TKFEN 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Tekfen Holding (TKFEN) 2Ç20 döneminde beklentilerin bir miktar altında 98.2 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 115.2 milyon TL seviyesindeydi. Satış gelirleri beklentiye paralel 2.658 milyon TL olurken, FAVÖK beklentilerin bir miktar üzerinde 224.8 milyon TL oldu (beklenti 218mnTL).

masanotları

Net kar geçen yıl aynı çeyreğe göre %75 azalırken, satış gelirleri %29 aşağıda oluştu. FAVÖK ise aynı dönemde %50 geriledi. Kar marjları geçen yıl aynı çeyreğe göre 2 ile 4 puan arasında gerilemiş görünüyor. Brüt Kar marjı 2 puan düşüşle %13.3 olurken, FAVÖK marjı 4 puan düşüşle %8.5 oldu. Bununla birlikte önceki çeyreğe göre (1Ç20) kar marjlarında 5 puanlık yükselişler var. Bu sayede geçen yıla göre veriler düşük olsa da, önceki çeyreğe göre FAVÖK ve net kar rakamları daha iyi gerçekleşmiş.

Satış gelirlerinde ana kalem olan mühendislik taahhüt gelirleri %31 düşüşle 1.821 milyon TL oldu. Diğer güçlü gelir kalemi olan Tarım grubu ise %26 düşüşle 662 milyon TL gelir elde etti. Taahhüt işlerinde yeni iş alınamaması 2Ç20 döneminde de gelirlerin düşmesine neden olmuş görünüyor. Ayrıca Covid-19 etkisi nedeni ile altyapı yatırımlarındaki yavaşlama etkili. Gübre tarafında ise fiyatlardaki %13’lük düşüşe karşın en yüksek FAVÖK bu gruptan elde edilmiş.

Backlog

TKFEN’in kalan iş miktarı (Backlog) Haziran itibari ile 1.490 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam 2019 yılı sonunda 1.715 milyon TL seviyesindeydi. Şirket iştiraki 2.çeyrek dönemde Katar’da 150 milyon $ bedelinde yeni bir sözleşme imzalamıştır. Ayrıca Temmuz ayında Şirket iştiraki Azerbaycanda 237 milyon $’lık sözleşme imzalamıştır. Bu yeni sözleşme backlog miktarını bir miktar artıracaktır. Ancak bu alanda daha fazlasına ihtiyaç var görünüyor.

6 Aylık Dönem

Bu sonuçlarla  birlikte TKFEN 2020 yılının ilk yarısını %88 düşüşle 145.2 milyon TL net kar ile kapadı. Satış gelirleri %32 geriledi 5.680 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK ise %76 düşüşle 328 milyon TL oldu. Brüt kar marjı geçen yıl aynı döneme göre 9 puan düşüşle %10.5 seviyesinde, FAVÖK marjı 11 puan düşüşle %5.8 seviyesinde gerçekleşti. Kar marjlarında 2Ç20 döneminde 1Ç20 dönemine göre iyileşme görülüyor. Ancak gelişmeler halen 2019 yılının gerisinde seyrediyor.

Net Nakitler Azalıyor

Haziran sonu itibari ile net nakitler 1.818 milyon TL oldu. 1Ç20’de 3.200 milyon TL seviyesindeydi. Nakitlerdeki gerileme devam ediyor. Geçen yıl aynı dönemde net nakitler 3.329 milyon TL seviyesindeydi.

Nakitler azalsa da TKFEN için borç riskinden söz edemeyiz. Ayrıca kısa vadede cari oran 1.2x seviyesi ile ideal seviyede görünüyor.

TKFEN yatırımcı sunumu için tıklayınız.

Beklentiler

TKFEN 2020 yıl sonu beklentilerinde revizyona gitti. Şirket satış geliri beklentisini 13.840 milyon TL’den 12.400 milyon TL seviyesine aşağı revize ederken, FAVÖK beklentisini 970 milyon TL’den 944 milyon TL’ye revize etti. Net kar beklentisini ise 594 milyon TL’den 556 milyon TL düzeyine düşürdü.

Değerleme ve Hedef Fiyat

TKFEN için gelirlerdeki düşüş özellikle taahhüt segmentinde sürpriz değil. Uzun zamandır gündemde bulunuyor. Bu nedenle gelen bilançonun hisse üzerinde ekstra olumsuz etkisi olmasını beklemiyoruz. TKFEN hissesi üzerinde olumsuz beklentilerin yansıtıldığını düşünüyoruz. Ancak hissenin uzun vadeli yükselişe girmesi için özellikle taahhüt alanında yeni sözleşme haberleri gibi güçlü bir katalist’e ihtiyaç bulunuyor.

TKFEN için pd/dd, fd/favök ve fd/satış piyasa çarpanlarına göre 12 aylık hedef değerimizi 17TL olarak korumaya devam ediyoruz.

Teknik olarak haftalık ortalama olan 14.57 güçlü bir destek olurken, bu seviyenin kırılması durumunda 12.70 sonraki destek. Dirençler 16.52 ve 18.70 olarak öne çıkıyor. Kalıcı bir güçlenme için 16.52 seviyesindeki 50-haftalık ortalamasının üzerine yerleşmesi gerekiyor.

TTRAK 2020/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

TKFEN 2020/06
TKFEN Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“TKFEN 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme” için 6 yanıt

 1. Merhaba Tuncay Abi,
  TKFEN analizinizi güncelleyerek misiniz?
  TKFEN’de tepki başlayabilir mi? Sizin değerlendirmeniz bizim için çok değerli biliyorsunuz. Sağlıklı günler dilerim.

 2. Tuncay Abi merhaba,

  Tekfen’de fiyatı etkileyecek çok fazla belirsizlik var. Özellikle CFS ve inşaat tarafındaki gelişmeler. Özellikle gübre tarafı çok iyi gidiyor ve tarım tarafı da 2023 100 milyon EBITDA hedeflerini tutturacak hatta tarımdaki global fiyatlardaki artış eğilimi ile belki de geçecektir. Bunların yanında liman işletmeciliği de çok daha karlı olacaktır. Finansal yatırımlarından da karlılığı iyi görünüyor ama maalesef inşaat ile CFS yüzünden baskılanıyor.

  Tekfen inşaat ve CFS tarafını sıfır olarak kabul etsek bile diğer tarafların değerlemesini yapsak yani Gübre, Tarım, Ventures, Liman vs. bile şu anki firma değerinin çok daha üzerinde olmadı gerekmez mi?

  Değerlendirmenizi bekliyoruz. Teşekkürler,

 3. Merhaba
  Sizi yeni takip ediyorum ,arkadaşımın önerisiyle ve boşa konuşma ve bilgi yapmadan sonuca gidiyorsunuz.teşekkürler
  Ben trılc hissesi ağırlıklı pörtföy var
  Trılc ortalamam 12 ve 18000 lot
  Değerli Görüşlerinizi iletirseniz çok memnun olurum
  Her şey gönlünce olsun,saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir