Borsa 7000 Hedefine Yaklaşıyor

Borsa için genel olumlu görüşümü koruyorum. 7000 hedefi teknik olarak bir hedef olmasının yanı sıra, psikolojik bir seviye oldu aynı zamanda. Bu seviyelerde kar satışları olabilir. Ancak yine de olumsuz bir haber akışı olmadığı sürece kar satışlarında güçlü durma stratejisine devam. Hareketsizliğin en zekice hareket olduğu bir dönemdeyiz ve bu şimdilik devam etmekte. Ancak bilançosu kötü şirketlerde çıkışlar yapmak akıllıca olabilir.

masanotları borsa

Endeksin 7000 seviyesi üzerine geçip geçmeyeceğini belirleyecek temel faktörlerden birisi açıklanacak 2Ç bilançolar olacak. Finansallarda enflasyon ve kur etkisi ile büyüme devam ettiği sürece endeks için olumlu etki devam edecektir. Buna karşın ciddi bozulmalar görülürse Borsa için zor günler başlar.

Bu kapsamda Cuma günü ARCLK 2Ç finansallarını aldık. Satış gelirleri ve FAVÖK beklentilere paralel gelirken, net kar beklentilerin altında geldi. Ancak bu yanıltmasın, bunda vergi karşılığının etkisi olduğu görülüyor. Bunun dışında maliyetlerdeki düşüş, operasyonel giderlerdeki yüksek disiplin ve 2023 ciro artışı beklentisinin %45’den %60 seviyesine yukarı revize edilmiş olması pozitif. ARCLK finansalları bize başka şeylerde söylemekte. Global pazarlarda durgunluk devam ediyor. Ancak kur etkisi ile yine de TL bazlı bilançoda satış gelirlerinde artış yaratmış. Yurtiçinde ise tüketim oldukça güçlü ve devam ediyor.

Başka deyişle iç piyasadaki tüketimin yüksek seyretmeye devam etmesi Şirketler için pozitif. Ayrıca operasyonel giderlerini iyi yöneten şirketler karlılığını da iyi yönetecektir. Bu bizlere seçici olmamız gerektiğini gösteriyor. Kötü ve zayıf finansal açıklayan Şirketlerden çıkışların buna karşılık güçlü bilanço açıklayan Şirketlere yönelmelerin olacağı bir döneme giriyoruz.

Ekonomi konusundaki gelişmeler ile ilgili yorum yapmıyorum. Borsa yatırımcıları ekonomiden çok, ekonomideki gelişmelerin Şirketleri üzerindeki etkileri ile ilgilenir ve ilgilenmeli. Bu konuda geçen haftaki yazımda “Borsa’da Uzun Vadeli Yatırıma Birkaç Kelam” isimli paragrafı okumanızı tavsiye ederim.

Bilançolar Arçelik İle Başladı

Borsa Şirketleri için 2Ç finansalların son açıklanma tarihleri belli oldu. Buna göre Konsolide olmayan bilançolar için 9 Ağustos ve konsolide finansallar için ise 21 Ağustos.

Bu konuda ilk büyük Şirket bilançosu Cuma günü Arçelik ile geldi. Yukarıda yorumlarım bulunuyor. Önümüzdeki hafta 24 Temmuz YKBNK, 26 Temmuz AKBNK, TAVHL, TOASO, OTKAR, 27 Temmuz GARAN, FROTO, TTRAK, 31 Temmuz AYGAZ, TUPRAS olarak finansalların açıklanması bekleniyor.

Haftalardır hem benim, hem de sektördeki meslektaşlarımın söylediği güçlü sonuçlar beklenen sektörleri, Havacılık, Ulaştırma, Otomotiv, Gıda Perakendecileri, Tüketici elektroniği şirketleri, Çimento ve Yapı kimyasalları ve Enerji şirketleri olarak hatırlatmak mümkün. Açıkçası son 2-3 aydır bu şirketlerde tavsiyelere uyarak pozisyonlarını koruyanlar oldukça iyi getiriler elde ettiler.

ABD Borsalarında Fed Öncesi Kar Satışları

ABD S&P endeksinde 4450 seviyesini destek olarak izliyoruz ve bu seviye üzerinde güçlenen endekste geçen hafta bir miktar kar satışı geldi. Çarşamba günü Fed faiz kararı var ve ağırlıklı olarak 25bps faiz artırımı bekleniyor. Çarşamba gününe kadar ABD piyasalarında kararsız seyirler izleyebiliriz. Genel düşüncem Fed açıklamalarının piyasalardaki genel algıyı etkilemeyeceği yönünde. Bunda iki nedenim mevcut. İlki, Çarşamba günkü toplantı için faiz artırım beklentisinin zaten fiyatlamalar içerisinde olması ve noktasal tahminlerdeki yıl sonuna kadar 2 faiz artış beklentisinin de fiyatlamalarda olması. Bir diğeri ise, düşen enflasyon, güçlü gelen ekonomik veriler ve artan güven endeksleri. Fed’in Çarşamba günü genel algıyı etkilemesini beklemiyor ve S&P endeksinin bir miktar düşüş gösterse de 4450 seviyesi üzerinde kalarak tekrar yönünü yukarı çevirmesini bekliyorum. Bu arada ABD bilançoları da önemli olacak.

İçeride Enflasyon Raporu, Dışarıda Fed

Haftalık veri takviminde, Salı günü Kapasite Kullanım Oranı Verisi izlenecek. Perşembe günü ise TCMB Enflasyon raporu haftanın en önemli gündemi olacak. Enflasyon raporunda %22.3 olan 2023 enflasyon tahmininin revize edilip edilmeyeceği izlenirken, TCMB Başkanı Erkan’ın ekonomistlerin karşısına çıkarak soruları cevaplayacağı ilk interaktif toplantısı olması bakımından önemli olacak. Cuma günü ise Haziran ayı Dış Ticaret Dengesi verileri alınacak. Ayrıca Pazartesi ve Salı günü Hazine ihaleleri bulunuyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü ABD İmalat PMI verisi alınacak, Çarşamba günü Fed faiz kararı haftanın önemli gündemi. Perşembe günü ABD 2Ç büyüme verisi izlenecek. Cuma günü ise ABD Haziran Kişisel Gelir ve Harcamalar verisi ile Michigan Güven Endeksi verileri izlenecek. Euro Bölgesi tarafında ise Pazartesi İmalat PMI verisi, Perşembe günü ECB faiz kararı ve Cuma günü Ekonomik güven endeksleri verileri alınacak.

Borsa Endeksi 7000 Teknik Hedefine Yaklaşıyor

Borsa BIST100 endeksi grafikte görüldüğü gibi üst bant hedefi olan 6950-7000 direncine doğru hareketini koruyor. Endeksin 7000 direncini test etmesi mümkün. Ancak bu seviyede kar satışları gelip gelmeyeceğini izleyeceğiz. Kar satışları gelmesi durumunda 6350 seviyesindeki destek seviyesi önemli olacaktır. Buna karşın endeksin 7000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise endekste yeni yüksek hedefler oluşabilir.

Borsa Grafiği

Ons Altın Yükseliş Sonrası Dengeleniyor

Ons iyi bir tepkinin ardından denge arayışı içerisinde. 1950 seviyesindeki 50-günlük ortalama destek görevi görebilir. Çarşamba günkü Fed toplantısı öncesinde net kararlar vermek yanlış olabilir. Ancak Fed kararı sonrasında Altında yukarı hareket devam edebilir. Bu nedenle 1950 veya altına doğru yaşanacak düşüşler alım yönünde değerlendirilebilir. Kesin stop loss seviyesini 1915 seviyesi olarak izlemeye devam ediyoruz. Kısa vadede direnç seviyesi 1985. Bu seviyenin geçilmesi durumunda Altın’da yukarı hareket güçlenebilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir