Borsa Haftalık Piyasa Yorumu

Borsa endeksi Cuma günkü kayıplarına rağmen geçen haftayı %1.96 kazançla tamamladı. Rusya Ukrayna savaşı global piyasalarda baskıya neden olmaya devam ediyor. Buna rağmen BIST100’ün güçlü bir duruş sergilediğini söylemek mümkün. Madencilik, Metal Ana Sanayi, Kimya ve Teknoloji endeksleri Borsa endeksine katkı sağlayan başlıca sektör hisseleri olurken, Ulaştırma, Turizm, Gıda, Metal Eşya sektör hisseleri ise baskı yaratan tarafta kaldılar. KRDMD, EREGL, GARAN ve ASELS endeksi taşıyan başlıca hisseler olurken, THYAO, YKBNK, AKBNK ve SISE endeks üzerinde baskı yapan başlıca hisselerdi. Ancak endekse destek veren hisselerin direnç seviyelerine gelmiş olmaları ve bu seviyelerde satış baskısı oluşması gelecek hafta için Borsa endeksine yönelik tehlikeli bir sinyal veriyor diyebiliriz.

masanotları borsa

Alman Borsası Sert Düştü

Global borsalarda ise Alman DAX endeksi %10’a yakın gerileme kaydederken, Rusya’nın gaz akışını kesebileceği endişeleri bu satış baskısında etkili oldu. ABD S&P ve Dow endeksleri ise haftayı yaklaşık %1.3 ve Nasdaq %2.8 değer kaybı ile tamamladı. ABD Borsalarında güçlü gelen Tarımdışı istidam verisine rağmen Ukrayna konusu baskı yaratmayı sürdürdü. DAX endeksi ise teknik olarak ciddi derecede aşırı satım bölgesine gelmiş durumda. Satışlar durmaz ise 12500 seviyelerine kadar düşüş oluşabilir. Ancak bu noktalardan Avrupa borsalarında tepkilerin gelmesi beklenebilir.

Petrol Gözünü 128$’a Dikmiş Olabilir

Petrol piyasasında ise Brent petrol geçen hafta yaklaşık %25 yükselişle 119 $/v seviyesine ulaştı. Rusya’ya getirilen yaptırımlar ve petrol arzına yönelik endişeler yükselişte etkili olurken, teknik olarak 120 $ seviyesinin geçilmesi durumunda 128$ seviyesine kadar yükseliş olabilir.

IMF Açıklamaları Türkiye İçin Riskleri Söylüyor

IMF hafta sonu yaptığı açıklamada Rusya-Ukrayna savaşının global ekonomiye etkilerinin ağır olabileceğine yönelik uyarıda bulundu. Diğer yandan Rusya ve Ukrayna ile ekonomik bağı yüksek ülkelerin kıtlık ve ar kesintileri gibi risklerle karşı karşıya geleceğini savundu. Bu durum Türkiye için oldukça riskli bir ifade anlamına geliyor. Özellikle Gıda ve sanayi kollarında kullanılan hammaddeler konusunda ilerleyen süreçte nasıl bir zorluk yaşanacak göreceğiz. Ancak global ölçekte yüksek enflasyon ve durgunluk gibi bir tablo oluşması durumunda, 2021 yılında gördüğümüz bilançoları 2022 yılında görmemiz zor görünüyor. İlerleyen çeyreklerdeki gelişmeler önemli olacak.

EURUSD 1.07 desteğine doğru ilerliyor

Piyasalardaki önemli hareketlerden biriside EURUSD paritesinde yaşandı. Parite 1.1265 ile başladığı haftayı 1.0934 seviyesinde tamamladı ve ABD Doları küresel piyasalarda agresif değer kazandı. Uzun vadeli grafiklere bakıldığında 1.07 seviyelerinin EURUSD için kritik bir destek olduğu söylenebilir. Paritedeki bu düşüş doğal olarak GOÜ para birimlerinin Dolara karşı değer kaybetmesine neden oldu. DolarTL’de geçen haftaki yükselişte paritedeki bu agresif seyir etkili oldu diyebiliriz. İlerleyen günlerde paritede Euro lehine bir tepki gelmesi durumunda içeride DolarTL kurunda yeniden sakinleşme görebiliriz. Bu hafta ECB toplantısı bulunuyor ve açıklamalar önemli olabilir.

Borsa Endeksi Momentum Kaybediyor

Borsa endeksi Perşembe günü yükselen kırmızı trend çizgisinin tekrar üzerine çıkmayı başarmış olsa da, Cuma günü gelen satışlarla birlikte yeniden bu çizginin altına geriledi. Endekste 50-günlük ortalama 1989 seviyesinde bu seviyeyi şimdilik destek olarak izleyebiliriz. Ancak satışların devam etmesi durumunda 1840 seviyelerindeki 22-haftalık ortalama test edilebilir. Bu düşüş borsa yatırımcılarına zarar verici olabilir. Yukarıda bahsettiğim gibi özellikle geçen hafta endeksi taşıyan ana hisselerin direnç seviyelerine gelmiş olmaları ve bu noktalardan kar satışlarının olması gibi bir ihtimalde endeksteki düşüş hızlanabilir. Momentum kaybı teknik göstergelerde açıkça okunuyor. Küresel ikliminde bozması ile kötü bir hafta görebiliriz. DAX endeksinin beklediğimiz tepkiyi vermesi durumunda ise Borsa endeksi içinde iyi olabilir.

Borsada kısa vadeli al-sat yapanlar için riskli dönem devam ediyor. Diğer yandan strateji olarak portföylerde hisse oranının yüksek olmasının yanlış olacağı bir dönemdeyiz. Hisse oranları azaltılabilir ya da VIOP’da kısa pozisyon açarak pozisyonlar koruma altına alınabilir ve bu süreç bir süre bu şekilde izlenebilir. Uzun vadeli yatırımcılar ise yine VIOP’da koruma alabilirler ya da sakince gelişmeleri izleyebilirler ve düşüş oluşması durumunda bu düşüşü alım için fırsat olarak görebilirler.

Borsa Günlük Grafiği

Dolar kuru 14 barajını geçti

Dolar kuru geçen hafta 14 barajını geçmiş durumda. Bu seviyenin üzerini riskli buluyorum çünkü 14 seviyesinin altında uzun zamandır yatay ve sıkışık bir seyir izlemişti ve bu durum stress birikimine neden olmuş olabilir. Ancak bu seviyenin üzerine yükselmesinin ardından DolarTL’de korkulan kopuş olmadı. Geçen haftaki yukarı harekette EURUSD paritesindeki sert düşüşün etkili olduğunu düşünüyorum. EURUSD paritesi tepki yükselişi gerçekleştirmesi durumunda DolarTL’deki seyir biraz daha sakinleşebilir. ECB’nin toplantısı ve vereceği mesajlar parite üzerinde etkili olacak. Ancak daha ileri vadede yükselen dış ticaret açığı ve Turizm gelirlerine yönelik endişeler TL üzerindeki baskıyı artıracaktır. TL önünde şimdiden riskler yükseliyor.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Güçlendi Ancak Direnç Seviyelerinde

Geçen hafta sıkışma bölgesini yukarı yönlü kıran Ons Altın beklentilere paralel hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Ons Altın geçen hafta yaklaşık %4 yükseldi. Ancak teknik olarak 1966 seviyesindeki direncine gelmiş bulunuyor. Başka deyişle bu seviyeler yeni alım yapacaklar için riskli olabilir. 1966 direncini geçemez ise kar satışları görebiliriz. Buna karşın 1966 direncinin geçilmesi durumunda 2077direnci yeni hedef olacaktır. Yeni bir alım denemek için Ons Altın’ın 1966 direncini geçip bu seviye üzerine yerleşmesini beklemek ondan sonra harekete geçmek daha doğru olacaktır. Rusya Ukrayna savaşının yarattığı psikoloji ve global anlamda artan enflasyon endişeleri Ons Altının yükselişinde kilit rol oynuyor.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimim. Bilgi için tıklayın.

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Yorumu” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir