Yoğun Veri Trafiği Borsalara Yön Verecek

Geçtiğimiz hafta Borsa BIST100 endeksi %0.4 gibi sınırlı bir seviyede gerilerken, Bankacılık sektöründeki gerileme %1 düzeyinde oluştu. Bankacılık hissesindeki düşüşte Yapı Kredi Bankasındaki (YKBNK) düşüş etkili olurken, Vakıflar Bankasındaki alışlar endeksteki düşüşü bir miktar sınırladı. Haftaya oldukça volatil başlayan ve 6.40 seviyelerini gören DolarTL kuru ise haftanın geri alanında 5.80-5.82 bölgesinde yatay seyrini korudu.

masanotları

Global piyasalarda ise genel olarak ılımlı bir hafta geride kaldı diyebiliriz. ABD ve Avrupa borsalarında tepki yükselişleri devam ederken, ABD S&P endeksinde Cuma günü hafif satıcılı bir kapanış gördük. Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) endekslerinde ise tepki yükselişleri güçlenerek devam etti. Endeksler halen 50-günlük ortalamalarının altında olmasından ve göstergeler halen güçlü sinyaller vermediğinde dolayı yükselişleri tepki olarak görmeye devam ediyoruz.

Yeni haftada Trump’ın Çin ile ilgili çelişkili ifadeleri yine devam edebilir. Diğer yandan EURUSD paritesinin 1.10 seviyesinin altına gerilemesinin ardından Trump, Fed Başkanı Powell üzerindeki baskısını giderek yükseltti. Önümüzdeki hafta Hem ABD hem Avrupa tarafında büyümeye yönelik önemli veriler alıyor olacağız. Pazartesi ve Çarşamba günleri ABD ve Avrupa PMI verileri izlenirken, Cuma günü ABD tarımdışı istihdam verisi izlenecek. Perşembe günü yine ABD PMI verisi ve Euro Bölgesi 2.çeyrek büyüme verilerini almış olacağız. Cuma günü ayrıca Rusya merkez bankasının faiz toplantısı olacak.

İçeride ise Pazartesi günü 2.çeyrek büyüme verisin izliyor olacağız. Beklentiler Türkiye ekonomisinin 2Ç dönemde %1.8-%2 küçülme olacağı yönünde. Bilindiği gibi Türkiye ekonomisi 1Ç dönemde %2.6 küçülmüştü. Salı günü ise Ağustos ayı TÜFE verisini alacağız. Beklentiler aylık %1.34 artış olacağı yönünde ve yıllık TÜFE’nin %16.65’den %15.55’e gerileyeceği yönünde bulunuyor. Bunun dışında Eylül ayında Yeni Ekonomi Programı’nın geçmiş bir yıllık icraatlarının ve sonuçlarının açıklanması bekleniyor ancak tarihi belli değil. Diğer yandan Suriye sınırımızdaki gelişmelerde yakından takip edilmeye devam edecek.

Bakıldığında veri trafiği bakımından oldukça yoğun bir hafta yaşayacağız.

BORSA

Borsa endeksinde geçtiğimiz haftayı bir miktar yukarı yönde ivmelenme ile kapadık anca 97500 seviyesini geçemedik. Endeks halen güçlü değil. Bunu söylememiz için BIST100’ün 97500 seviyesini geçmesi ve ardından 98200 seviyesindeki hem 50 hem 22 günlük ortalamalarının üzerine yerleşmesi gerekli. Bu olmadığı sürece yükselişler sınırlı kalabilir. GOÜ endekslerindeki seyirlerde önemli olacak. Onlarında bizden çok bir farkı yok görünüm açısından. Aşağıda ise 95000 kritik bir destek. Bunun öncesinde 96000 ara destek olarak izlenebilir. Yabancı takası gerilemeye devam ediyor. Yabacı takas oranı %64 seviyesinden %63.64 seviyesine geriledi. Daha önceki zamanlarda bu noktalardan yabancı alımlarının geldiğini görmekteyiz. Ancak bu seviyenin altına doğru satışların sürmesi durumunda ise %62 seviyelerine kadar ciddi bir düşüş oluştuğunu da görmekteyiz. Yabancıların eğilimi kritik ve izlenmesi gereken bir noktada.

DOLAR

DolarTL kurunda 5.78 seviyesinin üzerine yükselmesinin önemli bir teknik sinyal olduğunu sürekli belirtiyoruz. Dolar kurunun 5.78 seviyesinin üzerindeki seyrinin sürmesi, ilerleyen günlerde yükselişe açık bir görünüm oluşmasına neden oluyor. Yukarıda 5.85 ilk eşik seviyesi. Bunun üzerine yükselişler başlarsa 6 seviyelerine doğru hareket hızlanabilir. DolarTL’de tansiyonun düştüğünü söylemek için ilk önce 5.78 ardından 5.67 seviyelerinin altına gerileme görmemiz gerekiyor.
Salı günü gelecek enflasyon verileri Dolar üzerinde etkili olabilir. Diğer yandan hafta boyunca açıklanacak ABD ve Avrupa verileri de döviz kurları üzerinde etkili olabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir