Borsa Haftalık Beklentiler 17/01/21

Borsa endeksi geçen hafta %1.05 düşüş gösterirken, satış baskısında %6.35 değer kaybı ile Bankacılık Endeksi etkili oldu. Sınai endeksi ise %1.52 yükseliş göstererek endeksteki değer kaybının sınırlı kalmasını sağladı. BIST100 dışı XTUMY endeksi ise %1.92 yükseliş gösterdi. Sanayi hisseleri ve endeks dışı hisselerde ilginin olduğu bir hafta geride kaldı diyebiliriz.  Dolar kuru ise haftayı %1.42 yükselişle kapadı. Dolar endeksi ise dünyada %0.78 yükseliş gösterdi. TL, diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla negatif ayrışma gösterdi.  

masanotları borsa

Global İştah Azaldı

Geçen hafta küresel iştahın azaldığı bir hafta oldu. ABD S&P endeksi geçen hafta %1.48, Dow Jones %0.91 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %1.54 geriledi. Alman DAX endeksi %1.86 düşüş gösterirken, önceki hafta sert yükselen İngiltere FTSE100 endeksi %2 değer kaybetti.

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) borsalarında ise BIST100 endeksine kıyasla daha olumlu görünüm vardı. MSCI GOÜ endeksi %0.33 yükselirken, Rusya borsası %0.53, G.Afrika borsası ise %1.63 yükseldi. Endonezya ise %1.85 ile yükselişe eşlik etti. Türkiye, Çin, G.Kore ve Malezya borsaları düşüş yönünde hareket eden borsalar oldu diyebiliriz. Ancak Türk varlıklarının negatif ayrıştığı bir hafta geride kaldı demek yanlış olmaz.

Küresel piyasalarda teknik görünümler halen güçlü seyretmesine karşın, bu güçlü görünüm içerisinde bir miktar kar satışı yaşandığını söylemek mümkün. Buna BIST100 endeksi de dâhil. Küresel piyasalar için olağandışı bir gelişme olmadıkça pozitif görüşümüz devam ediyor.

20 Ocak Dünya Piyasaları için Önemli

Önümüzdeki hafta 20 Ocak Çarşamba günü ABD Başkanlık Devir teslimi gerçekleşecek ve Joe Biden ABD Başkanı olarak göreve başlayacak. Önceki hafta yaşanan kanlı Kongre baskını sorasında, Çarşamba gününe yönelik endişeler bulunuyor. Çarşamba günü için büyük güvenlik önlemleri alınıyor. Washington’da 25 bin Ulusal Muhafız askerinin güvenliği sağlayacağı belirtilirken bu rakamın Irak ve Afganistan’daki ABD askerlerinden fazla olduğuna işaret ediliyor. Bu kadar geniş güvenlik önlemlerinde FBI’a gelen saldırı ihbarlarının da etkisi olduğu söyleniyor. Piyasaların 20 Ocak tarihine kadar bu konuyu endişe edip etmeyeceğini göreceğiz ancak Başkanlık devrinin ve yemin töreninin sonlanmasıyla birlikte piyasalarda daha rahat seyirler görebiliriz.

Bunun dışında Pazartesi günü ABD’de piyasalar tatil nedeni ile kapalı olacak. Perşembe günü ECB faiz kararı beklenirken, toplantı sonrasında başkan Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek. Cuma günü ise Avrupa ve ABD PMI verileri izlenecek.

21 Ocak TCMB Kararı Bekleniyor

İçeride ise en önemli gündem Perşembe günü TCMB’nin faiz toplantısı olacak. Anketlerde TCMB’den faiz artırımı beklenmezken 100 baz puanlık artış bekleyen bir kaç kurum bulunuyor. Faiz artırımı beklemeyenlerin bir kısmı ise gerekli olması durumunda Mart ayında ince ayar bir faiz artırımı gelebileceğini söylüyor. Merkez Bankalarının para politikasında faiz artırımın ya da indirimin bir süreç olduğunu, bir ay pas geçip sonraki ay artırımın öngörülebilirlik konusunda zararlı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle eğer faiz artırımı olacaksa bunun bu toplantıda yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz. TCMB’nin pas geçmesi durumunda ise faiz artırımı sürecinin artık sona ermiş olacağını düşünüyoruz. Dolar kurundaki oynaklığın halen hassas olduğunu geçen hafta Dolar endeksindeki yükselişte ve Cumhurbaşkanı’nın Cuma günkü açıklamaları sırasında izledik. Bu nedenle hem TL üzerindeki faiz zırhının daha kalınlaşması hem de enflasyonda olası beklenmedik yükselişlere karşın TCMB’nin 100 baz puan artırım yaparak politika faizini %17’den %18 seviyesine çıkarmasının doğru olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca politika metninde verilecek mesajlarda önemli olacak.

İçeride izlenecek diğer gelişme ise Salı günü Hazine’nin açacağı 2 ihale bulunuyor. Ayrıca Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. S&P’den herhangi bir not artırımı ya da görünümde iyileştirme beklemiyoruz. S&P değişiklik yoksa açıklama yapmayabilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksi dolar bazında 210$ direncinin (yaklaşık 1550 seviyesi) üzerine yerleşmekte ilk seferinde başarılı olamadı. Banka endeksinde oluşan %6.35 oranındaki düşüş, endeks üzerindeki baskının önemli bir nedeni oldu. Aynı zamanda hem ABD hem Avrupa borsalarında Cuma günü yaşanan kar satışları endeksteki gerileme üzerinde etkili oldu.

Gün içi veya kısa vadeli bakıldığında 1500 seviyesi destek olarak izlenebilir. Daha aşağıda ise 1470 seviyesinden geçen 22-günlük ortalama önemli bir destek seviyesi. Ancak göstergeler teknik olarak halen çok güçlü ve bu 1470 seviyesine bile gerileme olma ihtimalinin düşük olduğunu ya da bu seviyeye gerileme olsa bile hızlı bir geri yükseliş olabileceğini gösteriyor. Başka deyişle endeksteki gerileme fazla sürmeyebilir ve yeniden 1550 direnci zorlanabilir.

Bu arada banka hisselerinin 22-günlük ortalama desteklerine geldiğini söylemek lazım. Bu bize haftaya banka hisselerinde tepki yükselişlerinin olabileceğini gösteriyor. Böyle bir banka yükselişi olması durumunda endeksteki tepki yükselişi beklentileri güçlenecektir. Başka deyişle haftaya banka hisseleri öncülüğünde bir tepki yükselişi ile başlarsak sürpriz olmayacak.

Bununla birlikte Başkanlık devri öncesinde ABD’de yaşanacak gelişmeler ve endekslerdeki seyirlerde takip edilmeli. Şiddete dayalı toplumsal olaylar gibi uç gelişmelerin yaşanması piyasalarda dalgalanma yaratabilir. Ayrıca TCMB’nin Perşembe günü yapacağı hamle ve sonrasında oluşacak algılamalarda piyasa için önemli olacak. Endekste 22-günlük ortalama (şimdilik 1470 seviyesinde) altına yerleşme olmadıkça piyasayı yukarı yönlü olarak izliyoruz.

Dolar

Dolar kurunda geçen hafta negatif ayrışma izledik. Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın konuşması sonrasında ve hafta boyunca dolar endeksindeki yükselişlerde Dolar kurundaki oynaklığın eskisi kadar olmasa bile halen yüksek olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda 7.51 seviyesindeki 22-günlük ortalamasına doğru tepki yükselişi gördük. Bu seviyelerin üzerine yükseliş olmasını beklemiyoruz. Buna karşın dolar kurunun 7.51 üzerine yerleşmesi durumunda 7.70 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya doğru yükseliş göstermesi mümkün ancak bu yükselişler olsa bile kalıcı olmayabilir ve yeniden gerilemeler görebiliriz.

Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı ve açıklamaları önemli olacak. Faizleri aynı seviyede bırakması durumunda kararın hemen sonrasında kurda dalgalanmalar görebiliriz ancak piyasanın tem reaksiyonu hakkında yorum yapmak için en az bir gün izlemekte fayda var. Mevcut %17 faizin enflasyon beklentileri karşısında yeterli seviyede olduğu piyasa çevreleri tarafından kabul ediliyor. Bu nedenle faizleri pas geçmesi piyasada yetersizlik olarak algılanmayacaktır. Buna karşın TCMB’nin konfor alanını genişletmek amacıyla 100 bps faiz artırımı yapması durumunda ise dolar kurunda sert geri çekilme görebiliriz. Bu durumda 7.15 seviyesindeki 50-haftalık ortalama desteği zorlanabilir.

Borsa ve Uzun Vadeli Yatırım makalemi okuyabilirsiniz. 

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın yazımı okuyabilirsiniz. 

 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Beklentiler 17/01/21” için 5 yanıt

  1. Tuncay bey i uzun bir zamandir izliyorum.Tuncay bey için YARIN INTEGRAL yatirim ile iletişime geçeceğim.

  2. @TuncayTursucu hocam merhaba, sizi ilgi ile izliyor ve takip ediyorum, teknoloji hisseleri,yazılım vb. Üzerine ayrıntılı bir video yapabilirmisiniz? Özellikle beğendiğiniz hisseler bu alanda hangileridir? Saygılarımla teşekkür ederim…..

  3. Öncelik ile emeğinize sağlık. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda mantıklı yatırımlar yapmak için dikkatli bir şekilde okuyup incelemeye çalışıyorum. Yatırımcılık alanında yeni başlayan pek bilgisi olmayan bir birey olarak takipteyim sizi. Kendimizi nasıl geliştirebiliriz nasıl doğru hamleler yapabiliriz vs. vs. bunlar için öneride bulunabilir iseniz şayet çok memlun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir