Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 5/7/20

Geçen hafta Borsa BIST100 endeksi %0.94 yükseliş kaydederken, ABD S&P endeksi %1.5 ve Alman DAX endeksi %3.6 yükseliş gösterdi. Genel olarak dünya borsalarında iyi bir hafta geride kalırken Şangay Endeksi %5.8 ile majör borsalar arasında en çok yükselen endeks olarak görülüyor.

masanotları borsa

Aslında geçen hafta piyasalar garip bir haftaydı diyebiliriz. Bir yandan Haziran ayında güçlenen PMI verileri moralleri olumlu etkilerken, beklentilerden iyi gelen ABD istihdam verisi ise ekonomik beklentileri güçlendirdi diyebiliriz. Ancak bunlar olurken rekor seviyelere yükselen Covid-19 vaka sayıları ise manşetlerde kalmaya devam etti. ABD’nin özellikle Florida kısımlarında vaka sayılarının ciddi boyutlara ulaşması ve bazı eyaletlerde kısıntıların tekrar başlatılması öne çıkan haberlerdi. Ancak piyasalar virüs ile ilgili bu gelişmelere fazla ağırlık vermedi ve fiyatlamalar olumlu seyretti. Endekslerin kritik seviyelere geldiği anlarda gelen aşı haberleri adeta imdada yetişti.

ABD S&P borsa endeksi 3000 sınırına yakın noktalardan tepki yükselişi gösterirken, DAX endeksi de aynı şekilde 12000 seviyesi üzerinde kalarak bu seviyelerden yeniden yönünü yukarı çevirdi. ABD ve Avrupa borsa endeksleri aslında Haziran ayını azalan bir momentumla geçirdi. Temmuz ayında ise momentumun yeniden güçlenip güçlenmeyeceğini izleyeceğiz. Şimdilik iyi başladılar. Bu arada ABD piyasalarının Cuma günü tatil olduğunu hatırlatmakta fayda var.

BORSA

İçeride ise Borsa İstanbul BIST100 endeksi 116300 direncini geçmeye çalıştı ancak bunu başaramayarak 115800 seviyelerinden kapandı. BIST100 endeksi ABD ve Avrupa’nın tersine Haziran ayını güçlenen bir momentumla tamamlarken, Temmuz ayına yine diğerlerinin aksine zayıflayan bir momentumla giriyor. 23 Haziran tarihinden bu yana Endekste momentumun zayıfladığını izliyoruz. Buna göre 116300 direncinin üzerinde tutunmakta güçlük çekmesi aslında sürpriz olmadı. Diğer yandan 1 Temmuz tarihinden itibaren Borsa’da BIST30 hisselerinde açığa satış yasağı kalktı. Banka hisselerinde ilk başta pozitif bir tepki ancak ardından satış baskısı hissedildi.

Strateji

Taktik strateji olarak 116300 seviyesini izlemeyi sürdüreceğiz. Ancak bu seviye çok fazla ihlal edildiği için geçerliliğini yitirmiş olabilir. Aşağıda 115000 desteği ön plana çıkıyor. Endeksin bu seviye üzerinde satışları karşılayıp karşılamayacağı önemli olabilir. 115000 desteğinin altında ise 113300 seviyesi güçlü destek ve aynı zamanda ana stop loss seviyesi olarak öne çıkıyor. Yukarıda ise 117300 seviyesi önemli bir direnç olarak oluştu. Endeksin yükselişini sürdürmesi ve tekrar momentumun artması için 117300 direncini geçmesi gerekiyor. Bu durumda 120000 seviyelerine doğru önü açılmış olacak.

Risk sevmeyen ve kısa vadeli bakan yatırımcılar iki strateji izleyebilir. Bunlardan ilki 115000 seviyesini stop loss olarak alabilir ve bu seviye üzerinde kaldığı sürece pozisyonlarını koruyabilir. Diğer ise daha ürkek yatırımcılar için, bu seviyede pozisyonlarını kapatabilir ya da azaltabilir ve endeksin 117300 seviyesini geçtiğini görene kadar izlemede kalırlar.

Daha sakin ve borsaya orta ve uzun vadeli genel trendler açısından bakan yatırımcılar ise 113300 seviyesini stop loss olarak izlemeyi sürdürebilirler. Bu seviyenin üzerinde seyirler sürdüğü sürece pozisyonlarını korumaya devam edebilirler.

Öne Çıkan Sektörler

Geçen hafta en çok artan sektörler Çimento, GYO, Yatırım Ortaklıkları, Turizm olurken, düşen sektörler ise Ulaştırma, İletişim, Ticaret, Hizmetler sektörü oldu. Ayrıca BIST30 endeksi %0.4 değer kaybetti. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %2 yükseldi.

Haftalık bazda endekse en çok katkı veren hisseler, OYAKC, EKGYO, KARSN, SISE, TRGYO, ULKER olurken, en çok baskı yapanlar ise GARAN, AKBNK, TCELL, TUPRS, THYAO, ISCTR oldu.

BIST30 endeksindeki negatif seyir ve banka hisselerindeki baskının açığa satış yasağının kalkması sonrasına isabet etmesi düşündürücü. Buna karşın önceki haftaki kararsız kapanışın bir devamı da olabilir.

Geçtiğimiz hafta teknoloji şirketlerine ilginin yeniden arttığını gördük. Bu ilgi önümüzdeki hafta da devam edebilir. Gıda sektörü önümüzdeki hafta izlenmesi gereken sektörlerde birisi olabilir. Ticaret sektöründeki hareketlilikte izlenmesi gerekebilir. Bu sektörün alt segmenti olan perakende sektöründeki pozitif eğilim yine devam edebilir. Buna karşın çimento sektöründeki ani ve agresif artışın ardından önümüzdeki hafta kar satışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. GYO ve Turizm sektörlerinde de kar satışlarını izlemekte yarar olabilir.

Bankalar

Bankacılık endeksi ise haftalık kapanışta ciddi bir baskı ile haftayı tamamladı. XBANK endeksinin 131000 seviyesi üzerine çıkması ve tutunması gerekli. Aksi halde bankalardaki durum ciddi oranda can sıkıcı bir boyuta gelebilir. 129000 ve 124000 seviyelerini destek olarak izliyoruz. 124000 seviyesi ana destek noktamız. Banka hisseleri günlük grafiklerde 22 ve 50 günlük ortalamaları üzerinde seyrini koruyor. Ancak bir türlü momentumda artış sağlanamadı. TSKB ve SKBNK halen güçlü görünüme sahip olurken, HALKB ve VAKBN özel bankalara kıyasla daha güçlü teknik görünüme sahipler. Diğer özel banka hisseleri üzerinde ise adeta ölü toprağı var.

DOLAR

DolarTL kuru uzun zamandır çok sıkışık bir seyir gösteriyor. 6.88 seviyesi direnç olurken bu seviyenin üzerinde seyirlerin kalıcı olması durumunda kırılma yukarı yönlü olabilir. Bu durumda yukarı hareket 7 seviyesine doğru hızlanabilir. Aynı şekilde 6.83 seviyesi destek olurken, bu seviyenin altında kalıcı seyirler oluşursa kırılma aşağı yönlü sertleşebilir. Bu durumda aşağı hareket 6.63 seviyesine doğru gerileyebilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Bu yazım ilginizi çekebilir;

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir