Borsa ‘da Soluklanma

Borsa BIST100 endeksi geçen haftayı %2.96 değer kaybı ile tamamladı ve 8 haftalık art arda yüksek kapanışlara noktayı koydu. BIST30 endeksindeki haftalık değer kaybı %3.82 ile BIST100 endeksinin gerisinde kalırken, bunda en önemli neden haftalık %6.49 gerileme gösteren XBANK oldu. Bunlara karşın Bist 200 dışı hisselerden oluşan XTUMY endeksi haftayı %1.48 sınırlı bir yükseliş ile kapadı. Açıkçası 9400 seviyelerinden endekste kar satışları olabileceği bekleniyordu ve bu gerçekleşiyor.

masanotları borsa

CDS oranı 288 ile haftayı kapatırken, geçen hafta düştüğü 282 seviyesinden hafif bir yükseliş gösterdi. Ancak halen CDS tarafında iyimser algılamalar devam ediyor diyebiliriz. Genel olarak piyasayı bozucu bir gelişme bu tarafta görülmüyor.

Borsa’ daki Düşüş Kar Realizasyonu

Borsadaki gerilemenin kar satışları olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bu geri çekilmenin sınırlı olmasını ve Mart ayının ilerleyen haftalarında tekrar 9400 direncinin kırmak üzere test edilebileceğini düşünüyorum. 9400-9500 seviyeleri aynı zamanda dolar bazında 300$ gibi kritik dirençlere karşılık geliyordu ve bu noktalardan kar satışı tahmin ediliyordu.

Bununla birlikte genel algılamalarda önemli bir bozulma görülmüyor. Bu nedenle kar satışlarının kalıcı ve derin olmasını şuan için beklemiyorum. 9000 seviyesi destek olurken, belki sarkma olması durumunda 8800 seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz. %25 yükselen bir endekste, %5 gibi bir geri çekilme normal karşılanmalı.

Geçen haftaki görüşümü tekrar etmek isterim. Endekste yukarıda sözü edilen seviyelerden kar satışları gelse bile, orta ve uzun vadede yukarı hareketin devam edeceğini bekliyorum. Bu nedenle bir kar satışı sürecine girilse bile mevcut pozisyonların korunması ve sabırlı olunması doğru bir hareket olacaktır. Bilançolarla birlikte şirket seçimleri, sektörlerden gelen haberler, şirket yetkilileri ile yapılan röportajlar, demeçler ve açıklamalar, hisse seçimi ve portföy yapılandırmasında önemli rol oynayacak.

PMI Verisi dikkat Çekti

Bununla birlikte ISO PMI verisinin tekrar eşik seviyesi olan 50 seviyesinin üzerine çıkarak 50.2 olarak gerçekleşmesi dikkat çekti. İmalat sektöründe üretimde son sekiz ayda ilk kez artış görüldü. Görülen toparlanma sinyalleri henüz zayıf da olsa umut verici.

Pazartesi günü Mehmet Şimşek’in TV kanallarında vereceği mesajlar önemli olacaktır. Gerek bilgilendirme anlamında gerek son günlerde sosyal medyada dolaşan yanlış ve asılsız haber dolaşımları konusunda piyasalara güven verici olacağını düşünüyorum.

İçeride Mehmet Şimşek Mesajları ve TÜFE, dışarıda ECB ve ABD İstihdam Verisi

Haftalık veri takviminde, Pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yapacağı konuşma ve vereceği mesajları izlenecek. Yine aynı gün Şubat ayı TÜFE verisi alınacak. Beklentiler aylık %3.7 fiyat artışı olacağı yönünde. Bununla birlikte Yıllık TÜFE’nin %64.86’dan %66 seviyesine yaklaşması bekleniyor. Bunun dışında hafta genelinde önemli bir veri akışı görülmüyor.

ABD tarafında Salı günü PMI verileri ve fabrika siparişleri verisi izlenecek. Çarşamba günü Fed Başkanı Powel’ın ABD Kongresindeki sunumu başlıyor konuşmalar takip edilecek. Perşembe günü Powell’ın konuşması devam ediyor. Cuma günü ABD Şubat ayı Tarım dışı istihdam verisi alınacak. Beklentiler 188K istihdam olacağı yönünde olurken, Ocak ayında 353K seviyesinde açıklanmıştı. İşsizlik oranın %3.7 ile aynı kalması bekleniyor.

Avrupa tarafında ise Salı günü PMI verileri, Çarşamba günü Perakende satış verileri izlenirken, Perşembe günü ECB faiz kararı alınacak. Beklentiler ECB’nin politika faizini %4.50 seviyesinde değiştirmeyeceği yönünde. Toplantı sonrasında ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması önemli olacak. Cuma günü Almanya Sanayi üretimi verisi önemli olabilir. Aynı günü Euro bölgesi büyüme verisi alınacak.

Borsa Soluklanıyor

Borsa endeksi beklentiler paralelinde 9400-9500 direnç bölgesinden kar satışları ile gerileme gösterdi. Gerilemede 8900-9000 seviyeleri destek görevi görebilir. Bu seviyelerin altına gerileme olması durumunda kar satışları bir miktar daha derinleşebilir. Bununla birlikte teknik olarak pozitif görünüm devam ediyor. 50 günlük ortalamanın yukarı bir trend içerisinde olması bunu destekliyor. Geri çekilmenin ardından endeks tekrar 9400-9500 dirençlerini test edebilir.

Borsa BIST100

Ons Altında bir şeyler oluyor

Ons bir türlü geçemediği 2072 direncinin üzerinde kapandı. Özellikle Cuma günü %1.92’lik yükseliş göstermesi dikkat çekici. Fed’in yakın bir zamanda faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler zaman zaman Altında agresif fiyatlamalara neden oluyor. Gelinen seviye kritik ve 2072 üzerinde kalıcı olması gerekli. Bu gerçekleşecek mi birkaç gün izlemek lazım. Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın sorulara vereceği cevaplar ve faiz indirimi konusundaki mesajları Altında dalgalı günler yaratabilir. Genel olarak Mart toplantısında faiz indirimi beklenmiyor ve bu beklenti zaten mevcut Altın fiyatlamalarında var. Haziran ayına yönelik faiz indirimi beklentisini törpüleyici açıklamalar gelirse Altında hızlı bir geri çekilme olabilir. Ancak Haziran ayını işaret eden açıklamalar gelirse bu sefer Altındaki yukarı hareket devam edebilir. Çarşamba günü Altın için önemli bir gün gibi görünüyor.

Ons Altın

AKSA 2023 ANALİZİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

TTRAK 2023 ANALİZİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir