Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 31/01/20

Borsa endeksi geçen hafta %3.55 yükselirken, dolar kuru gerilemesini sürdürdü ve %1.7 düştü. Endeksteki yükselişte banka endeksi %4.1, Sınai endeksi ise %3.90 yükselişle katkı sağlayan en önemli faktör oldu. BIST100 dışı endeks ise %1.59 yükseliş gösterdi. Borsa endeksi yılı iyi bir kapanış ile tamamlarken 2020 yılında %28.7 yükseliş gösterdi.

ABD piyasaları ise yılı yeni rekor seviyelerde tamamlarken Alman DAX endeksi rekora yakın ama yılbaşındaki seviyesinde kapatırken, İngiltere ve Fransa endeksleri ise yılbaşındaki seviyelerinin altında yılı tamamladılar.

masanotları borsa

Yeni haftaya başlarken piyasalardaki genel olumlu havayı bozacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü ile ilgili gelişmeler yine izlenecek. Buna karşın toplu aşılamanın başlamış olması da olumlu havayı destekliyor.

Yoğun Veri Akışı

Bu hafta içeride Pazartesi günü Aralık enflasyonu açıklanacak. Beklentiler aylık %0.9 seviyesinde bulunuyor. Bu veri ile birlikte 2020 yılı enflasyonu belirlenmiş olacak. Beklentiler %14.18 seviyesinde bir enflasyon verisi ile 2020 yılını kapatacağımız yönünde bulunuyor. Diğer yandan Pazartesi ve Salı Hazine’nin 4 ihalesi bulunuyor. Ocak ayında Hazine’nin 37.2 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Bu rakamın 21 milyar TL’lik kısmı 6 Ocak tarihinde ödenecek. İç borçlanma açısından bu ihaleler kritik olarak sayılabilir.

Dışarıda ise Pazartesi günü OPEC+ toplantısı izlenecek. Pazartesi ve Çarşamba günleri ise Avrupa, Asya ve ABD’de Aralık ayı PMI verileri alınacak. Perşembe günü Euro bölgesi TÜFE verisi, Cuma günü Almanya Kasım ayı Sanayi üretimi ve ABD Tarımdışı istihdam verileri takip altında olacak.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken 1500 seviyesini direnç olarak izliyoruz. Şu ana kadar kar satışları gün içinde karşılandı. Henüz birkaç gün süren sert düzeltme ile karşılaşmadık. Önümüzdeki haftanın ilk iki günü yüklü ihalelerin olması ve Çarşamba günü yüklü iç borç ödemesinin olması, piyasa üzerinde geçici bir baskı oluşturabilir. Bu nedenle Pazartesi ve Salı günleri dikkatli olmakta yarar var.

Endekste 1500 seviyesi üzerinde 1550 ve 1600 seviyeleri yeni hedefler olacak. Düzeltme gelmesi durumunda 1470 ve 1450 seviyeleri yakın kısa vadeli desteklerimiz olacak. 22-günlük ortalama desteği 1400 seviyesinde bulunuyor. Büyük resimde yukarı trend korunuyor. 1400 seviyesine kadar düzeltme olsa bile ana resimde yukarı trend içerisinde bir hareket olarak algılayacağız. Ancak öncesinde 1470 ve 1450 destekleri etkili olabilir.

Banka endeksinde teknik olarak göstergelerde yukarı yönlü canlanmalar var. Cuma günü kararsız bir kapanış olsa da olumlu görünüm sürüyor. 1530 seviyesini XBANK için destek olarak izliyoruz. 1558 üzerinde kapanış olursa yukarı trend güçlenebilir.

Genel havayı olumsuz etkileyecek haber akışı veya gelişmeler olmadıkça Geri çekilmelerde sakin kalmakta fayda var.

Dolar

Dolar kurunda hızlı düşüş sonrasında 7.30 seviyesinden tepki yükselişi görüyoruz. Ancak TCMB kararları ve mesajları dikkate alınırsa Dolar kurundaki yükselişin geçici bir tepki yükselişi olduğunu düşünüyoruz. Pazartesi günü açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerden yüksek çıkması, tepki yükselişinin 7.55 seviyesine doğru devam etmesi için zemin hazırlayabilir ancak yine de kalıcı bir yükseliş beklemiyoruz. Dolar kuru teknik olarak ortalamalarının altında bir düşüş trendi içerisinde görünüyor. Geçen haftanın en önemli gelişmesi 7.50 desteğinin kırılması oldu. Bu seviye altında kaldığı sürece ilerleyen haftalarda 7-7.10 bölgesine doğru düşüş devam edebilir.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN yazımı okuyabilirsiniz. 

Temettü Şirketleri 2020 çalışmama göz atabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 31/01/20” için bir yanıt

  1. TUNCAY BEY SENİ ÇOK SEVİYORUZ GÜBRE FABRİKALARI HAKKINDA BİR ANALİZİNİZ VARMI ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir