TCMB Kararları Borsa için Pozitif

Borsa Endeksi %5.44 haftalık yükseliş ile üst üste beşinci haftalık yükselişini gerçekleştirdi. ABD piyasalarında bir miktar kar satışı gelmesine rağmen BIST100 endeksindeki alımların gücünü kaybetmemesi dikkat çekici oldu. Bankacılık sektörü %10.50 yükseliş gösterirken, haftanın sonuna doğru satışlar etkili oldu.

masanotları borsa

TCMB geçen hafta 100 bps faiz indirerek politika faizini %13’e indirdi. Politika faizi ile kredi faizi arasındaki makasın açık olduğuna işaret eden TCMB, yeni makro ihtiyati tedbirlerin geleceğini haber vermişti. Nitekim Cumartesi günü TCMB yeni makro ihtiyati tedbirler açıklandı. Buna göre faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz uygulaması da zorlaştırılmış oldu. Genel olarak bankaları daha düşük faizli kredi vermeye teşvik edici kararlar diyebiliriz. PPK toplantısının ardından bankalara faizleri düşürmesi için yeni kararlar gelebileceği beklentisi oluşmuştu.

Ticari kredi faizlerindeki artış hızındaki yavaşlamaya yönelik alınan bu kararlara, kredi büyümesinin tekrar ivmelenmesi hedefleniyor. Daha düşük faizli kredilerin Borsaya olumlu etkisi olacağını söylemek mümkün. Bu kararların ekonomik olarak enflasyon ve cari açık üzerinde etkileri da olacak elbette. Ancak borsa açısından bakıldığında kararları destekleyici buluyoruz.

Ancak Cuma günü Banka hisselerindeki satışlar bu kararın geleceğine yönelik olabilir. Fakat tekbik olarak bakıldığında ise zaten kar satışlarının bu noktada gelmesi süprirz değil ve piyasa TCMB kararlarını satış için bahane olarak kullanmış olması muhtemel. Sonuçta bu bankaların ucuz olduğunu gerçeğini değiştirmez. Faiz marjlarında hafif gerileme olsa bile kar rakamları artmaya devam edecek. Sonuç olarak bankalarda yaşanacak satışların kısa soluklu olması ve ardından toparlanmanın tekrar gelmesi beklenebilir.

Powell’ın Jackson Hole Mesajları ve Türkiye Kapasite Kullanım Oranları izlenecek

İçeride Salı günü Tüketici Güven Endeksi verisi izlenecek. Perşembe günü ise Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranları alınacak. Aynı gün TCMB PPK toplantı tutanaklarını alacağız. İçeride piyasalara fazla bir etkisi olmasını beklemiyoruz. Ancak TCMB kararları sonrasında Bankacılık ve reel sektör temsilcilerinden gelecek açıklamalar takip edilebilir.

Dışarıda ise Salı günü Avrupa ve ABD PMI verileri izlenirken, Perşembe günü Jackson Hole toplantısı başlayacak. Fed Başkanı Cuma akşamı konuma yapacak. Piyasalar Powell konuşmasından Eylül ayındaki faiz kararına veya faiz artırımlarının hızına yönelik ipuçları çıkarmaya çalışacak.

Borsa Endeksi Üst Kanalı Çıkıyor

Borsa endeksi geçen hafta 2970 seviyesindeki kanal üst direncini geçmeyi başardı. Kanalın üst direnci üzerinde seyirler korunmaya devam ettikçe endeksteki yukarı hareket devam edebilir. Orta vadeli kanal hedefi 3420 seviyelerinde bulunuyor. Buna karşın endeksin grafikteki 2970 seviyesindeki çizgisinin üzerinde tutunmakta başarısız kalması durumunda satışlar etkili olabilir. Bu durumda geri çekilmede 2925 desteği takip edilmelidir.

Borsa Günlük Grafik

DolarTL

TCMB kararının ardından DolarTL 18 seviyesindeki psikolojik sınırı geçti. 18.44 direncini izliyoruz. Ancak gelişmeler DolarTL deki yukarı hareketin devam edebileceğini gösteriyor. Ancak sıkışık seyirler devam edebilir. Diğer yandan geçen hafta ABD Dolar endeksindeki sert yükseliş, GOĞ para birimleri üzerinde baskı yaratan bir diğer faktör oldu. DolarTL’deki yükselişin DXY’deki yükselişe rağmen sınırlı kalması dikkat çekici.

Dolar Grafik

Ons Altında 50 haftalık Ortalamadan dönüyor

Ons Altın geçen hafta 50 haftalık ortalamasını geçmeyi başaramadı ve bu seviyeden satışlar etkili oldu. Altın’ın geri döndüğü nokta aynı zamanda alçalan direnç çizgisinin geçtiği seviye olması açısından anlamlı olabilir. Kar satışlarının gelmesi sürpriz değil. DXY’nin yükselişi Ons altın üzerinde baskı yarattı. Altındaki geri çekilme devam edebilir. 1680 seviyelerine yakın noktalar alım için fırsat seviyeleri olarak takip edilmeli.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir