Borsa Yeni Hedefine Koşuyor

Borsa endeksi geçen hafta %5.67 yükseliş gösterdi. Sadece Cuma günkü yükseliş %3.08 oldu. Haftanın ilk yarısı yatay seyreden endekste Perşembe günkü TCMB Enflasyon Raporu ve yeni başkan Gaye Erkan’ın sunumu, piyasa ekonomistleri ve akademisyenlerden genel olarak iyi not aldı. Piyasa tarafından sunum başarılı bulunurken, enflasyon hedefinin %22.3’den %58 seviyesine revize edilmesi, enflasyonda dengelenmenin 2024 yılında görülebileceği mesajının verilmesi ve ekonominin sağlıklı yapıya 2025 yılında kavuşacağı yönündeki açıklamalar gerçekçi bulundu. Bunun yanında daha sert faiz artırımları konusunda verilen cevaplar ise yetersiz ve yan yollara sapma olarak değerlendirildi. Ancak piyasa ise pozitif karşıladı ve yükseliş ivmelendi. Asıl tetikleme Perşembe gecesi TCMB PPK üyeliğine yapılan sürpriz atamalar ile oldu. Gece gelen kararname ile PPK üyeliklerine Hatice Karahan, Cevdet Akçay ve Fatih Karahan atandı. Piyasa profesyonelleri bu atamaları son yıllarda yapılan en önemli atama olarak değerlendirdi. Gelen isimleri liyakat esasına göre oldukça tatmin edici buldu. Bu atama Cuma günü BIST100 endeksine %3.08 yükseliş sağlarken, CDS’ uzun zaman sonra 400 bps seviyesinin altına geriledi. CDS’deki gerilemenin devam etmesi bekleniyor. Ve durumun başta bankalar olmak üzere endeksteki yükselişe pozitif etkisinin sürmesini bekliyorum.

masanotları borsa

Cuma günü Endekste yaşanan 211 puanlık yükselişin 114 puanı 6 Şirketten geldi. Bunlar KCHOL, AKBNK, BIMAS, THYAO, TCELL ve SAHOL oldu. 100 hissenin 77 ‘si yükseldi, 22’si düşüş gösterdi ve 2 hisse yatay kapadı. Endeksin %3 yükseldiği gün 22 hissenin negatif kapaması ilginç gelebilir. Ancak negatif kapatanlar ise oldukça yataya yakın bir düşüş gösterdi. Hisse değişimlerinin etkili olduğu söylenebilir.

Genel olarak pozitif görüşümü koruyorum. Geçen hafta gelen Banka bilançoları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Otomotiv sonuçları oldukça güçlü geldi. Hedef fiyatlarda yukarı revizyonlar görmeye başladık. Bu durum endeksin 7000 seviyesini geçmesine yardımcı olacak önemli gelişmeler. Buna birde geçen hafta TCMB üyelerindeki sürpriz atamalarda eklenince risk primindeki düşüş piyasa iştahını arttırmaya yetti görünüyor. Bu bağlamda BIST100 endeksinin 7000 seviyesinin üzerine yerleşmesini muhtemel görmekteyim. Bu seviyelerde bir miktar kar satışları gelse bile sağlam durmakta fayda var. Teknik olarak 7800 ve 8200 gibi yeni teknik hedefler şimdiden oluşuyor.

Borsa da Ağustos 2.Haftaya Dikkat

Bu noktada 9 Ağustos tarihinde solo bilançolar ve 21 Ağustos tarihinde konsolide bilançolar tamamen açıklanmış olacak. Ortalama olarak Ağustos ayının 2.haftasında piyasa için büyük bilançoların belirlenmesi beklenebilir. Bu durum endekste bilanço beklentilerinin bitmesine neden olabilir. Kısa sürede yüksek prim yapan endekste bilanço beklentilerinin bitmesi ile bir süre kar satışları ve oynak seyirler görebiliriz. Yatırımcıların bu dönemde sakin kalmalarında ve kredili işlemlerine dikkat etmelerini öneririm.

Bilançolar Devam Ediyor

Geçen hafta Bankalar ve Otomotiv develerinin 6 aylık sonuçlarını gördük. Oldukça güçlü sonuçlar geldi. Özellikle açıklanan özel bankaların sonuçları analist beklentilerini aştı. Gelecek hafta AYGAZ, TUPRS, KCHOL, AKGRT, MGROS, TKFEN sonuçları bekleniyor.

ABD Borsalarında Fed Öncesi Kar Satışları

ABD Borsalarında olumlu hava devam ediyor. S&P endeksi haftayı %1 yükselişle kapatırken, açıklanan bilançolar beklentilerin üzerinde geldi. Fed toplantısının piyasalara etkisi beklentilerime paralel oluştu. Fed beklentilerinin piyasalarda büyük oranda fiyatlandığını ve piyasaları etkileyecek önemli açıklamalar olmayacağını beklediğimi belirtmiştim. Buna paralel bir Çarşamba akşamı izledik. S&P endeksi Perşembe günü satış baskısı gösterse de Cuma günü tekrar alımların etkili olduğunu izledik. Bununla birlikte Fed’den faiz artırımlarının sona ereceğine yönelik herhangi bir açıklama olmazken, veri odaklı değerlendirmelerin devam edeceği ve gerekirse faizlerin artacağına yönelik açıklamalar 10 yıllıklarda yükselişe neden oldu. Ancak şu anki durum hisse senedi piyasalarındaki genel seyri şimdilik fazla etkilemiş değil. 4530 seviyesi S&P endeksinde kısa vadeli destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı hareketler devam edecek görünüyor. 4530 desteğinin altına gerileme olursa 4490 seviyesindeki ortalama desteğini izleyeceğiz. Ancak bu seviyeye kadar olacak geri çekilmeleri halen düzeltme sınırları içerisinde izliyor olacağız.

İçeride Temmuz Enflasyonu, Dışarıda ABD Tarım dışı İşsizlik

Haftalık veri takviminde, özellikle dışarıda yoğun veri akışı bulunuyor. İçeriye bakıldığında, Salı günü ISO İmalat PMI verisi alınacak. Çarşamba günü Gümrük Bakanlığının öncü Temmuz ayı dış ticaret verileri izlenecek. Perşembe günü ise Temmuz ayı enflasyonu haftanın en önemli verisi olacak. Beklentiler %8.80 gibi aylık bir artış olacağı yönünde. Bununla birlikte yıllık enflasyonun %38.21’den %47.44 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Beklentiler arasında aylık çift haneli bekleyenler de bulunuyor. Aynı gün Yurtiçi ÜFE verisini de karşılayacağız.

Dışarıda ABD kanadında ise, Salı imalat PMI, Çarşamba günü Hizmet PMI ve Cuma günü Tarımdışı İstihdam verisi alınacak. Beklentiler aylık 84K istihdam olacağı yönünde bulunuyor. Euro Bölgesine bakarsak, Pazartesi günü Temmuz enflasyonu ve öncü büyüme verileri önemli olacak. Yıllık TÜFE’nin %5.5’den %5.3 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Büyüme verisinin ise yıllık %0.5 olması tahmin ediliyor. Salı günü İmalat PMI ve Perşembe günü Hizmet PMI verileri izlenecek. Cuma günü ise Perakende satış verileri önemli olacak. Perşembe günü ayrıca BOE faiz kararı bekleniyor. İngiltere’nin yine 25bps faiz artırarak politika faizini %5.25 seviyesine yükseltmesi beklentiler arasında.

Borsa Endeksi Kritik Direncini Aşıyor

Borsa BIST100 endeksi grafikte görüldüğü gibi üst bant hedefi olan 6950-7000 direncinin üzerinde kapandı. Bu seviyelerin üzerine yerleşme başarılı olursa ilerleyen süreçte yukarı hareketler devam edebilir. Teknik olarak simetrik direnç hedefi 8204 olarak ölçülüyor. Ancak öncesinde endeksin 6950 üzerine yerleşmeyi başarması önemli olacak. Diğer yandan BIST100 endeksinin 22 ve 50 günlük ortalamalarından uzaklaşmış olması kar satışlarının zamanının yaklaştığını gösteriyor. Bu nedenle Ağustos ayının 2.haftası önemli olabilir.

Borsa Grafiği

Ons Altın ABD Faizlerinin Düşmesini Bekliyor

Ons Altın haftayı 1959 seviyelerinde kapatırken, bu seviyelerdeki inatçılığını artık herkese gösterdi diyebiliriz. Büyük resimde Fed’in faiz artırımı veya 10 yıllık faizlerin zirve seviyelerinde olması Altın’ın 1915 seviyesinin altına düşmesine yetmiyor. Ons Fed’in faiz artırımının sonuna gelindiğini ve faizlerde artık düşüşlerin başlamasını bekliyor diyebiliriz. Önümüzdeki süreçte bu belki 1-2 ayıda bulabilir, ancak faizlerde düşüş başlarsa Altın hızla 2000 seviyesinin üzerine zorlayabilir. Elbette Fed’den ekstra şahin bir tutum gelmez ise. Altın yatırımcılarının önümüzdeki dönemde long pozisyonlarını korumaları, short pozisyonlara fazla girmemeleri bence doğru bir taktik olabilir.

Ons Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2023/06 Analizi için tıklayın.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir