Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 27/12/20

Borsa endeksi geçen hafta %1.26 yükselirken, dolar kuru TCMB kararı sonrasında %0.89 gerileme gösterdi. Geçen hafta banka endeksi borsa üzerinde baskı yaparken haftayı %0.32 gerileme ile kapadı. Sınai endeksi ise %2.58 yükseliş ile borsa endeksini sırtlayan taraf oldu. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.84 yükseliş gösterdi.

masanotları borsa

Küresel tarafta ise Cuma günü Noel tatili olması nedeni ile Perşembe günü yarım gün Cuma ise tam gün kapalı olan kısa bir hafta yaşandı. Kısa haftayı ABD endeksleri yatay denecek ölçüde kapatırken, DAX endeksi ise %0.32 gerileme gösterdi. Mutasyon haberleri ile haftaya satıcılı başlayan dünya borsalarında haftanın ilerleyen sürecinde toparlanma görüldü. DAX endeksinde 13800 direnci ön planda kalırken, bu direnci geçip geçemeyeceği önemli olacak. 13500 ise ara destek olurken, 13000-13100 seviyesi ciddi destek konumunda. Bu noktalardan DAX endeksinde önemli tepkiler geldiğini izledik. S&P endeksinde ise 3725 direnç olurken, bu seviye üzerinde yeni bir süreç olacak mı izleyeceğiz. Aşağıda ise 3675 ve 3633 destekleri izlenecek.

Toplu aşılamaların başlaması olumlu olurken, Covid-19 bulaşma hızının artması ve kapanmaların artarak devam etmesi küresel borsalarda dalgalı seyirlerin olmasına neden olacak gibi duruyor.

Kısa haftada önemli veri akışı bulunmuyor

Bu hafta içeride ve dışarıda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Virüs ile ilgili gelişmeler yine takip edilecek. Perşembe günü Almanya, İngiltere ve Japonya yarım gün açık olacak. Cuma günü ise dünya genelinde piyasalar kapalı olacak.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken, momentumda yavaşlama gözlüyoruz. 1420 seviyesinden geçen kanal çizgisi üzerinde yorumla sinyalleri almaktayız. Endekste kar satışlarını gün içinde alıyoruz ve karşılanıyor. Ancak 1410 desteğinin altına sarkmalar olursa kar satışlarında 1366 seviyesindeki 22-günlük ortalamaya doğru gücenebilir. Buna karşın 1410 seviyesi üzerine ısrarlı bir yerleşme görülürse Borsa endeksinde momentum ilerleyen günlerde tekrar güçlenebilir. Kar satışları gelebilir ancak bu satışlara karşı sakin kalmak doğru olacaktır. Küresel piyasalarda dikkat çekici sertlikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Genel olarak küresel piyasalardaki havayı bozacak bir gelişme şimdilik görünmüyor.

Havacılık hisseleri hafta başında mutasyon haberleri ile oluşan baskıyı sonradan üzerinden atmış görünüyor. Ancak yine de sert satışlar olmasa bile yukarı hareketler kısıtlı kalabilir. Banka endeksi XBANK için 1536 önemli bir direnç. Bu direnci geçen hafta test eden endeks bu seviye üzerine çıkmakta başarılı olamadı. 1464 seviyesi önemli destek olarak izlenebilir. Banka endeksi 1464 seviyesi altına düşmedikçe sakin kalmakta fayda var. Ancak yukarı trendin güçlenmesi için 1536 direncini geçmesi gerekli.

Dolar

Dolar kurunda yılsonunda 7.50 olarak öngördüğümüz genel düşüncemizi koruyoruz. Gelişmeler bu düşüncemizi desteklemeye devam ediyor. TCMB’nin doğru adımları ve doğru mesajları devam ettiği sürece dolar kurunda yukarı tepkiler olsa bile bu yükselişlerin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. 7.50 desteği önemli olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda 7 seviyesine doğru düşüş hızlanabilir.

BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM makalemi okumanızı tavsiye ederim. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir