Borsa Haftalık Beklentiler 24/01/21

Borsa endeksi geçen haftaya olumlu bir başlangıç yaparken haftanın ikinci yarısında gelen satış baskısı ile kazançlarının bir kısmını vererek haftayı %1.18 yükseliş ile kapadı. Haftanın ilk iki gününde Borsa endeksindeki yükseliş %3 seviyesine ulaşmıştı. Ancak sonrasında başta banka hisselerinde gelen baskı ile kazançlar törpülendi. Banka hisseleri Pazartesi ve Salı beklentilerimizin altında kalan tepki yükselişleri göstermiş olsalar da haftayı %1.88 kayıpla kapadı. Sanayi endeksi %2.97 ile lokomotif olurken, yine BIST100 harici endeks XTUMY endeksi %5.52 gibi yüksek bir getiri gösterdi. Borsadaki ilginin endeks dışı hisselerde olduğu dönem yine devam etti. Dolar kuru haftayı %0.59 düşüşle kapattı. Hafta genelinde GOÜ para birimlerinde dolara karşı zayıf seyir izledik ancak TL bunların içinde pozitif ayrışma sağladı diyebiliriz. TCMB faizleri %17’de bırakarak mevcut faiz seviyesinin yeterli olduğu mesajını verdi. Aynı zamanda oldukça şahin bir toplantı metni okuduk. Geçen hafta ABD doları karşısında Ruble %2.3 ve Real %3.2 değer kaybederek GOÜ para birimlerine karşı algılamaları bir miktar bozdu diyebiliriz. Ancak TL’deki seyir bunlara kıyasla oldukça güçlü oldu.

masanotları borsa

Küresel Tarafta Genel görünüm olumlu. Rusya Dikkat çekiyor

Küresel tarafta ABD Borsaları haftayı kazançla kapadı. Joe Biden resmen başkanlık koltuğuna otururken, oldukça ılımlı mesajlar verildi. Dow Jones haftayı %0.59, S&P endeksi %1.94 ve Nasdaq borsası %4.1 yükseliş gösterdi. Alman DAX endeksi %0.63 getiri sağlarken, Avrupa borsalarında Fransa CAC40 endeksi %0.90 değer kaybı ile öne çıktı. Fransa borsası teknik olarak da zayıf görünüyor. GOÜ borsalarında ise Rusya borsası %3 değer kaybı ile öne çıkarken, ülkedeki muhalif hareketlenme dikkat çekiyor. Ruble’deki değer kaybı da dikkat çekici. Önümüzdeki hafta Rusya borsasını yakından izlemekte fayda var.

Sonuç olarak küresel borsalarda pozitif görünüm yorulma belirtileri gözlense de devam ediyor. 20 Ocak gibi başkanlık yemini ile ilgili kritik tarihi sorunsuz bir şekilde geride bırakılmış olması olumlu.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Perşembe Enflasyon Raporu açıklanıyor

Önümüzdeki haftanı gündemine bakarsak, Pazartesi günü Ocak ayı kapasite kullanım oranları ve reel sektör güven endeksi verileri alınacak. Kapasite verileri yılın ilk öncü göstergelerinden birisi olacak. Perşembe günü ise TCMB yılın ilk enflasyon raporunu açıklayacak. Enflasyon beklentilerinde bir revizyon beklemiyoruz ancak raporu dikkatle okuyacağız. Aynı gün Ocak ayı ekonomik güven endeksi verisini alacağız. Bunun dışında içeride önemli bir veri bulunmuyor. Hafta genelinde AB ve NATO ile ilgili açıklamalar, temaslar öne çıkacak. Enflasyon raporu öncesinde veya sorasında Maliye tarafında da destekleyici açıklamalar gelebilir.

Çarşamba Fed Toplantısı ve Powell Mesajları Önemli

Dış tarafta ise Pazartesi günü Ocak ayı Almanya IFO verileri izlenecek. Çarşamba günü ABD Aralık ayı dayanıklı mal siparişleri verisi ve Fed faiz toplantısı alınacak. Toplantı sonrasında Fed Başkanı Powell konuşması izlenecek. Faizlerde değişik beklenmezken, Powell2ın vereceği mesajlar önemli olabilir. Perşembe günü ABD 4.çeyrek büyüme verileri alınacak. %4.40 büyüme bekleniyor. Cuma günü ise AB Aralık ayı kişisel gelir ve harcamalar olacak.

Borsa

Borsa endeksi dolar bazında 210$ direncini (yaklaşık 1550 seviyesi) kırmaya çalışıyor ancak henüz başarabilmiş değil. Direnç seviyelerinde dalgalanmalar zaman zaman olabilir. Böyle zamanlarda borsada belirsiz ve zayıf hareketler görebiliriz. Endeks 210$ direncini kırmakta başarılı olmaz ise satış baskısı artacaktır. Satış durumunda 1500 desteği önemli bir nokta olabilir. Bu seviyede hem yatay destek hem 22-günlük ortalama bulunuyor. Endeksin 1500 seviyesi altına gerilemesi ve bu seviyenin üzerine yeniden çıkmakta başarısız kalması durumunda satışlar daha aşağı seviyelere kadar ilerleyebilir. Bu noktada 1415 seviyesindeki 50-günlük ortalama öne çıkacak.

Yukarıda ise öncellikle 1550 seviyesi üzerinde yerleşik seyirler almalıyız. 1580 seviyesinin geçilmesi ve üzerinde kapanışlar gelmesi durumunda endeksin 210$ direncini kırdığını söyleyebiliriz. Bu durumda zaten mevcut olan yukarı trend güçlenerek devam edecektir.

Sonuç olarak strateji anlamında Endeks 1500 seviyesi altına düşmedikçe pozisyonlar korunabilir. Bununla birlikte 1580 seviyesi geçilirse ilave pozisyonlar açılabilir. Bu sürecin uzamasından endişe edenler pozisyonlarını azaltabilir, endeks 1580’i geçerse tekrar artırabilir. Ya da VIOP’da en fazla pozisyon büyüklüğü kadar endekste kısa (short) pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilirler. Endeksin 1580 seviyesini geçmesi durumunda VIOP pozisyonlarını kapatıp hissede devam edebilirler.

Dolar

Dolar kurunda TL pozitif ayrışma gösterdi diyebiliriz. Dolar kurundaki geri çekilmenin kısa vadede sonlarına gelmiş gibi görünüyor. Çünkü 7.18 seviyesinde 50-haftalık, 7.36 seviyesinde 200 günlük ortalamalar var ve etkili destek görevi görmekte. Bu noktalardan tepki yükselişleri görebiliriz. Ancak bu yükselişlerin sınırlı kalmasını ve dolar kurundaki düşüş trendi sınırlarında olmasını bekliyoruz. 7.50 seviyesinin üzerinde 7.60 seviyelerine doğru yükselişler görebiliriz. Ancak bu uzun vadede dolar kurundaki düşüş beklentisini bozmayacaktır.

çocuğunuz için Borsa Hesabı açın yazımı okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir