FROTO 2023/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Ford Otosan (FROTO) 2Ç23 döneminde beklentilerin %5 üzerinde 6.727mnTL net kar açıkladı. Analist medyan beklentileri 6.407mnTL seviyesindeydi. Şirket’in net karı bu dönemde yıllık %104 ve çeyreklik %26 artış gösterdi. Karlılığı destekleyen faktörler, güçlü yurtiçi satışlar, tedarik zinciri zorluklarına rağmen yurtdışı satış adetlerinde artış, fiyatlama disiplini, gider ve maliyet kontrolü ve kur etkisi oldu. Aynı dönemde net kar marjı %9 olurken, yıllık 2.1 puan geriledi, önceki çeyreğe göre ise 1.4 puan artış gösterdi. Geçen yıla göre net kar marjındaki gerilemede artan faaliyet giderleri ve artan net finansal giderler oldu.

masanotları borsa


Satışlar Adet bazında güçlü seyretti


Aynı dönemde satış gelirleri beklentilere paralel 73.553 milyon TL olurken, yıllık %124 ve çeyreklik %11 artış gösterdi. Satışlardaki artışta, yüksek enflasyon ortamında araç satın alımının yatırım enstrümanı olarak görülmesi etkisiyle artan yurtiçi talep, yarı iletken arzındaki iyileşme etkisi ile araç bulunabilirliğinin artması, geçen yıldan gelen düşük baz etkisi etkili oldu. 2Ç23 döneminde Yurtiçi satışlar yıllık %192 artışla 21.9 milyar TL olurken, yurtdışı satışlar %104 artışla 51.6 milyar TL oldu. İhracat oranı %70 seviyesinde gerçekleşti. Brüt kar marjı aynı dönemde %16 ile geçen yıl aynı döneme göre paralel olurken, önceki çeyreğe göre 2.8 puan artış kaydetti.


Satışlara adet bazında bakarsak 154.753 adet satış yapıldı ve adet bazında %65 artış sağlandı. Yurtdışı satış adeti %64 ve yurtiçi satış adeti %70 artış gösterdi. FROTO bu dönemde 147.752 adet üretim gerçekleştirdi ve üretimini yıllık %60 arttırdı. Craiova fabrikası satışları (özellikle Puma markası) satış performansında destekleyici oldu.
2Ç23 döneminde FAVÖK beklentilerin %8 üzerinde 8.449 milyon TL olurken, yıllık %104 ve çeyreklik %26 artış oluştu. FAVÖK artışında en büyük etken satış gelirlerindeki güçlü seyir olmuş görünüyor. FAVÖK Marjı 2Ç23’de %11 olurken, yıllık 1.1 puan düşüş görüldü. Çeyreklik 1.4 puan artış sağladı. Marjdaki yıllık gerilemede faaliyet giderlerindeki artış etkili olmuş görünüyor.

FROTO Yılın ilk yarısını %130 büyüme ile tamamladı


Bu sonuçlarla birlikte FROTO 2023 yılının ilk yarısını %130 artış ile 139.855 milyon TL satış geliri ile kapadı. Aynı dönemde Şirket %113 artışla 15.164 milyon TL FAVÖK elde etti. Şirket’in net kar rakamı %86 artışla 12.080 milyon TL oldu. Özellikle satış gelirlerindeki agresif yükselişte geçen yılın düşük baz etkisinin yanı sıra kur ve enflasyon etkili olan unsurlar arasında yer aldı diyebiliriz. Adet bazındaki artışlarda önemli bir faktör oldu.
FROTO yılın ilk yarısında %14 Brüt Kar Marjı, %10.8 FAVÖK Marjı ve %9 Net Kar Marjı ile çalıştı. Brüt karlılık geçen yıla göre hemen hemen paralel olurken, net kar marjı 2.1 puan aşağıda gerçekleşti. Bunda net finansman giderlerindeki kur farkı kaynaklı yüksek artış önemli rol oynadı ve net kar üzerinde baskı yarattı.


FROTO yılın ilk yarısında adet bazında satışları geçen yıl aynı döneme göre %69 artışla 312.793 adet oldu. İhracat %68 büyüme ile 253.337 adet ve yurtiçi satışlar %73 büyüme ile 59.456 adet seviyesinde gerçekleşti. Puma satışları ihracat adetlerinde önemli bir destek verdi. Şirketin ihracat oranı 6 aylık dönemde %73 oldu.


Şirket’in dolar bazındaki satışları ise yıllıklandırılmış olarak artmaya devam ederken 13.380 milyon $ ile en yüksek seviyeye ulaştı. Aşağıdaki grafikte yıllıklandırılmış dolar bazındaki satış grafiğini görebilirsiniz. Bu büyümenin Ford Motor Company ile yaptığı anlaşmalar ve yeni üçüncü taraf anlaşmaları ile gelecek yıllarda da artarak devam etmesi beklenebilir. Özellikle WW anlaşması, elektrikli araç satışlarının artmaya başlaması ve olası olabilecek yeni satın almalar bunda etkili olacaktır.

FROTO Yıllıklandırılmış $ bazında satışlar

İstikrarlı Nakit akışları


Birazda FROTO’nun 6 aylık dönemdeki nakit akışına bakalım. Aşağıdaki grafikte Faaliyetlerden Nakit akışları ve Serbest Nakit akışları mevcut. Görüldüğü oldukça güçlü bir nakit akışına sahip bulunuyor. Bunda hem net kar üzerinden elde edilen gelirler etkili olurken, aynı zamanda net işletme sermayesinin satışlar içerisindeki oranının düşük olması nakit akışlarında ani dalgalanmaları önleyen bir sonuç yaratıyor. Şirket 6 aylık dönemde faaliyetlerden 22.463 milyon TL pozitif nakit akışı sağlarken, 4.905 milyon TL maddi/maddi olmayan varlık yatırımı gerçekleştirdi. Serbest nakit akışı ise 17.558 milyon TL seviyesinde oluştu. Serbest nakit akışlarının son 7 yıldaki ortalama yıllık bileşik büyüme oranı %36 seviyesinde oluştu. Oldukça güçlü bir nakit akışına sahip olduğunu söylemek mümkün.

FROTO Nakit Akışları

Borçluluk


FROTO %80 kaldıraç oranı ile yüksek borçlanma ile çalışan bir şirket. Ancak Net Borç / FAVÖK oranı ise 1.3X seviyesi ile 4x sınırının oldukça altında bulunuyor. Cari oran 1.18x ve likidite oranı 0.84x ile ideal seviyelerde. Borç çevirme sorunu mevcut değil. Net borç / FAVÖK oranı istikrarlı bir şekilde ideal seviyelerde tutuluyor.

FROTO Net Borç / FAVÖK

2023 Beklentilerinde Revize Yapıldı


Son olarak Şirket 2023 beklentilerinde ufak bir güncelleme yaptı. Toplam satış beklentisini 640-670 bin aralığından 660-690 bin adet aralığına küçük bir revizyon yaptı. Toplam Türkiye pazarı beklentisini ise 800-850 bin adet bölgesinden 1000-1100 bin adet bölgesine yukarı revize etti. Şirket genel olarak 1 milyar € yatırım planını değiştirmedi.

Değerlendirme ve Hedef fiyat

Açıklanan sonuçları olumlu karşılıyorum. TL bazında %130 satış büyümesi ve %133 Özsermaye büyümesi elde etti. Mevcut büyüme yılbaşından bu yana hisse fiyatına yansımış görünüyor. Büyüme devam ettiği müddetçe uzun vadede önemli bir bileşik getiri sağlayan bir şirket diyebiliriz. Pazarın güçlü seyri, güçlü ihracat anlaşmaları, Romanya fabrikasının finansallara etkisinin başlaması, disiplinli bilanço yönetimi ve güçlü nakit akışları FROTO yu öne çıkaran özellikler. Şirket için İNA Modelindeki revizyonlar neticesinde 12 aylık dönem için 1,300TL Şirket değeri hesaplıyorum. Son borsa kapanışı olan 965TL’ye göre %35 yükseliş potansiyelini işaret ediyor.


FROTO’nun özellikle uzun vadede yatırımcısına değer yaratan bir şirket olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda kapasitenin artması ile birlikte daha yüksek değerler göreceğimizi bekliyorum. Ford genel olarak düşük kar marjı ile çalışan bir şirket. Ancak istikrarlı olması uzun vadede çok daha önemli. Gösterge olması bakımından, Şirket son 10 yılda 2013 başından bu yana yatırımcısına 75 kat kazanç sağladı. Bunun en önemli nedeni, istikrarlı büyüme ve istikrarlı bilanço yönetimi oldu. Aynı istikrarın devam etmesi durumunda gelecek yıllarda da yatırımcısına kazanç sağlamaya devam edeceğini düşünüyorum.

FROTO Özet Gelir Tablosu

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2023/06 Analizi için tıklayın.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir