Borsa Geçen hafta Dünyadan Pozitif Ayrıştı

Borsa endeksi geçen haftayı %4.72 yükselişle kapatırken, dünya borsalarında düşüş yaşanan bir hafta geride kaldı. ABD S&P 500 endeksi haftayı %2.27 düşüşle kapatırken, Dow Jones endeksinde değer kaybı %1.1 oldu. Euro Stoxx 50 endeksi haftayı %2.96 düşüşle kapatırken, Alman DAX endeksi %3.1 haftalık kayıp yansıttı. BIST100 için dünyadan pozitif ayrışan bir görüntü olduğunu söylemek zor değil.

masanotları borsa

TCMB’nin yılsonu enflasyonu tahminini %58’e revize etmesine karşın halen piyasadaki faizlerin negatif faiz seviyesinde olması Borsa’nın cazibeli bir adres olmasını sağlarken, Ekonomi Yönetiminin geçen hafta yabancı yatırımcılarla görüşmesi piyasada beklentileri güçlendirmiş görünüyor. Genel olarak enflasyon ve kur yukarı, Borsa yukarı mottosunun devam ettiğini söylemek mümkün.

2Ç bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Geçe hafta TUPRS, MGROS, ISMEN, KCHOL, ALFAS, SISE, VESBE gibi BIST100 şirketlerinin finansallarını aldık. Genel olarak büyümelerin devam ettiğini görmekteyiz. Karlılıklar Şirkete göre değişen bir görünüm sergiliyor. Ancak bugüne kadar açıklanan finansallar Borsa endeksi üzerinde büyük bir baskı yaratacak seviyede gelmedi diyebiliriz. Sonuç olarak endekste bilanço desteğinin sürdüğünü söylemek mümkün. Sonuçlara göre seçicilik ve hisse değişimleri etkili olmaya devam edecek.

Geçen haftanın dikkat çeken görüntüsü Endeks %4.72 yükselirken, XYUZO (BIST100-30) endeksinin %7.95 yükselmesi oldu. Buna karşılık BIST30 endeksinin ise %3.54 yükseliş ile BIST100 endeksinin altında kaldı. Hareketliliğin BIST30 dışı hisselerde daha yoğun olduğunu gördük. Bunda büyük ölçüde, BIST30 şirketlerindeki bilanço beklentilerinin büyük ölçüde tamamlanması ve diğer şirketlerdeki bilanço beklentilerinin satın alınmaya başlaması etkili olmuş olabilir.

Buda bizi bir başka noktaya götürüyor. 21 Ağustos tarihinde tüm bilançolar açıklanmış olacak. Bu endeks üzerinde bilanço beklentilerinin sona ermesine ve kar satışlarının etkili olmasına neden olabilir. Bu nedenle yeni girdiğimiz hafta kar satışlarının kendisini gösterebileceği bir hafta olabilir.

Peki kar satışı gelirse ne olacak veya ne yapmak lazım?

Borsa endeksinin soluksuz şekilde yükseldiğine dikkat edersek, kar satışlarının gelmesi kadar doğal bir gelişme olamaz. Bu nedenle bunu yadırgamamak gerekli. Gelecek muhtemel bir kar satışının borsada kalıcı olacağını düşünmüyorum. Geri çekilme 7000 seviyelerine kadar olabilir ancak bu alım yapmak için fırsat olarak görülecektir. Endeksteki yukarı harekete neden olan sebepler devam ettiği sürece kar satışları güçlü olmayabilir.

Genel olarak pozitif seyrin devam etmesini bekliyorum. Bilanço beklentilerinin sona ermesinin ardından, ekonomi ile ilgili olarak yeni beklenti yaratacak gelişmeler olmaz ise, Endeks bir süre dinlenebilir. Ağustos ayının ikinci yarısı durgun geçse bile endeks için 8200 direncinin ilerleyen süreçte test edilebileceğini düşünüyorum.

Uzun vadeli yatırımcıların büyüyen ve istikrarlı şirketlerdeki pozisyonlarını korumalarında fayda olacaktır.

Bilançolar Devam Ediyor

Önümüzdeki hafta 7 Ağustos BRISA, CCOLA, ENJSA, 8 Ağustos AEFES, MPARK, ASUZU, 9 Ağustos SAHOL, THYAO ‘nın 2Ç finansallarının açıklanması bekleniyor. Bu şirketler için güçlü beklentiler bulunuyor.

ABD Borsaları Satıcılı Kapadı

ABD S&P endeksi haftayı %2.27 düşüşle kapatırken, geçen hafta ABD piyasalarında Fitch’in not indirimi gündem yarattı. Yellen başta olmak üzere ABD’li yetkililer kararı yersiz bulmasına rağmen, piyasalarda endişeli bir hava oluştu dersek yanlış olmaz. ABD 10 yıllık tahvillerine kaçış olurken, hisse senedi piyasalarında risk iştahı azaldı, VIX korku endeksi yükseldi ve Dolar endeksi DXY düştü.

ABD borsaları 22 günlük ortalamasının altına geriledi. Bunun anlamı kısa vadeli yükseliş eğiliminin sonlanması anlamına geliyor. Tabi ki teknik olarak. S&P endeksinde 50 günlük ortalama seviyesi olan 4419 seviyesi önemli bir destek olacak. Bu seviyeye doğru düşüşler olsa bile bu noktanın yakınlarından tepki yükselişlerinin gelmesi beklenir. Ancak tepki gelse bile yukarıda 22 günlük ortalama olan 4515 seviyesi önemli bir direnç olacak ve bu seviye geçilmeden eski risk iştahı tekrar gelmeyebilir. Bu arada S&P’nin 50 günlük ortalamasının altında kapatması durumunda ise piyasada ciddi bir bozulma başlıyor olabilir. Gelecek hafta S&P 500 ‘ün seyri önemli olacak.

İçeride Sanayi Üretimi, Dışarıda ABD TÜFE

Haftalık veri takviminde, içeriye bakıldığında Perşembe günü Haziran ayı Sanayi Üretimi ve Cuma günü ise Haziran ayı Cari İşlemler Dengesi verileri alınacak. Bunun dışında ekonomi yönetiminden gelebilecek yeni açıklamalar önemli olabilir.

Dışarıda ABD kanadında ise, Perşembe günü ABD TÜFE verisi haftanın en önemli verisi olacak. Cuma günü ABD ÜFE verisi ve Michigan Tüketici Güven Endeksi önemli veriler olacak. Euro bölgesinde önemli haber akışı bulunmuyor.

Borsa Endeksinde 8200 Hedefi Devam

Borsa BIST100 7000 direncini geçmesinin ardından yukarı trendini koruyor. Teknik olarak pozitif görünüm devam ediyor ve orta vadede 8200 hedefi sürüyor. 7060 seviyesindeki 9 günlük ortalama seviyesi çok kısa vade için destek olabilir. Bu seviyenin altına gerilemesi durumunda endekste kar satışları güçlenebilir. Bu durumda 7000 seviyesi güçlü destek olacaktır. Teknik olarak düzeltmeler gelse bile 7000 seviyesinin altına gerilemediği sürece 8200 hedefi rota içerisinde kalmaya devam edecektir.

Borsa Grafik

Ons Altın Tepki Bölgesinde

Geçen hafta 1915 seviyesine yakın noktalarında Ons Altın için iyi bir tepki noktası olabileceğini belirtmiştim. Cuma günü bu seviyeye yakın noktalardan tepkinin geldiğini gördük. Bunda düşen Dolar Endeksinin etkisi büyük. Ons altın için orta vadede pozitif görüşümü koruyorum. 1915 seviyesi üzerinde kaldığı sürece Ons altın 2000 seviyelerine doğru denemeler yapmaya devam edebilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2023/06 Analizi için tıklayın.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir