TAVHL 2020/03 Bilanço Analizi

Tav Havalimanları (TAVHL) 1Ç20 döneminde beklentilerin üzerinde 376.6 milyon TL zarar açıkladı. Beklentiler 290 milyon TL zarar açıklayacağı yönündeydi. Zarardaki belirgin etkenler faaliyetleri durdurulan operasyonlar, kar marjlarındaki gerilemeye bağlı olarak FAVÖK’teki düşüş ve Özsermaye yöntemi ile değerlenen yatırımlardan gelen düşük performanslar olarak öne çıktı.

masanotları

TAVHL 1Ç20’de cirosunda geçen yıl aynı döneme göre TL bazında %13.4 gerileme kaydetti. Euro bazında ise ciro %22 geriledi. FAVÖK rakamı ise aynı dönemde %62 geriledi. Euro bazında gerileme %57 oldu.

Cirodaki Düşüş

Ciro’daki düşüşün temel nedenleri Atatürk Havalimanı kapanışının hizmet şirketleri üzerindeki olumsuz etkisi, Rusya’nın Gürcistana uyguladığı uçuş yasağı ve Covid-19 önlemleri nedeni ile Mart ayından itibaren başlayan uçuş yasakları. Bilgi olarak vereyim, Gürcistan’dan gelen ciro kaybı 7.5 mn € ile en yüksek ciro kaybını işaret ediyor. Gürcistan’ın toplam ciro içerisindeki oranı %13’den %11’e gerilemiş.

Kar marjlarına bakarsak, Brüt kar marjı 9 puan azalışla %33 seviyesinde olmuş. FAVÖ marjı ise 17 puan düşüşle %13.5 olmuş. Esas Faaliyet Kar Marjı ise -%0.2 seviyesine gerilemiş. Geçen yıl EFK marjı %13 idi.

Şirket 2020 yılı için herhangi bir öngörüde bulunamıyor ve projeksiyon veremiyor. Haksız değiller. Çünkü şuanda Havalimanlarında sıfır çekmekteler. Virüs nedeni ile uygulanan önlemlerin ne zaman kalkacağı belli değil. Kalksa bile kademeli olması bekleniyor. Tahminimce Haziran ayından itibaren şirket elle tutulur bir öngörüde bulunabilir.

Güçlü Mali Yapı Korunuyor

30 Mart 2020 itibari ile net borç 791mn € seviyesindedir. Net borç rakamında geçen yıla göre %4 azalma var. Bunda Atatürk Havalimanına ilişkin tazminatın 193 milyon € tutarındaki kısmının nakit olarak tahsil edilmesi etkili oldu.  Yıllık FAVÖK rakamının şimdilik %2’si seviyesindedir. Yüksek bir rakam değil. Yönetilebilir. Cari oran 1.26x ve likidite oranı 1.22x ile ideal seviyelerdedir. Şirket’in borç çevirme sorunu bulunmuyor. TAVHL zaten 2020 yılına nakit olarak güçlü girdiklerini belirtmiştir.

Şirket’in nakit değerleri yılbaşına göre 3.873mn TL’den 5.652 milyon TL seviyesine yükselmiştir. Ancak bunda borçlanmadan kaynaklanan nakit girişi ve Euro kurundaki yükselişin etkisi olmuş görünüyor. Çok kaliteli bir nakit artışı değil.

Yolcu sayısı geçen yıla göre %23 gerilemiş ve 13.7 milyon kişi olmuştur.

TAVHL Yatırımcı sunumuna göz atmanızı tavsiye ederim. Tıklayın.

Değerlendirme

TAVHL ‘de hedef fiyatı güncellemek için projeksiyonlara ihtiyaç var. Şirket’in kendisi bile herhangi bir öngörüde bulunamıyor. Bu nedenle bende şimdilik projeksiyon yapamıyorum. Cirodaki daralmanın yılın ilerleyen çeyreklerinde ne kadar derinleşeceğini, kar marjlarının seyrini bilemiyoruz.

Haziran ayından sonra özellikle virüs ile ilgili gelişmelere bağlı olarak daha net bir tablo ortaya çıkabilir. Ancak bir yıldan daha uzun vadede TAVHL’nin bir değeri elbette var. Hayat normale döndüğünde geçmişte elde ettiği nakit akışları tekrar başlayacaktır. Ve uzun vadede Şirket hisseleri önceden hesapladığımız 31 TL şirket değerine ulaşabilir ve aşabilir. Ancak bunun olması için öncelikle 2020 yılı için ciro kaybının ve FAVÖK düşüşünün ne seviyede olacağını ve virüse bağlı olarak 2021 yılına yönelik nasıl beklentiler oluşacağını daha net görebilmemiz gerekiyor.

Riskler

Kısa vadede yaşanan belirsizlik, şirketin Nisan ayında adeta sıfır faaliyet göstermesi ve bunun ne kadar uzayabileceğine yönelik belirsizliğin sürmesi en önemli olumsuzluk olarak görebiliriz.

Fırsatlar

Buna karşın, Kazakistan Havalimanı işletmeciliği için görüşmelerin devam ediyor olması önemli bir beklenti. Şirket bu faaliyetin gerçekleşmesi halinde finansal tablolara gelecekte önemli bir etkisinin olmasını bekliyor.

Bunun yanında Tunus TAV ile ilgili olarak kredi borçlarının yapılandırma görüşmelerinde sona yaklaşmaları şirket için önemli bir katalizör gibi görünüyor. TAV Tunus ile ilgili olarak 2.650 milyon TL gibi kısa vadeli kredi borcundan bahsediyoruz. Bununla ilgili olumlu gelişmeler pozitif etki yaratabilir. Bu yılın 2.çeyrek dönemi tamamında önlemler devam etse bile, en yüksek sezonun 3.çeyrek olması ve finansal tablolar üzerinde 3.çeyreğin daha ağırlıkta olması bu yıl için herşeyin bitmediğini gösteriyor. Haziran’dan itibaren hayatın normale dönmesi durumunda 2020 yılı korkulduğu kadar (borsadaki fiyatlamadan bahsediyorum) kötü bitmeyebilir.

Hisse Geri Alımı

Son olarak şirketin 200 milyon TL seviyesinde hisse geri alımına başlaması ise hisse fiyatını destekleyen ve şirketin kendisine olan güvenini en iyi şekilde yansıtan bir gelişme. Şirket şu ana kadar 1.5 milyon lot hisse alımı yaptı. Toplamda 36.3 milyon lot hisse alımı kararlaştırıldı. Şirket uzun vadede mevcut fiyatının ucuz olduğunu düşünüyor.

Projeksiyon yapabilecek duruma geldiğimizde hedef fiyatımı revize edebilirim. Kısa vadede 18.50 seviyelerindeki ortalamalar güçlü destek gibi görünüyor. Bu seviye üzerinde hisse’nin yerleşmesi ilerleyen süreçte güçlenmesini sağlayabilir. Uzun vadede ise faaliyetleri normale dönen TAVHL için 30-40TL arasında bir değeri hak edeceğini düşünüyorum.

Bu yazımda ilginizi çekebilir. Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın

TAVHL0320
TAVHL 2020/03 Özet Gelir Tablosu

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TAVHL 2020/03 Bilanço Analizi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir