TOASO 2023/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Tofaş Fabrika (TOASO) 2Ç23’de beklentilerin oldukça üzerinde 4.939mnTL net kar açıkladı. Analist beklentileri ortalama 3.578mnTL seviyesindeydi. Net kar yıllık %70, çeyreklik %52 artış gösterdi. Sektördeki büyümenin etkisi ve fiyatlardaki artışın etkisi ile cirodaki büyüme, maliyet kontrolü sonucu artan kar marjları, net finansman geliri yazması net kardaki yükselişte etkili olmuş görünüyor. Net kar marjı %21 olurken, yıllık 9 puan, çeyreklik 8.2 puan artış gösterdi.

masanotları borsa

Şirket aynı dönemde beklentilerin üzerinde 23.366 milyon TL satış geliri elde etti. Beklentiler 22.510 mn TL seviyesindeydi. Satış gelirleri 2Ç23 döneminde yıllık %52, çeyreklik %25 artış gösterdi. Bu dönemde yurtiçi satışlar yıllık %51, çeyreklik %24 artış gösterirken, Yurtdışı satışlar ise yıllık %37 daralırken, çeyreklik %14 büyüdü. Çeyreklik büyümede kur etkili oldu. Yine 2Ç23 döneminde ihracat oranı %19 seviyesinde oldu. Geçen yıl aynı çeyrekte ihracat oranı %46 olmuştu. Hem durgunluğun hem Doblo ihracatının sonlanması bunda etkili. Brüt kar marjı 2Ç23’de %23 olurken, yıllık 5.1 puan, çeyreklik 4 puan artış gösterdi. Brüt kar marjındaki artışta, maliyetlerdeki kontrollü artış ve fiyatlardaki yükseliş etkili oldu.

Aynı dönemde TOASO beklentilerin üzerinde 4.209 mn TL FAVÖK elde etti. Analist beklentileri 3.693 mn TL seviyesindeydi. FAVÖK yıllık %70, çeyreklik %52 büyüdü. FAVÖK’teki artışta, satış gelirlerindeki büyüme ve kar marjlarındaki artış etkili oldu. Aynı dönemde FAVÖK Marjı %19 olurken yıllık 2 puan ve çeyreklik 3.4 puan gelişme gösterdi. FAVÖK marjındaki artışta Brüt kar marjındaki yükseliş etkili oldu.

Yılın İlk Yarı Sonuçları

Bu sonuçlarla birlikte Tofaş Fabrika yılın ilk yarısında geçen yıl aynı döneme göre %62 büyüdü ve 42.1 milyar TL satış geliri elde etti. Şirket %145 artışla 7.4 milyar TL net kar açıklarken, %68 artışla 7.2 milyar TL FAVÖK elde etti. TOASO yılık ilk yarısında %21 Brüt Kar Marjı çalıştı ve %17 FAVÖK Marjı elde etti. Brüt kar marjı yıllık 3.8 puan yükselirken, net kar marjı 6 puan artış gösterdi. FAVÖK Marjı yıllık olarak yatay seyretti. Net kar marjının daha fazla yükselmesinde Şirket’in net nakit konumunu güçlendirerek net finansman geliri elde etmesi destek verdi.

TOASO Adet Satış Performansı

TOASO yılın ilk yarısında iç satışları adet bazında %66 artış göstererek 103.858 adet oldu. Dış piyasa satışları ise %53.2 azalarak 27.275 adet olarak gerçekleşti. Toplam satış adetleri ise %8.5 artışla 131.133 adet oldu. Egea ve MCV üretimindeki güçlü artış, Doblo kontratının sona ermesi nedeni ile Doblo üretimindeki düşüşü kompanse etti.

Yılın ilk yarısında TOASO ihracat oranı %20 oldu. Geçen yıl aynı dönemde %50 seviyesindeydi. Bu düşüşte en büyük neden Doblo kontratının sona ermesi ile Doblo ihracatının sonlanmış olmasıdır.

Yılın İlk Yarısında Otomotiv Pazarı

Yılın ilk yarısında yurtiçi otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yıl aynı döneme göre %55.5 büyüme gösterdi ve 556.369 adet seviyesine ulaştı. Yurtiçi otomobil satışları aynı dönemde %54.7 artışla 430.372 adet oldu. Hafif ticari araç pazarı ise aynı dönemde %58.2 azaldı ve 125.997 adet seviyesinde oluştu.

Güçlü Nakit Akışları

Şirket’in nakit akışlarına baktığımızda güçlü bir seyir görüyoruz. Şirket 6A23 döneminde işlet faaliyetlerinden 7.458 mn TL pozitif nakit akışı sağladı. Temettü nedeni ile 3 milyar TL nakit çıkışı olurken, Serbest nakit akışı 6.933 mn TL pozitif seviyede oldu. 2022 yılında Şirket 11.189 mn TL pozitif serbest nakit akışı elde etmişti. Güçlü nakit akışları devam ediyor.

Haziran sonu itibari ile Şirket’in 9 milyar TL net nakdi bulunuyor. Şirket 2022 Eylül ayından itibaren net nakit konumuna geçmiş durumda. Net borç / FAVÖK grafiğinden daha rahat görebilirsiniz. Cari oran 1.32x ve Likidite oranı 1.09x ile oldukça yüksek.

TOASO Net Borç / FAVÖK Tarihsel

Tofaş için Özsermaye karlılığı hakkında da birkaç söz söylemekte fayda var. Yıllıklandırılmış bazda Özsermaye karlılığı 6A23 döneminde %120 seviyesinde bulunuyor. 2022 yılında bu oran %135 seviyesinde olmuştu. Ancak yine de oldukça yüksek bir Özsermaye Karlılığına sahip. Yüksek Özsermaye karlılığı, yüksek Özsermaye büyümesi demektir. Uzun vadede Özsermayedeki büyümelerin piyasa değerini de yükseleceği dikkate alınırsa TOASO için oldukça ideal bir uzun vadeli yatırım seçeneği olduğu söylenebilir. Diğer yandan Yatırılan sermayenin getirisi ise yıllıklandırılmış hesaplamalarda %146 seviyesinde bulunuyor. Hem yüksek Özsermaye karlılığı hem yüksek sermaye getirisi, Tofaş’ın hem büyüme hem karlılık açısından iyi bir yatırım şirketi olarak öne çıkmasını sağlıyor.

TOASO Yıllıklandırılmış ROE

Değerlendirme

Açıklanan finansal oldukça güçlü. Hem operasyonel olarak güçlü sonuçlar hemde mali yapı olarak oldukça bir Şirket konumunda bulunuyor. Stellantis ile yapılan anlaşma ile Tofaş’ın üretim gücü ve nakit gücü oldukça artacaktır. Stellantis markalı araçların Türkiye satışlarını alması ve yeni K0 modelinin üretim ve ihracatını yapacak olması TOASO’yu şu anda bulunduğu konumdan daha güçlü bir konuma getirecek. Bunların etkilerini 2024 ve 2025 yılllarında daha net göreceğiz. Uzun vadede pozitif görüşümü koruyor ve Tofaş Fabrikayı oldukça uygun bir uzun vadeli yatırım olarak görüyorum.

Şirket bu sonuçlarla 10.5x f/k (sektör 17.69x), 8.20x pd/dd (sektör 12.05x) ve 8.52x fd/favök (sektör 13.78x) çarpanları ile işlem görmekte. Tarihsel olarak f/k ve fd/favök çarpanları düşük seviyelerde denilebilir. Pd/dd çarpanı ise son yılların yüksek seviyesinde ancak bunun yukarıda bahsettiğimiz Özsermaye karlılığı ile ilgisi bulunuyor. Yıllık %120 Özsermaye karlılığına göre 8.2x pd/dd çarpanını düşük buluyorum. Ayrıca %17.5 net kar marjı için 1.59x f/satış çarpanı da oldukça uygun görünüyor.

İNA modeline göre, %22.3 WACC ve 10 yıllık dönem için yıllık ortalama %26 büyüme beklentisi ve %17.1 FAVÖK marjı dikkate alındığında TOASO için 12 aylık dönem için 346TL fiyat hesaplıyorum. Sektördeki analist beklentileri de bu seviye etrafında bulunuyor. Buna göre Şirket’in son kapanışa göre %33 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

TOASO Özet Gelir Tablosu Milyon TL

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir