Borsa Dolar Haftalık Piyasa Beklentisi

Küresel borsa ve piyasalar yeni haftaya virüs ile ilgili kısıtlamaların kaldırılmasının yarattığı iyimserlik ve ABD-Çin gerginliğinin yarattığı endişeler ile başlayacak. Hafta genelinde bu konuda yaşanan gelişmeler ve haber akışları etkili olmaya devam edecek.

masanotları borsa

ABD S&P Endeksi

ABD S&P endeksi geçen hafta kritik olarak izlediğimiz 3000 seviyesinin üzerine yükseldi ve haftayı bu seviyenin üzerinde kapatmayı başardı. Ancak henüz bu seviyenin tam olarak geçildiğini söylemek için erken. Bunda en önemli nedenimiz ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin halen düşük olması ve piyasalardaki iyimserliği teyit etmiyor olması. Hatırlanacağı gibi, virüs salgını küresel piyasalarda etkili olmaya başlamasının ardından ABD Doları tahvillere hücum etmiş ve 10 yıllık tahvil faizleri %1.60 seviyelerinden %0.50 düzeyine gerilemişti. Son haftalarda hisse senedi piyasalarında olumlu bir algı oluşmasına rağmen aynı pozitif seyri 10 yıllık tahvillerde göremiyoruz. Sonuç olarak küresel piyasalarda risk alma yönünde güçlü bir değişim görünmüyor. Bu nedenle ABD S&P endeksinin 3000 seviyesinin üzerine yerleştiğini söylemek konusunda temkinli olmakta fayda var. Daha net yorum yapabilmek için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Borsa

Borsa İstanbul BIST100 endeksine bakarsak aynı yorumu 103K seviyesi için söylemek mümkün. Borsa endeksinin 103K üzerine yükselmesini olumlu karşılıyoruz. Ancak bu seviye üzerine yerleştiğini söylemek için önümüzdeki hafta oluşacak seyrin önemli olduğunu söylemek mümkün.  Bununla birlikte endeksin 106K direncini geçmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir. Buna karşın endeksin 103K seviyesinin altına gerilemesi ve kapanışlar sergilemesi durumunda satış baskısı artabilir. Bu durumda pozisyonların kapatılmasında veya azaltılmasında fayda olacaktır.

Yatırımcılar risk ve getiri tercihlerine göre pozisyonlarını ayarlayabilirler. Risk almak isteyen yatırımcılar 103K desteğini stop loss alarak pozisyonlarını arttırabilirler. Daha az risk seven yatırımcılar ise endeksin 103K üzerine yerleştiğinden emin olmayı bekleyebilir ilerleyen süreçte pozisyonlarını arttırabilirler.

Borsa endeksinin 103K üzerinde kaldığı sürece VIOP Endeks kontratında kısa pozisyonların kapatılmasında fayda var. Mevcut uzun pozisyonlar ise endeks için 103K seviyesi stop loss alınarak korunabilir.

Pazartesi günü konsolide olmayan bilançolar için son gönderme tarihi doluyor. 2 Haziran tarihinde ise Aselsan için 1Ç20 bilançosu bekleniyor.

BBDK’nın yeni Aktif Rasyosu açıklamasında, bankaları uzun vadeli kredi vermeye teşvik ederken, verilen kredilerin daha fazla KOBİ’lere, proje finansmanına ve ihracata yönelik kredi vermeye teşvik ediliyor. Diğer yandan repo ve 6 aydan kısa vadeli finansman bonosu gibi işlemleri mevduat olarak kabul etmesi, bu konuda bankaları zorlayabilir. Önümüzdeki günlerde Bankaların kısa vadeli finansman bono ihraçlarını görmeyeceğimizi, mümkün olursa 1 yıl ve daha uzun vadeli finansman bono/tahvil ihraçları görebileceğimizi söylemek mümkün. Bu değişikliğinin banka hisseleri üzerinde zaten mevcut olan baskının devam etmesine neden olması beklenebilir.

DOLAR

DolarTL geçen hafta 50 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemesinin ardından tekrar 6.8350 seviyesindeki ortalamasına düzeltme yükselişi gerçekleştirdi. Bu seviyelerde teknik olarak dolar kurunun yeniden yönünü aşağı çevirmesi beklenir. Ancak Dolar kurunun yeniden 6.8350 seviyesinin üzerine yükselmesi durumunda teknik olarak tekrar yukarı yönlü eğilimin oluşmaya başladığından şüpheleneceğiz. Geçen hafta Dolar Endeksi DXY’nin gevşemesine rağmen, GOÜ para birimlerinde karışık seyirler izledik. DXY’deki gevşeme daha çok Euro tarafına pozitif yansırken, GOÜ para birimlerinde verimli sonuçlara alamadık. Dolar kurunda aşağı yönlü seyrin devamı durumunda 6.6970 ve 6.40 destekler izlenecek.

İçeride Enflasyon, Dışarıda Tarım Dışı İstihdam

Önümüzdeki hafta içeride Mayıs ayı enflasyon verisi izlenecek. Ayrıca 1 Haziran tarihinden itibaren ekonominin nerdeyse tamamen açılmasının etkileri takip edilecek. Dışarıda ise hem Avrupa hem ABD kanadında Mayıs ayı PMI verileri izlenirken, Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. Ayrıca ABD-Çin arasındaki gelişmeler ve Mineapolis kentindeki gösteriler yine gündemde olmaya devam edecek görünüyor.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

YKSLN 2020/03 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz. 

Temettü 2020 çalışmamı inceleyebilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Dolar Haftalık Piyasa Beklentisi” için 2 yanıt

  1. Hocam teşekkürler
    Her zamanki gibi kısa, net ve anlaşılır. Emeğinize sağlık.
    THY ve Tav için görüşünüz nasıl olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir