EGSER Ege Seramik 2021/12 Analizi

Ege Seramik (EGSER) 2021 yılı sonuçlarını 25 Şubat günü piyasa kapanışı sonrasında açıkladı. Günü 15.32TL kapanış ile tamamlayan hisse ertesi gün piyasalardaki pozitif havanında etkisiyle sert yükseliş yaparak 16.50 seviyesini günü tamamladı. Hisse son olarak yüksek temettü verimini işaret eden temettü açıklaması sonrasında Cuma günü 17.88TL ile haftayı tamamladı. Hisse bilanço açıkladığı günden bugüne %16.7 yükseliş göstermiş oldu.

masanotları borsa

EGSER 2021 yılını güçlü sonuçlarla tamamladı. Net karı %173 artışla 2623 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirleri %70 büyüdü ve 1.061 milyon TL oldu. Şirket 2021 yılında %105 artışla 285 milyon TL FAVÖK açıkladı.

2021 yılında iç piyasadaki büyümenin güçlü oluşması, yurtdışı ihracat faaliyetlerinin güçlenmesi etkili oldu. Özellikle 2020 yılına göre Covid-19 nedeni ile oluşan baskının hafiflemesi ve ABD’nin Çin’e karşı aldığı önlemler ihracat tarafında Türk seramik sektörünü olumlu etkiledi.

Şirket’in metrekare cinsinden satışları 2021 yılında %25.7 büyüdü ve 20.9 milyon metrekare seviyesinde gerçekleşti. Satışların %58’ini ihracata gerçekleşti. TL bazında gelirler içerisinde ise yurtdışı satış gelirlerinin payı %68 seviyesinde oluştu. İhracat kanadında en büyük Pazar payı ABD pazarına ait bulunuyor. TL bazında yurtiçi satışlar %110 artışla 345 milyon TL olurken, yurtdışı satışlar %56 artışla 716 milyon TL seviyesinde oluştu. Dolar bazında ciro büyümesi %32 oldu ve ihracat döviz bazında 74 milyon $ seviyesinde gerçekleşti.

EGSER

2021 yılında artan maliyetlere rağmen karlılığın arttığını görmekteyiz. Brüt kar marjı 3.8 puan artışla %36.3 olurken, FAVÖK marjı 4.6 puan artarak %26.8 oldu. Net kar marjı ise 9 puan artışla %25 seviyesinde gerçekleşti. Kurdaki yükseliş nedeni ile özellikle son çeyrekte oluşan finansman geliri ve operasyonel olmayan kur farkı gelirleri net kar marjının yüksek oluşmasını sağladı.

EGSER

Aralık sonu itibari ile EGSER 181 milyon TL net nakit değere sahip bulunuyor. Borcu bulunmuyor. Buna paralel cari oran 2x ve likidite 1.7x gibi yüksek ve ideal seviyede. Döviz pozisyonu ise 26.3 milyon $ döviz pozisyon fazlasına sahip bulunuyor. Şirket’in nakit değerleri 194 milyon TL gibi yüksek bir seviyede ve bu paranın büyük kısmı döviz bazında o/n ve vadeli hesaplarda bulunuyor. Açıkçası EGSER hem ihracatçı, hem nakit zengini hem döviz zengini bir şirket diyebiliriz.

EGSER Temettü

EGSER 3 Mart günü hisse başı brüt 2.2597TL, net 2.0337TL temettü açıkladı. Bu 3 Mart günkü kapanış göre %12.3 temettü verimine işaret ediyordu. Ertesi gün piyasa bu haberi pozitif karşıladı ve %8 yükseliş kaydetti. Son kapanış olan 17.88TL’ye göre temettü verimi %11.4 seviyesinde bulunuyor. Şirket temettüyü 18 Nisan tarihinde vermeyi planlıyor. Bu teklifini 30 Mart tarihinde gerçekleştireceği Olağan Genel Kurulda oylamaya sunacak.

EGSER bir temettü şirketi diyebiliriz. Son 10 yılda 9 kez temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Bazı Temel Bilgiler

Şirket’in %34’ü halka açık bulunuyor. İmtiyazlı hisseler sadece temettü imtiyazına sahip bulunuyor. Bunun dışında oy hakkında bir imtiyaz görünmüyor. Şirket’in çoğunluk %61.2 hissesi İbrahim Polat Holding’e ait.

EGSER Değerlendirme

EGSER’in 2021 yılı sonuçlarını güçlü buluyorum. Nakit yapısı, ihracatçı özelliği, döviz riskinin olmaması ve temettü şirketi olması oldukça önemli avantajlar. Diğer yandan Ar-Ge ve Ür-Ge alanındaki yatırımları ve yenilikçi, teknolojiyi takip eden yapısı önemli. Seramik şirketlerinde Doğalgaz maliyetleri toplam maliyetlerin %30’unu oluşturuyor. Bu nedenle 2022 yılında doğalgaz maliyetlerinin karlılığı baskılaması muhtemel olabilir. Diğer yandan fiyatlardaki artışla bu ne kadar dengelenecek göreceğiz. Ancak yüksek kur nedeni ile 2022 yılında ihracat gelirlerinin 736mnTL’den 1 milyar TL seviyesine çıkması beklenebilir. Toplam satışları ise %50 büyüme ile 1.4-1.5 milyar TL seviyesinde oluşabilir görünüyor.

Seramik sektörünün Dünya ekonomilerindeki büyümeye hassas bir sektör olduğunu da belirmekte fayda var. Rusya Ukrayna savaşının global ekonomilerde yavaşlamaya neden olması Şirket için risk oluşturuyor.

Bir diğer risk ise yükselen maliyetlerin fiyatlara yansıtılmakta güçlük çekilmesi olabilir.

Hisse son bir yılda yatırımcısına %40 getiri sağladı. Son olarak 5.11x f/k (sektör 11x), 2.19x pd/dd (sektör 4.15x) ve 4.07x fd/favök 8.9x) çarpanlarına sahip ve oldukça cazip seviyede. Bu oranlar sadece sektör ortalamalarına göre değil aynı zamanda karlılık durumuna göre EGSER fiyatı cazip görünüyor. EGSER için bir hedef fiyat çalışmam bulunmuyor. Bununla birlikte 1.3 milyar TL piyasa değerine sahip bir şirket ve günlük ortalama 25 milyon TL işlem hacmi bulunuyor. Bu değerler güçlü değil. Pozisyon alanların Portföyünde düşük bir oranda bulundurmaları daha sağlıklı olacaktır.

EGSER Günlük Grafik
EGSER Özet Gelir Tablosu ve Kar Marjları

CIMSA 2021/12 Analizimi okuyabilirsiniz.

SASA 2021/12 analizimi okuyabilirsiniz.

EREGL 2021/12 Analizimi okuyabilirsiniz.

Ya da eğitim alarak kendi analizinizi kendiniz yapabilirsiniz. Aşağıda görselleri tıklayarak Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz.

Borfin Eğitimim Temel Analiz ve Değerleme
Borfin Eğitimim Şleri Temel Analiz ve Değerleme

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“EGSER Ege Seramik 2021/12 Analizi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir