TUPRS Tüpraş 2021/03 Analizi

Stok ve Kur Etkisi Öne Çıkıyor

Tüpraş (TUPRS) 1Ç21’de beklentilere paralel 760 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 2.265 milyon TL zarar açıklamıştı. Cirodaki büyüme, ürün marjlarındaki iyileşme ve yükselen brent petrol fiyatları sonucu 1.512 milyon TL stok etkisi kar rakamını desteklerken, 1.966 milyon TL’lik kur farkı zararı kar rakamında baskı yarattı. Stok ve kur etkisi nette 454 milyon TL zarar etkisi yaratırken bu rakam geçen yıl aynı dönemde 2.894 milyon TL zarar yönünde olmuştu.

masanotları

Benzin ve Dizel satışları Geçen Yılı Yakaladı. Marjlar yükseliyor

Satış gelirleri %17 artışla 19.820 milyon TL olurken beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Brüt kar marjı %7.7 seviyesinde oldu. Rafineri marjındaki iyileşme etki gösterdi. TUPRS rafineri marjı 1.5 $/ton oldu (1Ç20: 1.2 $/ton). Brent petroldeki yükseliş önemli rol oynadı. 4Ç21’de brüt kar marjı %2.9 olmuştu. Marjlarda iyileşme devam ediyor. TUPRS bu dönemde 4.6 milyon ton üretim yaparken, 5 milyon ton satış yaptı. Geçen yıl aynı dönem bu rakamlar sırasıyla 6 milyon ton ve 6.2 milyon ton olmuştu.

Ürün bazında bakıldığında benzin ve dizel satışları geçen yılki seviyeyi yakalamış. Jet yakıtında ise geçen yılın %25 altında kaldı. Havacılık faaliyetlerinde toparlanma olsa da halen geçen yılın altında.

FAVÖK’te Stok Etkisi

FAVÖK karı beklentilerin bir miktar üzerinde 1.163 milyon TL olurken, FAVÖK Marjı %5.9 oldu. 4Ç20’de %1.16 idi. FAVÖK zararı geçen yıl aynı dönemde 1.180 milyon TL zarardaydı. Stok etkisi bu dönem ciddi pozitif etki gösterdi.

Net borç / FAVÖK iyileşiyor

Mart itibari ile Şirket’in net borcu 12.5 milyar TL seviyesinde. 2020 yıl sonunda 9.4 milyar TL seviyesindeydi.  Net borç / Favök 4.4x seviyesinde bulunuyor. (Şirket düzeltilmiş Favök olarak 1.9x açıklıyor). Önceki çeyrekte net borç / favök 19.1x seviyesindeydi. Burada ciddi bir düşüş var. Şirket’in açıkladığı oranda ise 2.4x seviyesinden 1.9x’a düşüş görülüyor. Cari oran 1x seviyesinde bulunuyor.

Tüpraş’ın 81 milyon $ döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Şirket volatil kur riskini azaltmak için sıkı döviz politikaları uyguluyor ve riskini hedge ediyor.

Şirket’in kapasite kullanımı %65 oldu. İzmir’deki bakım etkili oldu. Yılsonunda %90-95 seviyesine yükselmesi bekleniyor.  1.5$/ton olan rafineri marjının yılsonunda 2.5$-3.5$/ton olmasını bekliyor. Yılsonunda 26 milyon ton üretim ve satış bekliyor. Yine 200 milyon $ yatırım planlıyor.

TUPRS Sunumunu okumalısınız. Tıklayın.

Projeksiyon ve Hedef fiyat

Genel olarak sonuçları olumlu buluyorum. Benzin ve dizel satışları geçen yılki seviyeye ulaşmış. Yılın 2.yarısında jet yakıtı satışlarının da yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan benzin ürün marjlarındaki iyileşmenin ilerleyen çeyrek dönemde de iyileşmesi ve rafineri marjının yılı yüksek kapatması bekleniyor. Bu TUPRS’ın finansallar bakımından artık toparlanma dönemine girdiğini göstermekte.

2021 yılında satış gelirlerinin %25 artışla 79 milyar TL seviyesine ulaşması beklenebilir. FAVÖK rakamı 5.139 milyon TL düzeyinde gerçekleşmesini öngörüyorum. FAVÖK Marjının yılı %6.5 düzeyinde kapatması beklenebilir.

Finansallardaki iyileşme ile TUPRS piyasa çarpanları önceki çeyreklerdeki aşırı bölgelerden tarihsel ortalamalara dönmüş durumda. Bilançodaki iyileşme ile piyasa çarpanları tarihsel ortalamaların da altına gerileyebilir. Bu durum TUPRS’ ı cazip kılacaktır. Diğer yandan İNA modelime göre gelecek 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 136TL olarak hesaplıyorum. Borsa fiyatı olan 91.30TL’ye göre %49 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

TUPRS Tarihsel Fd/FAVÖK Diagramı

En kötü Geride Kaldı, İyileşme fiyatlanabilir

Geçen yıl pandemi sonrasında 70-80 TL bölgesine gerileyen TUPRS için bu seviyelerin en kötünün yansıtılmış seviyeler olduğunu ifade etmiştim. Aradan geçen bir yılda bu düşüncemin doğru bir düşünce olduğunu görmekteyim. Şimdi ise finansallarda iyileşme beklentisinin artık hissede fiyatlanmaya başlayabileceğini düşünüyorum. 2021 karından temettü ödeme beklentisinin de hisseye destek vermesi beklenebilir.

Kısa vadede 96.20 direncini geçmesi ve üzerine yerleşmesi, hisse için kalıcı bir trendin göstergesi olabilir.

TUPRS Özet Gelir Tablosu

Çimsa 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir