Borsa Haftalık Yorum 20/12/20

Borsa endeksi geçtiğimiz haftayı %2.74 yükselişle kapatırken yeni rekorlara imza attı. Banka endeksi %2.86 ile endeks üzerinde etkili olurken, Sınai endeksi %0.48 ile sınırlı bir yükseliş gösterdi. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.6 gerileme kaydetti. TL ise güçlendiği bir haftayı geride bıraktı ve Dolar karşısında %3 değer kazandı. Dolar kuru haftayı 7.62 seviyelerinde tamamladı. TCMB Başkanı’nın geçen hafta gerçekleştirdiği 2021 Para ve Kur Politikası toplantısında sunduğu görünüm ve verdiği mesajlar piyasalarda güven oluşturdu diyebiliriz. Ve bunun etkilerini haftanın geri kalanında TL üzerinde görmeye başladık. Gözler 24 Aralık tarihindeki PPK toplantısında olacak. Ancak piyasalar bu toplantıya yönelik faiz artırımı mesajlarını almış görünüyor.

masanotları borsa

Küresel Piyasalarda İyimser Hava sürüyor

Küresel piyasalarda ise pozitif hava devam etti diyebiliriz. ABD Dow Jones endeksi haftayı %0.44 yükselişle kapatırken, Nasdaq borsası %3 yükseliş gösterdi. S&P Endeksi ise %1.25 yükseliş kaydetti. DAX endeksi ise %3.94 yükseliş gösterdi. Alman Borsasında Hızlı yükselişinin ardından haftanın son iki gününde bir miktar satışların başladığını söylemek mümkün. Önümüzdeki hafta DAX endeksinde başlayan satışların devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Geçen hafta Ons Altın’da bir tepki izledik ve %2.22 yükseliş gördük. Brent petroldeki yukarı eğim sürdü ve haftayı %4.93 gibi etkili bir yükselişle kapadı.

Toplu aşılamaların başlaması, açıklanan öncü göstergelerde ekonomik aktivitelerin halen canlı olduğunun görülmesi küresel piyasalardaki iyimserliği destekliyor. Ayrıca Fed toplantısından 2021 yılında faiz artırımı beklentilerinin çıkmaması da piyasalardaki iyimserliği destekledi.

Virüs’ün Bulaşma Hızı %70 arttı

Ancak yeni haftaya İngiltere Başbakanı Johnson’ın açıklamaları ile giriyoruz. Johnson Londra’da kısıtlamaları 4düzeye çıkardıklarını açıklarken, yeni bir tip Korona virüsten bahsetti. Virüs ’ün yayılma hızının %70 arttığını açıklarken, Noel’de ailelerin buluşması bile yasaklandı. DSÖ ülkeleri temkinli olmaya ve kısıtlamaları arttırmaya çağırdı. Almanya, İngiltere’den tüm uçuşlara sahasını kapadığını bildirdi. Virüs ‘ün daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu bulunmuyor. Bu gelişme ile birlikte virüsün bulaşıcılığı hakkında nasıl haberler gelecek izleyeceğiz. Mutasyona uğrayan virüs ’ün diğer ülkelere sıçraması durumunda piyasalar kendisini yeniden daha fazla artan kısıtlamalar içerisinde bulabilir. Bu durum zaten ralli yapmış piyasalarda satışlara ne kadar yol açacak göreceğiz. Baka deyişle yeni haftaya keyiflerin biraz kaçmış şekilde başlıyoruz.

İçeride TCMB İzlenecek

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB PPK toplantısı yurtiçi piyasalar için en önemli gündem. Piyasalar faiz artırımı beklerken, beklentiler 50 ile 200 baz puan gibi geniş bir yelpazede seyrediyor. Biz Perşembe günü 150 baz puan artışla politika faizinin %15’den %16.50 seviyesine yükseltilmesini bekliyoruz. TCMB’nin piyasa beklentilerine cevap vererek faiz artırması ile Dolar kurundaki gerileme hızlanabilir ve yabancı girişleri daha fazla güçlenebilir.

Yurtdışı Noel tatiline giriyor

24 ve 25 Aralık tarihlerinde ise yurtdışı piyasalarda Noel havası iyice hissedilecek. Perşembe günü Almanya tam gün kapalı olurken, ABD ve İngiltere tarım gün açık olacak. Cuma günü ABD, Almanya ve İngiltere’de piyasalar tam gün kapalı olacak. Borsa İstanbul’da yabancı işlemlerinin aza olacağı bir hafta olacak diyebiliriz.

Haftalık ekonomik takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunuyor ve yeni rekorlar geliyor. Dolar bazında bakıldığında 1.76 (yaklaşık 1380) direncini geçmiş bulunuyoruz. Endeksin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ise 2.1 sent (yaklaşık 1600) seviyeleri yeni hedef olabilir. TL bazında ise 1400 seviyesi psikolojik bir direnç. Bu seviyenin üzerine geçilmesi de endekste moralleri güçlendirecektir. Teknik olarak Borsa endeksi trend yukarıyı gösteriyor ancak son günlerde bir yorulma olduğunu söylemek mümkün. Kar satışları gelebilir ancak bu satışlara karşı sakin kalmak doğru olacaktır. Küresel piyasalarda dikkat çekici sertlikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Kısa vadede 1400 seviyesi destek olurken, daha aşağıda 1375-1380 seviyeleri daha önemli bir destek. 1345 ise 22-günlük ortalamanın olduğu güçlü bir destek olarak izlenebilir.

Koronavirüs ile ilgili son gelen haberler havacılık hisselerindeki olumlu havayı baskılayabilir.

Dolar

Dolar kurunda ise genel olarak teknik anlamda zayıf seyir sürüyor. TCMB’nin Perşembe günü vereceği karar Dolar kuru üzerinde çok önemli olacak. Piyasa beklentilerini karşılayan bir karar çıkarsa kur daha önce test ettiği 7.50 desteğine gerileyebilir ve hatta daha aşağıya da düşebilir. Bu faiz artırımının şiddetine bağlı olacak. 22-haftalık ortalama 7.64 seviyesinde ve bu aradan dolar kuru bu seviyenin altında bulunuyor. 7.64 seviyesinin altına yerleşmesi de teknik anlamda aşağı eğimi desteklemiş olacak. 7 seviyesi 50-haftalık ortalama olması bakımından gerçekleşmesi muhtemel önemli destek.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Yorum 20/12/20” için 8 yanıt

 1. Tuncay bey öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim sizi yakın zamandan beri takip ediyor ve yazılarınızı büyük bir keyifle okuyorum. Size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim hep uzun vade yatirmci olun diye bize telkinlerde bulunuyorsunuz lakin bu uzun vade ne kadar uzun olmasi lazım ben onu kestiremiyorum. Örneğin:. Hisseyi aldım % 30 damı yoksa %50 demi yoksa %100 demi elimden çıkarmam gerekiyor bu konuda açıklama yaparsanız çok sevinirim hoşçakalin.sevgiler. dediğim gibi yakın zaman olduğu için bu işi iyi bilmiyorum kusur ettiysem af ola

  1. mesela ben bir şirkette 5. yılımı doldurdum. bunun sınırı yok şirket büyümeye devam ediyorsa sorun yok

 2. Merhaba sayın Tuncay bey
  Paylaşımların iz icin teşekkürler bildirim ler geç gelsede okuyorum..
  Temettü verecek olan hisseleri yada bedelli bedelsiz leri de haftalık yada aylık takvimde paylaşmayı dusunurmusunuz ?
  Teşekkürler

  1. İntegral yatırımda hesabı olan yatırımcılarımıza her pazartesi gönderiyoruz.

 3. Teşekkürler. Borsayla sizin sayenizde tanıştım. İnsanları bilinçlendirmeniz ve bunu yaparken hiçbir beklentinizin olmaması güzel bir duruş. Kanalınızı, blog sayfanızı ve twitter profilinizi takip ediyorum. Portföyüm sizle şekillendi diyebilirim. Tekrar teşekkürler…

 4. Merhaba Tuncay Bey, sosyal mecrada borsa ile ilgili yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Üç iyi hisse diye bir yorumunuz oldu. Hektaş, Orge, Ülker. Bu hisse senetlerinde pozisyonlar açtım. Fakat bugüne kadar hisselerin seyri hiç de iç açıçı sonuçlar vermedi. Bundan sonrası için düşüncelerinizi merak ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir