ARCLK 2019/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Arçelik (ARCLK) 2Ç19’da beklentilerin altında 218 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 245 milyon TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %52 artarken, çeyreklik bazda %3 geriledi. Bu düşüşte TL’nin değer kaybı nedeni ile karlılıkta oluşan bir miktar gerileme ve tek seferlik giderler nedeni ile oluşan yüksek efektif vergi karşılığı etkili oldu. Aynı dönemde satış gelirleri 8.427 milyon TL ile beklentilere paralel gelirken, FAVÖK beklentilerin üzerinde 908 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK yıllık %66 ve çeyreklik %31 artış gösterdi.


masanotları

Brüt kar marjı 2Ç19’da %31.4 olurken (2Ç18: %30.3), önceki çeyreğe göre yaklaşık 1 puan geriledi. FAVÖK marjı ise %10.8 seviyesinde oluştu. Geçen yıla göre iyileşme görülürken, önceki çeyreğe göre hafif bir yükseliş var. Net kar marjı ise vergi karşılığının da etkisiyle %2.6 seviyesine geriledi. Karlılıkta Türkiye satışlarının artan payı, hammadde maliyetlerinin yatay seyretmesi olumlu katkı sağlarken, TL’nin değer kaybının yurtiçi karlılığa olumsuz katkı sağladı.

Bu sonuçla birlikte ARCLK 2019 yılının ilk yarısını %39 artışla 444.5 milyon TL net kar ile tamamladı. Satış gelirleri %29 büyüme ile 15.329 milyon TL seviyesine ulaştı. Ciro büyümesinde TL’nin değer kaybı, Singer Bangladesh’in satın alınması ile sağlanana %5.5 inorganik büyüme ve Türkiye pazarındaki güçlü satılar etkili oldu. Cirodaki %30’a yakın büyümenin %16.5’lik kısmı kur etkisi kaynaklı olurken, %5.5 inorganik büyüme ve %7.4’lük kısmı organik büyümeden sağlandı.

Güçlü İhracat

ARCLK yılın ilkyarısında %66.5 ihracat sağladı. İhracattaki artış %35.5 seviyesinde oluştu. İngiltere ve Fransa’da güçlü talep devam ederken, Romanya ve Polonya’da talep hızlandı. Rusya zayıf seyrini korudu. Pakistan ve G.Afrika pazarlarında ise yavaş seyirler izlendi. Bangladesh pazarında istikrarlı koşullar gözlendi.

Şirket tüm ürün gruplarında satışlarını arttırmayı başardı. Satışların büyük çoğunluğu beyaz eşyadan geldi. Beyaz eşya satışları 2Ç19’da tüm satışlar içerisinde %75 ağırlığa sahip oldu.

Kontrollü Risk Yönetimi

İşletme sermayesinin ciroya oranı 2Ç19’da %28.4 seviyesinde oluştu. 1Ç19’da %27.3 seviyesindeydi. Şirket bu oranı genelde %30 üzerinde koruyordu ancak istikrarlı seyir sürüyor.

Haziran sonu itibari ile 9.3 milyar TL net borcu bulunan ARCLK için net borç / FAVÖK oranı 2.4x seviyesinde. Bu oran bu seviyelerde istikrarlı bir şekilde korunuyor ve oldukça ideal bir seviyede. Cari oran 1.5x ve likidite oranı ise 1.1x gibi yüksek seviyelerde bulunuyor.

ARCLK 607 milyon TL seviyesinde döviz pozisyon açığına sahip bulunurken, hedging sonrasında bu rakam 269 milyon TL seviyesine geriliyor. Şirket açık pozisyonu Özkaynağa oranı tek haneli düşük seviyede olacak şekilde kontrol altında tutuyor.

Yılın ilk yarısında ise 5.8 milyar TL nakit akışı sağlandı. Geçen yıl 2.9 milyar TL nakit akışı sağlanmıştı. Burada Arçelik’in bu yıl 2018 yılı karından temettü ödemesi yapmamış olması nakit akımına pozitif katkı sağladı.

Değerlendirme

Genel olarak ARCLK 1Ç performansını korumuş görünüyor. Bilançoda çok önemli bir sürpriz yok. Ancak istikrarlı büyüme sürüyor. TL’nin 3Ç değer kazanımının devam etmesi karlılık üzerinde pozitif etki yaratabilir. Ağustos ve Eylül dönemindeki kur hareketlerini izleyeceğiz. Diğer yandan EURUSD paritesinin mevcut seyri Avrupa pazarı kar marjlarının yatay seyretmesine neden oluyor. Paritede yükseliş olması olumlu, düşüş olması ise karlılığı olumsuz etkileyebilir.

Şirket yayınladığı beklentilerde Türkiye pazarındaki daralma beklentisini %10’dan %15 seviyesine yükseltmiş. Ciro büyüme hedefini ise %25-30 bandından %20-25 bandına çekmiş. 2019 yılı FAVÖK Marjını ise %11.5’den %10.5 seviyesine indirmiş. Uzun vadeli FAVÖK marjı hedefi %12 seviyesinde devam ediyor.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

ARCLK için 2019 yılında satış gelirlerinin %22 büyüme ile 32.822 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorum. FAVÖK Marjının %10.9 ve FAVÖK rakamının ise 3.578 milyon TL seviyesinde oluşmasını öngörüyorum.

Bu beklentilere paralel İNA yöntemine göre ARCLK için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 24 TL seviyesinde koruyorum. Mevcut 19.90TL borsa fiyatına göre %21 yükseliş potansiyeline sahip bulunuyor.

Hissede bilanço sonrasında kar satışları görülebilir. Geri çekilmelerin alım için fırsat yaratabileceğini düşünüyorum. ARCLK global piyasalarda faaliyet gösteren ve çok iyi yönetilen bir şirket. Son iki yıldır bunu daha net bir şekilde görüyoruz. Yüksek ihracat kabiliyeti, pek çok ülkede faaliyet göstermesi risklerin kontrollü bir şekilde yayılmasını sağlıyor. İstikrarlı büyümenin devam etmesi uzun vadede ARCLK hisselerini cazip kılıyor.

ARCLK için 2018/12 raporum ilginizi çekebilir. 

ARCLK201906

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir