Ticaret Savaşları Küresel Borsaları Vuruyor

Cuma günü Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın mesajları doları zayıflatırken, borsalarda alımlara neden oldu. Piyasalar Powell’dan Eylül ayında faiz indirimine devam edeceği mesajını almış görünüyor. Ancak bunun ardından ABD kanadından Çin’in getirdiği ek vergilere karşılık Trump’ın ABD ‘li üreticilere kendinize yeni alternatifler bulun ve Çin’i terkedin uyarısında bulunması küresel borsa ‘larda resesyon endişeleri odaklı satışları beraberinde getirdi.

masanotları

Cuma gününe yükselişle başlayan ABD Dow Jones endeksi günü %2.37 düşüşle kapadı. Aynı şekilde S&P endeksi %2.6 geriledi. S&P endeksinde 2824 desteğini önemli olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda satışlar güçlenebilir ve küresel borsaları etkisi altına alabilir.

Bir süredir ABD ve Avrupa borsalarının dışında GOÜ endekslerindeki yükselişlerin kalıcı olmayabileceğini ve hareketlerin tepki yükselişleri olabileceğini konuşuyoruz. Nitekim bu yükselişlerin ardından tekrar geri çekilmeler başlamış görünüyor. Küresel borsa endeksleri teknik olarak sat konumununa geçeli yaklaşık 20 gün olacak. Ağustos başından bu yana yatay bir bant içerisinde yönsüz ve zayıf seyirler devam ediyor.

Yeni haftada S&P endeksinde 2824 desteği ve sonrasında 2800 seviyesindeki 50-haftalık ortalama desteği önemli olacak. DAX endeksinde ise 11500 seviyesinin ardından 11300 seviyesine doğru düşüşler görülebilir. Eğer toparlanma gelirse yükselişlerin fazla kalıcı olmayacağını tahmin etmek güç değil.

Borsa Endeksi Güçsüz

Aynı olumsuz görüntüler gelişmekte olan ülke (GOÜ) endekslerinde de görünüyor. Hindistan, Brezilya, Rusya, Arjantin ve G.Afrika endeksleri güçlü değil. Aynı görünüm Türk Borsasında da mevcut. BIST100 endeksinin 100500 seviyesinin altına gerilemesi ilk sinyal olmuştu. Ardından 97500-98000 aralığındaki 50-günlük ortalamanın altına gerilemesi ise satıcıların daha ağırlık kazandığını gösterdi.

Borsa endeksi güçlü görünmüyor. Küresel borsalardaki zayıf görünümde buna destek veriyor. 97500 direncinin üzerine yerleşmedikçe Borsa endeksinde güçlenme başlamayacaktır. Bu seviye altında kaldığı sürece hisse senedi oranlarını düşük tutmakta fayda var. Aşağıda ise 95000 desteği kritik bir konuma geldi. Bu desteğin altına gerilemesi durumunda satışlar sertleşebilir ve 92000’li seviyelere doğru gerileme gerçekleşebilir. Şimdilik mevcut rüzgar küresel görünüm olumsuz ihtimalin gerçekleşme olasılığını daha yüksek gösteriyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Dolar için 5.78 üstü tehlikeli

Dolar kurunda ise Powell’ın konuşması sonrasında Dolar kuru 5.78 seviyesindeki kritik direncinden uzaklaştı ve 5.74 seviyesine doğru gevşedi. GOÜ para birimlerinde de yaklaşık aynı seyirler gözleniyor. Ancak Türkiye’nin CDS seviyesi çok yüksek olması nedeni ile küresel dalgalanmalardan en fazla etkilenen TL oluyor. Dolar kurunda 5.67 seviyesinin üzerine yükselmesini birinci ikaz olarak algılıyorduk. DolarTL’nin 5.78 seviyesi üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda ise yukarı yönlü hareket hızlanabilir. Bu durumda 5.93 seviyesine doğru hareket oluşabilir. Tansiyonun azaldığını söylemek için 5.67 seviyesinin altında seyirlerin oluşması gerekiyor.

Önümüzdeki hafta içeride Dış ticaret açığı verisini alırken, Cuma günü 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile piyasamız kapalı olacak. Son zamanlarda belediyelere kayyum atanması gibi gelişmelerin içeride seçim konusundaki belirsizlikleri beraberinde getirmesi durumunda TL varlıklarda zayıflamalar görülebilir. Bu konu ve jeopolitik gelişmeler yurtiçi piyasaların yumuşak karnı olabilir.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD büyüme verisi ve Cuma günü Euro bölgesi TÜFE verileri önemli olabilir. Aynı zamanda ABD endekslerinin seyri de küresel piyasalar için önemli olacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir