Borsa da İştah Devam Ediyor

Borsa endeksi 5700 seviyesinin üzerine yerleşiyor diyebiliriz. Bu durum orta vadeli 7000 hedefine ulaşma olasılığını arttırmış durumda. Genel olarak olumlu düşüncemi koruyorum. Zaman zaman kar satışları mutlaka olacaktır. Bu satışlarda güçlü durmak ve sahip olduğumuz hisselere sahip çıkmak önemli olacak.

masanotları borsa

Getirilen vergi artırımları, rekor bütçe açıklarını pansuman olma amacını taşıyor. Finans dışı şirketlerde kurumlar vergisinin %25 olması değerleme analizlerimizde büyük bir baskıya neden olmamakta. Ancak Bankalarda kurumlar vergisinin %30’a yükseltilmesi Borsada hissedildi ve endeksin %7.43 yükseldiği haftada Bankacılık endeksi sadece %1 yükselişle haftayı tamamladı. Bankalarda bunun dışında güçlü 2Ç bilanço beklentileri de bulunmuyor. Son zamanlarda regülasyonlarda atılan küçük geri adımları olumlu buluyorum ancak yeterli olduğunu söylemek şimdilik çok zor. Yatırım anlamında şimdilik ön sırada tercih edeceğim bir sektör değil.

KDV artışlarının ise, tüketimi ne kadar etkileyecek orta vadede göreceğiz. Tüketimi etkilemesi durumunda Şirket bilançolarında bunu hissedebiliriz. Ancak ne derece etkili olacak bunu şimdilik söylemek güç. Bununla birlikte Türkiye ekonomisinin elastik bir yapıya sahip olduğunu ve çoğu zaman beklenmedik sonuçlar ürettiğini defalarca gördük.

Bilançolar Başlıyor

Borsa Şirketleri için 2Ç finansalların son açıklanma tarihleri belli oldu. Buna göre Konsolide olmayan bilançolar için 9 Ağustos ve konsolide finansallar için ise 21 Ağustos.

Buna paralel finansallar 21 Temmuz’da ARCLK ile başlayacak. 26 Temmuz’da AKBNK, TAVHL, FROTO, 27 Temmuz’da GARAN olarak devam edecek.

Havacılık, Otomotiv, Perakende, Teknoloji perakendesi ve Çimento Şirketlerinde güçlü bilanço beklentilerim bulunuyor. Demir Çelik sektöründe ise kar marjlarındaki seyir gelecek dönemler için önemli olacak. Bunların dışında iç tüketimin çok güçlü olduğu TCMB’nin faiz karar metninde bile yazıyor. Buna paralel gıda perakendesi, teknoloji perakendesi, tekstil, beyaz eşya gibi sektörlerde pozitif sonuçlar beklenebilir. Burada beyaz eşya sektörüne parantez açmak gerekirse, döviz kurlarındaki yükseliş ve EURUSD paritesinin ilk çeyrekteki 1.01 ortalamalardan 1.09-1.10 ortalamalarına doğru gelmiş olması ihracat kanallarındaki kar marjlarını pozitif etkileyecek. Bunlara ek olarak, ilk çeyrekte güçlü sonuçlar getiren Çimento şirketlerinin 2Ç döneminde yine güçlü sonuçlar getirmesi muhtemel görünüyor. Son olarak yaz aylarında artan elektrik tüketimi, elektrik üreten şirketleri pozitif etkileyecektir. Zaten Borsa da bu sektörlerde yaşanan hareketler bunu doğruluyor.

ABD Borsaları Momentum Kaybetti

ABD S&P endeksi 4450 direncini geçmeyi başaramadı ve haftayı gerileme ile kapadı. Tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gelirken, ortalama saatlik kazançlardaki artış enflasyon baskısı açısından Fed için önemli. 25-26 Temmuz tarihindeki FOMC toplantısında faiz artırımı beklentileri yükselmiş durumda. Bu durum hisse senedi piyasalarında baskı yaratıyor diyebiliriz. Ancak diğer yandan ekonominin sıcak olması ve büyüme beklentilerinin güçlü olması hisse senedi iştahını destekliyor. 4386 seviyesindeki 22 günlük ortalama destek olabilir. Ancak bu seviyenin altında 4328 desteği daha önemli görünüyor. Gelecek hafta ABD TÜFE verileri ve pek çok FOMC üyesinin konuşmalarını alacağız. Bunların dışında ABD Şirketlerinin finansalları açıklanmaya başlayacak. Bunlar endeks üzerinde etkili olacak görünüyor. Genel olarak geri çekilmeler olsa bile 4300 seviyesi üzerinde tutunduğu sürece S&P için pozitif görünüm korunmaya devam edecektir.

İçeride Cari Açık, Sanayi Üretim Verisi ve NATO Zirvesi, Dışarıda ABD TÜFE

Haftalık veri takviminde, Pazartesi günü Mayıs dönemi işsizlik verisi alınacak. Piyasa üzerinde etkili olması beklenmiyor. Salı günü Mayıs ayı Cari İşlemler Dengesi verisi izlenecek. Beklentiler 6.8 milyar $ açık olacağı yönünde. Çarşamba günü Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi açıklanacak. Beklentiler aylık %2.1 artış olacağı yönünde. Nisan ayında %0.9 düşüş olmuştu. Bu veri piyasa üzerinde önemli olabilir. Bilançolar öncesinde 2Ç dönemin iki aylık sürecini öğrenmiş olacağız. Bunun yanında 11-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek NATO zirvesi Türkiye’nin batı ile ilişkileri açısından önemli olacak. Son zamanlarda Türkiye dış ilişkileri hem Batı hem Doğu olarak oldukça hızlı.

Dışarıda ise Salı günü ABD ve Euro bölgesi ZEW Ekonomik Beklenti endeksi izlenecek. Çarşamba günü ABD TÜFE verisi önemli olacak. Perşembe günü ise ABD ÜFE ve Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisi alınacak. Cuma günü ABD Michigan Ekonomik Güven endeksi verisi izlenecek. Hafta boyunca pek çok FOMC üyesinin açıklamaları olacak.

Borsa Endeksinde Görünüm Pozitif

Borsa BIST100 endeksi grafikte görüldüğü gibi 5704 zirvesinin üzerine yükseldi ve bu seviyeden hızla uzaklaştı. Bu noktalarda kar satışı beklentileri artmış olabilir. Geri çekilmeler olabilir ve böyle bir durumda 6000 seviyesi ilk izleyeceğimiz destek olacak. Bu seviyenin altında 5700 desteği önemli olacak. Dolar bazında da 6000 seviyeleri önemini koruyor. Kar satışı olsa bile nihayetinde 5700 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece endeksteki pozitif görünüm devam edecektir ve 7000 hedefi geçerliliğini koruyacaktır.

Borsa Endeksi

Ons Altın 1915 Altına Düşmek İstemiyor

Ons 1915 desteği ile bir savaşı devam ederken bu seviyenin altına gerilemediğini izliyoruz. Bu seviyelerde Altında ısrarlı bir duruş var. Gelinen noktada Altında birkaç gün içerisinde 1950 seviyesine doğru bir tepki gelmesi beklenebilir. Bunun olması durumunda Altın gücenebilir ve daha ileri bir süreçte 2000 seviyeleri tekrar gündeme gelebilir. Ancak buna karşılık, Altın kısa sürede beklenen tepki yapamaz ise, bu durumda 1915 seviyesinin altına gerileme riski artacaktır ve düşüş oluşabilir. 1915 seviyesinin altına yerleşene bir Altın orta vadeli bir düşüşü işaret edebilir. Bu hafta Altın yatırımcıları için kritik olacak görünüyor.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir