Borsa Dolar Bazında Kritik Direnç seviyesinde

Borsa endeksi haftalık %2.44 yükselişle 7 hafta aralıksız yükselişini sürdürüyor. 3000 seviyesinin üzerine çıkan endeks bu seviye üzerinde güçlendi ve 3200 seviyesinin üzerine çıktı. Bu seviye dolar bazlı grafikte 176-177$ direncine karşılık gelmesi ile anlamlı bir nokta. Endeksin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda önünde yukarı doğru teknik olarak yeni bir alan açılabilir. Bu nedenle gelecek hafta endeksin yönü önemli olacak.

masanotları borsa

OVP Açıklandı

Diğer yandan Pazar günü 2023-2025 Dönemi Orta Vadeli Program açıklandı ve resmi gazetede yayınlandı. Buna göre hükümet 2022 yılında büyümenin %5 seviyesinde olacağını bekliyor. Geçen hafta açıklanan 2.çeyek büyüme oranı %7.6 olarak açıklanmıştı. Yılın ikinci yarısında ekonomide yavaşlama ve son çeyrekteki baz etkisi ile birlikte büyüme hızının düşecek olması genel beklentilerle uyumlu görünüyor. TÜFE hedef ise 2022 için %65 seviyesinde bulunuyor. Yarın açıklanacak TÜFE ile yıllık oranın %81 seviyesine yükselmesi beklenirken, bu beklenti üzerinde tartışmak mümkün. Aralık ayındaki yüksek baz etkisi ile düşüş genel beklenti arasında ancak bu baz etkisi yıllık oranı %65 seviyesine kadar düşürmeye yetecek mi göreceğiz.

OVP genel olarak yılın ikinci yarısında ihracatta yavaşlama beklentisini içeriyor. Enerji ve emtia fiyatlarında ise daha ılımlı seyirler ile birlikte cari açıktaki artışın sınırlı kalmasını öngörmekte. Aynı şekilde enflasyonist baskıların yılın ikinci yarısında azalacağı üzerinde bir düşünce içermekte. Tarım konusunda özellikle sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması gibi konular özellikle Hektaş için pozitif okunabilir. Diğer yandan Ar-Ge yatırımlarına düşük faizli desteklerin verilmesi yüksek Ar-Ge harcaması yapan şirketler için pozitif olacaktır.

Küresel Piyasalar

Küresel piyasalarda ise düşüş sonrasında bir tepki gelmiş olsa da bu tepkinin zayıf olduğunu gördük. Genel olarak dış piyasalardaki zayıf seyir devam ediyor ve bir süre daha devam edeceğe benziyor. 3930 seviyelerinde olan S&P endeksinde 3700 seviyelerine yönelik beklentim devam etmekte. Ancak bu seviyeler olursa kısa vadeli alım için fırsat oluşabilir. Ancak orta vadeli kalıcı bir yükseliş beklemem.

İçeride Enflasyon Dışarıda AMB Faiz Kararı

Gelecek hafta içeride Pazartesi günü Ağustos ayı TÜFE verisini alacağız. Beklentiler aylık %2 seviyesinde geleceği yönünde. Önceki ay aylık artış %2.4 olmuştu. Yıllık TÜFE’nin %81 seviyelerini bulacağı bekleniyor. Bunun dışında içeride önemli bir veri akışı yok. Açıklanan OVP ile ilgili olarak açıklamalar ve değerlendirmeler hafta genelinde etkili olabilir. Diğer yandan siyasette tansiyon giderek yükseliyor. Seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte siyasi arenanın daha hareketli olması beklenebilir.

Dışarıda ise haftanın en önemli verisi Perşembe günü yapılacak AMB faiz toplantısı. Beklentiler 75 baz puan faiz artışı yönünde bulunuyor. Son gelen Euro bölgesi enflasyon verileri ile bu beklenti geçen hafta iyice artmıştı. AMB faiz oranı %0.50 seviyesinde bulunuyor. Bununla %1.25 seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Aynı gün 15:45’de Başkan Lagarde’ın açıklamaları ve vereceği mesajlar ile tonlaması özellikle Euro üzerinde etkili olabilir. Beklenti doğrutusunda faiz artırımı ve şahin mesajların devamı ile EURUSD paritesi 1.03 seviyelerine doğru bir çıkış yapabilir. Bu durum Dolar endeksini aşağı iterken Ons Altında 1750$ seviyelerine yükselişi tetikleyebilir. İçeride DolarTL kuru üzerindeki baskıyı azaltabilir ve küresel borsaları geçici de olsa pozitif etkileyebilir.

Borsa Endeksi Dolar Bazında kritik dirençte

Borsa endeksi dolar bazlı grafikte 176-177$ seviyelerindeki direnç seviyesini zorluyor. Teknik olarak kritik bir noktada. Henüz borsadaki rallide bulunmamış ve daha yeni bu seviyelerden alım yapmayı düşünenler yatırımcılar için pek ideal seviyeler değil. Taktik olarak endeksin 176$ direncini geçip geçemeyeceğini görüp izlemekte fayda var. Birkaç gün izlemek daha sağlıklı olacaktır. Düzeltme gelmesi durumunda ise 160$ seviyesi destek olarak izlenecek. TL bazında ise 3170 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Endeks bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece pozisyonları korumakta yarar olabilir. Ancak bu seviyenin altına gerilemesi durumunda ise satışlar güçlenebilir. Buna karşın endeksin 176$ seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise yukarı doğru önemli bir alan açılabilir. Bu durumda ilerleyen süreçte teknik olarak 3400-3500 seviyeleri hedef olacaktır.

Borsa Endeksi Dolar Bazlı Grafik

DolarTL

DolarTL’deki görünümde farklılık yok. Ana yön yukarı ancak adımlar küçük kalmaya devam ediyor. Doğal bir grafik olmadığını sürekli ifade ediyorum. Ancak TL aleyhine riskler artarak devam etmekte. 8 Eylül tarihindeki AMB toplantısı bir miktar etkili olabilir. Şahin bir tutum Dolar endeksinin aşağı çekebilir ve DolarTL üzerinde kısa süreli bir rahatlamaya neden olabilir. Ancak bu durumun kalıcı olmasını beklemem. Çünkü 20-21 Eylül Fed toplantısına yönelik şahin beklentiler tekrar etkili olacaktır.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Tepki Yükselişi Çabasında

Geçen hafta Ons Altında düşüşün devam edebileceğini ancak 1680 desteğine geri çekilmelerin kısa vadeli iyi bir alım noktası olabileceğini belirtmiştim. Bu beklenti gerçekleşti ve Ons Altın 1700$ seviyesinin altına sarkarak kısa vadeli tepki fırsatını verdi. Bu tepki devam edebilir. Ons Altın içinde 8 Eylül tarihindeki AMB toplantısı önemli olacaktır. Euro’da olabilecek bir güçlenme ve EURUSD paritesinde oluşabilecek yukarı bir hareket Ons Altın’ın 1750 direncini test etmesini sağlayabilir. Ancak bu seviyelerin pozisyonları kapatmak için ideal noktalar olabileceğini düşünüyorum. Altında daha yukarı gidebilecek uzun soluklu bir yükseliş fırsatı şimdilik görünmüyor.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir