket , yaklaşık olarak 510.000 ton/yıl elyaf, 47.000 ton/yıl poy, 28.000 ton/yıl iplik ve 233.500 ton/yıl polyester cips, 24.000 ton/yıl SSP cips kapasitesine sahip. Elyaf kapasitesi geçe yıl devreye alınan yeni yatırım ile 510 bin ton / yıl seviyesine yükseldi ve ciroya katkı sağlamaya başladı.

SASA poy ve tekstürize iplik yatırımını bu yıl devreye almayı planlıyor. Bu yatırımın ciroya katkısının 450 milyon $ olması bekleniyor. Ayrıca Pet Tesisi yatırımının ise yine 2020 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu yatırımın ciroya katkısının ise 330 milyon $ olması bekleniyor. Bu yatırımların ciroya tam katkısının 2021 yılı veya ikinci yarısında başlamasını bekleyebiliriz.

Net borç yükseliyor

Net borç 4.753 milyon TL seviyesine ulaştı. 2019 yılı sonunda 4.200 milyon TL düzeyindeydi. Net borç / favök rasyosu 14x seviyesinde ve çok yüksek. Cari oran 0.43x seviyesine gerilemiş. Geçen yıl ilk çeyrekte cari oran 1.05x seviyesindeydi. Kısa vadeli borç çevirme rasyoları zayıf diyebiliriz. Nakit akış tablosuna bakıldığında ise 721 milyon TL borçlandığı ve 465 milyon TL borç ödediği görülüyor. Net borçlanıcı konumu sürüyor.

Yeni kapasitelerin devreye girmesi ve Faaliyet Karının artması gelecekte borçluluk rasyolarının düzelmesini ve net borç oranının düşmesini sağlayacak. Ancak bu gerçekleşene kadar borçlanma devam edecek görünüyor.

Döviz pozisyonuna bakıldığında ise 565 milyon € döviz açığı bulunuyor. Ancak şirketin satış gelirlerinin %66’sı ABD doları ve %33’ü Euro bazında gerçekleşiyor. Gelirlerin döviz bazında olması doğal bir koruma sağlıyor.

SASA Faaliyet Raporunu okumanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme

SASA’nın açıkladığı sonuçları operasyonel faaliyetler olarak olumlu karşılıyoruz. Yüksek finansman giderleri vergi öncesi zarar gelmesinde en önemli etken olmuş. Gelecekte yatırımların devreye girmesi ve cironun artması ile birlikte yüksek faaliyet karı elde etmesi Şirket’in net borç alıcısı konumundan net borç ödeyicisi konumuna geçmesini sağlayacaktır. Ancak bunlar olana kadar finansman giderleri baskı yaratmaya devam edecek görünüyor.

Korona virüs nedeni ile 2.çeyrek döneme yönelik yorum yapmak güç. Ancak şirket’in Nisan ayı başlarında yaptığı açıklamalar, hijyen ürünlere yönelik üretimin hızlı devam etmesi kapasite kullanım oranının %70 seviyelerinde devam edebileceğini gösteriyor. Ekonomilerin açılması ile birlikte satış gelirleri güçlenebilir.

Yeni kapasitelerin devreye girmesi ile 2020 yılının güçlü geçmesi beklentisi bulunuyordu. Ancak virüs ile ilgili gelişmeler bu konuda belirsizlik yaratıyor. SASA için uzun vadeli (1-3 yıl) 15-16TL hedef beklentimizi koruyoruz.

Teknik olarak 8 seviyesi üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunmaya devam edebilir. 9.90 direncinin geçilmesi durumunda 10.70 zirve seviyesi test edilebilir. Buna karşın 8 desteğinin altına gerilemesi durumunda ise satış baskısı artabilir.

SASA 2019/09 analizimde ilginizi çekebilir. 

SASA
SASA Özet Gelir Tablosu

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“SASA 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerlendirme” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir