Borsa Haftalık Beklentiler 10/01/21

Borsa endeksi geçen hafta %4.33 yükselirken, dolar kuru gerilemesini sürdürdü ve %0.80 düştü. Banka endeksi %5.8 ve Sanayi endeksi %4.50 yükselerek endekste büyük katkı sağladılar. BIST100 dışı XTUMY endeksi de yükselişe ayak uydurdu ve %5.4 prim yaptı. Başka deyişle geçen hafta borsa endeksindeki yükselişe geniş bir katılım oldu.

masanotları borsa

Global İştah Yüksek

Global borsalarda da durum farlı değildi. Risk iştahı yüksek seyretti ve pozitif hava sürdü. ABD S&P Endeksi geçen hafta %1.8, Dow Jones &1.6 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %2.4 yükseldi. Avrupa borsalarında Brexit belirsizliğinin sona ermesi ile pozitif çıkış yapan İngiltere FTSE endeksi %6.4 gibi sert bir yükseliş gösterirken, Alman DAX endeksi %2.4 ve Fransa CAC40 endeksi %2.8 yükseliş gösterdi.

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) borsalarında yine yükseliş oluştu. MSCI GOÜ endeksi %4.8 yükselirken, Rusya borsası %5.7, G.Afrika borsası ise %3.1 yükseldi. Endonezya ise %4.6 ile yükselişe eşlik etti.

Haftanın sürpriz çıkışları %9.7 yükselişle Güney Kore KOSPI endeksi ve %7 yükseliş ile Portekiz PSI endeksinden geldi.

Görüldüğü gibi küresel piyasalar yeni yıla hızlı başladı ve hızlı gidiyor, pozitif hava korunuyor.

Geçen hafta ABD senatosunda yaşanan baskın ve can kaybı ile ilgili gelişmeler ABD borsalarında sınırlı etki gösterdi. Olayların kısa sürede sona ermesi ve büyümemesi aslında tüm piyasalar içi büyük bir şans oldu. Yeni Başkan Biden’in yeni teşvik paketi vaadi ise piyasaları pozitif etkiledi. Yeni haftaya başlarken genel olarak pozitif havanın korunduğunu söylemek mümkün.

Veri Yoğun Bir Hafta

Bu hafta içeride Pazartesi günü Kasım ayı cari işlemler verisi izlenecek. Beklentiler Kasım ayında 270 milyon $ döviz açığı geleceği yönünde bulunuyor. Piyasaları fazla etkilemesi beklenmiyor. Çarşamba günü ise Kasım ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. %9 büyüme beklenen veri piyasalar için etkili olabilir. Ayrıca son çeyrek büyüme verisi için ipucu olacak. Haftanın geri kalanında içeride önemli bir veri akışı yok, ancak hafta sonu Cumhurbaşkanı’nın AB ile ilgili yaptığı pozitif açıklamalar yine piyasaları olumlu etkileyebilir. Hafta boyunca AB ile ilgili açıklamalar yapılırsa takip edilecek. Yine iç siyasi gelişmeler biraz hareketli.

Dışarıda ise Pazartesi günü Japonya piyasaları kapalı olacak. Çarşamba günü Euro Bölgesi Kasım ayı sanayi üretimi, ABD Aralık TÜFE verisi izlenecek. Ayrıca Salı ve Çarşamba günleri Fed üyesi Brainard konuşması ve Çarşamba günü Fed üyesi Clarida konuşmaları bulunuyor. Her iki üyenin oy hakkı var. Perşembe günü ise Almanya Büyüme verisi ve Fed Başkanı Powell konuşması takip edilecek. Cuma günü ise İngiltere büyüme ve sanayi üretimi verileri, ABD Aralık ayı ÜFE, Perakende satış verileri ve Sanayi üretim verileri önemli olabilir. Görüldüğü gibi önümüzdeki hafta Avrupa ve ABD’de öncü ekonomik gösterge niteliğinde önemli veriler bulunuyor.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken 1500 direncinin geçildiğini gördük. Sırada izleyeceğimiz dirençler 1570 ve 1600 seviyeleri olarak gösterilebilir. 1570-1580 seviyeleri yaklaşık dolar bazında önemli dirence karşılık geliyor.

Endekste kar satışları genelde gün içinde yaşanıyor ve bu satışlar karşılanıyor. Yabancı girişlerinin hızı azalsa da devam ettiğini görmekteyiz. Yerli yatırımcının ilgisi yüksek ve devam etmekte. Destek olarak 1500 seviyesi izlenebilir. 1500 desteğinin altında 22-günlük ortalama olan 1433 seviyesi sonraki destek olabilir.

Büyük resimde yukarı trend korunuyor. 1433 seviyesine kadar düzeltme olsa bile ana resimde yukarı trend içerisinde bir hareket olarak algılayacağız. Ancak öncesinde 1500 desteği bulunuyor.

Genel havayı olumsuz etkileyecek haber akışı veya gelişmeler olmadıkça Geri çekilmelerde sakin kalmakta fayda var. Banka hisselerinde alımların devam etmesini bekliyoruz. Yer yer satışlar gelse bile banka hisselerine yönelik iştahın sürmesi beklenebilir. Sanayi hisseleri tarafında görece geri kalmış ve aynı zamanda ucuz olduğu düşünülen hisselere geçişler görebiliriz. Havacılık sektöründe geçen hafta görülen hareketlilik önümüzdeki haftada devam edebilir. Ancak hisse bazında geri çekilmeler olsa bile tekrar alımların güçlenmesi beklenebilir. Bu nedenle kar satışlarında yatırımcıların sakin kalmasını önerebiliriz.

Dolar

Dolar kurunda 7.12 seviyesindeki 50-haftalık ortalama desteğini önemsiyoruz. Kur bu noktalara doğru gerileyebilir ancak bu seviyelerden tepki yükselişleri beklenebilir. Ancak genel olarak dolar kurunda yaşanan yükselişlerin zayıf ve kalıcı olmayacağını bekliyoruz. Yurtiçi yerleşiklerin halen dolar alımına devam ettiğini görmekteyiz. Faizlerdeki yüksek seyir ve borsalardaki yükselişler dolar yatırımcılarını henüz etkilemiş değil. Ancak ilerleyen zamanda nasıl gelişmeler olacak göreceğiz. İlerleyen haftalarda eğer olursa Dolar kurunun 50-haftalık ortalamasının altına gerilemesi durumunda DTH hesabı bulunan vatandaşların etkilenmesi beklenebilir.  

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 makaleme göz atmanızı tavsiye ederim. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Beklentiler 10/01/21” için 3 yanıt

  1. Tuncay bey yorumlarınızı merakla takip ediyorum. Fikirlerinizi çok önemsiyorum. Ufuk açıcı. Videolarınız harika. Ancak bir tavsiye de bulunmak isterim. Ayrıca bir video formatı acaba düşünülebilir mi? Belli bir araştırma sorusu ve odak konusu olacak şekilde. Örneğin, “AB ile ilişkilerde ilerleme olduğunda, süreç pozitife döndüğünde olumlu etkilenecek ilk sektörler ve özelikle ilk şirketler hangileridir?” Benzer şekilde olumsuzu da değerlendirilebilir. Bir başka soru şu olabilir: “jeopolitik riskler öncelikle hangi sektör/şirket etkilenir?” Niyetim akıl vermek değil elbette ama gelecek sorularda çalışmanın sınırları içinde kalacaktır diye tahmin ediyorum. Sizi çok takdir ediyor saygılarımı iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir