Borsa Endeksi alım için uygun yerde mi?

Borsa endeksi geçen hafta %4.17 yükselirken bu yükseliş art arda 6ncı haftasını doldurdu. Oldukça dik bir açı ile oluşan bu yükseliş, zaman geçtikçe kar satışları konusunda yükseklik korkusu yaratıyor. Banka endeksi geçen hafta %16.4 gibi ciddi bir yükselişe imza atarken, Banka endeksinin getirisi yılbaşından bugüne %105 oldu. XU100 endeksinin yılbaşından bu yana getirisi ise %69.4 oldu.

masanotları borsa

Geçtiğimiz haftanın yıldız sektörleri banka ve iletişim sektörü hisseleri olurken, Cuma günü borsa kararsız bir kapanış gerçekleştirdi. Bu kapanışta Jackson hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları öncesindeki belirsizlik etkili olmuş olabilir. Nitekim ABD Borsalarında saat 17:00 da başlayan sert satışlar içeride de etkili oldu ve borsa günün son saatlerinde satıcılı bir seyir izledi.

ABD S&P Borsa Endeksi Zayıflıyor

ABD piyasaları Cuma gününü %3.5-4 seviyelerine düşüşlerle kapatırken haftalık görünümde 50 haftalık ortalamasından dönüşler başlamış görünüyor. Powell enflasyonla mücadelenin tüketiciler için acı verici olabileceğini açıklarken bu durum ılımlı sertlikte faiz artırımı beklentilerini bozmuş görünüyor. Bu beklentiler devam ederse ABD borsalarında gelecek hafta yine %4 seviyelerinde düşüşler görebiliriz. Bu durumda küresel piyasalar olumsuz etkilenebilir ve Borsa BIST100 endeksine de sirayet edebilir.

Borsa Endeksi dolar bazında kritik dirençte

Borsa İstanbul’da ise bilanço dönemi sona erdi. Başka deyişle önemli bir katalist eksildi ancak gelen sonuçlar hisse senetleri piyasasındaki zaten mevcut olan ucuzluğu daha da arttırdı diyebiliriz. Dolar bazında ise 176$ gibi önemli bir direnç seviyesine oldukça yakınız. Tam böyle bir noktadayken ve dik açılı bir yükseliş yapmışken, üstelik ABD borsalarında satışlar başlamışken, Borsa Endeksinde de satışların gelme olasılığı yok diyemeyiz. Bu nedenle bu haftayı sakin ibr şekilde izlemekte yarar var.

İçeride Büyüme verileri izlenecek, Dışarıda ise ABD istihdam verisi

Gelecek hafta içeride Pazartesi günü Dış ticaret verisini alacağız. Ancak ay başında gümrük bakanlığı tarafından sonuçlar açıklandığı için piyasa üzerinde etkili olmayabilir. Salı günü piyasalarımız Zafer Bayramı nedeni ile kapalı olacak. Çarşamba günü 2Ç büyüme verilerini alacağız. Beklentiler 2Ç’de yıllık %7.50 büyüme olacağı yönünde bulunuyor. 1Ç büyüme verisi %7.30 seviyesinde gelmişti. Ekonomistler Türkiye ekonomisinin 2022 yılını %3 seviyelerinde bir büyüme ile kapatacağını tahmin ediyor. Başka deyişle yılın ikinci yarısında ekonomide yavaşlama olacağı ve baz etkisinin devreye girmesi ile büyüme hızının düşmesi bekleniyor. Perşembe günü İmalat PMI verisi izlenecek. Bilindiği gibi bu veri son beş aydır hızla geriliyor.

Dışarıda ise Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi önemli olacak. Çarşamba günü ise Euro bölgesi TÜFE verileri kritik olabilir. Fed üyelerinin açıklamaları ve AMB üyelerinin demeçleri takip edilecektir.

Borsa Endeksi Dolar Bazında kritik dirençte

Borsa endeksi dolar bazlı grafikte 176$ seviyesindeki direnç seviyesine yaklaşmış görünüyor. Cuma günü bu sirence yakın seviyelerden satış baskısının geldiğini gördük. Teknik olarak kritik bir noktada. Henüz borsadaki rallide bulunmamış ve daha yeni bu seviyelerden alım yapmayı düşünenler yatırımcılar için pek ideal seviyeler değil. Taktik olarak endeksin 176$ direncini geçip geçemeyeceğini görüp izlemekte fayda var. Birkaç gün izlemek daha sağlıklı olacaktır. Düzeltme gelmesi durumunda ise 160$ seviyesi destek olarak izlenecek. TL bazında ise 3000-3050 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Endeks bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece pozisyonları korumakta yarar olabilir. Ancak bu seviyenin altına gerilemesi durumunda ise satışlar güçlenebilir.  

Borsa Endeksi Dolar Bazlı Grafik

DolarTL

DolarTL’deki görünümde farklılık yok. Ana yön yukarı ancak adımlar küçük kalmaya devam ediyor. Doğal bir grafik olmadığını sürekli ifade ediyorum. Ancak TL aleyhine riskler artarak devam etmekte. Dolar endeksindeki yükseliş, Avrupa ve ABD enflasyon risklerindeki artış, Fed Başkanı Powell’ın söylemleri bunların hepsi DolarTL’de yukarı yönlü riskleri artırıyor.

DolarTL Grafik

Ons Altında İbre Aşağı

Altında direnç çizgisinden ve ortalamalarından dönüş süreci devam etmekte. Teknik görünümde kar satışlarının gelmesi sürpriz değil. DXY’nin yükselişi Ons altın üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Altındaki geri çekilme devam edebilir. 1680 seviyelerine yakın noktalar alım için fırsat seviyeleri olarak takip edilmeli.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir