Borsa Soluklanıyor. Hisse Bazlı hareketler Öne Çıkabilir

Borsa endeksi 8 haftalık soluksuz yükselişini geçen hafta %4.09 düşüşle sonlandırdı. Bunda %23.75 düşen Bankacılık endeksi neden oldu diyebiliriz. BIST100 endeksinde 3255 seviyesindeki 22 günlük ortalamaya yaklaştıkça alıcıların gelmeye başladığını izledik. Bankalar arasında özel bankalarda alıcıları görmeye başlarken, kamu bankalarında hala satış eğilimi hakim.

masanotları borsa

Banka hisselerinde özellikle 7 Eylülden sonra oluşan fiyatlamaların spekülatif olduğunu düşünüyorum. Geçen haftaki yorumumda Banka hisselerinin son geldiği noktanın almaktan çok satmaya teşvik ettiğini ve portföylerdeki banka hissesi oranının düşük seviyelerde tutulmasının daha sağlıklı olacağını belirtmiştim. Bugün geldiğimiz noktada geçen haftaki bu görüşün ne kadar doğru olduğunu görmekteyiz.

Bankalardaki çarpanların dünya ortalamaları ile uyumlu bir seviyeye geldiğini, artık bundan bir iki ay öncesindeki cazibeli fiyatların olmadığını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde banka hisselerinde sert çalkalanmanın getireceği doğal dalgalanmalar olacaktır ancak 3.çeyrek bilanço beklentilerine paralel olarak hareketler Sanayi ve BIST100 dışı hisselere doğru kayabilir.

İçeride TCMB Dışarıda Fed Bekleniyor

Önümüzdeki hafta içeride Hazine’nin Pazartesi ve Salı günleri toplam 4 ihalesi bulunuyor. Diğer yandan Perşembe günü TCMB faiz toplantısı var. Beklentiler faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde bulunuyor. Ancak genel olarak bu toplantıda olmasa bile ilerleyen toplantılarda TCMB’nin faiz indirimlerini sürdürmesi yönünde beklentiler hakim. TCMB bu toplantısında politika faizleri ile kredi faizlerindeki makasa tekrar değinebilir. Faiz indirimi gelmesi durumunda ise piyasalar üzerinde fazla bir ekstre etki yaratması beklenmemeli.

Dışarıda ise haftanın en önemli gündemi Çarşamba günkü Fed toplantısı olacak. Beklentiler ağırlıklı olarak 75bps faiz artırımı geleceği ve Fed’in politika faizini %2.50’den %3.25 seviyesine çekeceği yönünde bulunuyor. Aynı saatte Fed ekonomik projeksiyonlarını yayınlayacak. O tarafta nokta tahminlerdeki gelişmeler, yıl sonu faiz seviyesi ve 2023 beklentileri etkili olacaktır. Ayrıca Başkan Powell’ın mesajları da önemli olacak. 75bps faiz artırımının piyasalarda büyük ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Ancak mesajlar ve faiz artırımının bundan sonraki hızına yönelik beklentiler önemli olacak. Toplantıdan mevcut şahin beklentinin üzerine daha şahin bir görünüm olması durumunda piyasalarda baskı artabilir. Aksi durumda ise piyasalar toplantı sonrasında rahatlayabilir ve geçici bir süre tepki yapabilir. Perşembe sabahı BoJ faiz kararı beklenirken, aynı gün TCMB ile aynı saatte BoE faiz kararı alınacak. İngiltere Merkez Bankasından 50bps faiz artırımı bekleniyor. Cuma günü ise Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri takip edilecek.

Borsa Endeksi 3500 üzerinde kalamadı

Borsa endeksi grafikten görüldüğü gibi bir üst kanala geçmede başarılı olamadı. Gelen kar satışları teknik olarak 3255 seviyelerindeki 22-günlük ortalama üzerinde karşılanabilirse, Endeks tekrar yukarı seviyeleri deneyebilir. 3550-3600 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Buna karşın Endeksin 22-günlük ortalamasının altına sarkması durumunda ise baskılı seyirlerin devam edebileceği anlamını çıkarabiliriz.

Borsa Günlük Grafik

DolarTL

Aslında grafiği hiç değiştirmesem geçen haftaki grafiği koysam hiç kimse anlamayabilir. Çünkü DolarTl grafiği artık bir çizgi gibi sıkışmış bir seyir gösteriyor. Fed toplantısından ilave bir şahin tutum veya beklenti üzerinde faiz artırımı gelmesi durumunda, parite etkisi içeride DolarTL üzerinde baskı yaratabilir. Ancak bu ne kadar etkili olur söylemek zor. Aşağı yön için 18 seviyelerindeki 50 günlük ortalamasının altına gerilemesi gerekli. Yukarı yükseliş için ise riskler halen mevcut ve artarak devam ediyor.

DolarTL Günlük Grafik

Ons Altın Kritik Destekde

Ons Altın 1680 seviyesindeki iki yıllık kritik destek seviyesinde bulunuyor. Bu seviyeden tepki alımları gelmez ve bu seviyeden aşağı doğru kayma başlarsa Altında ciddi sıkıntılar oluşabilir. Çarşamba günkü Fed toplantısı önemli olacak. Altın için net bir yorum yapmak istiyorsak Fed’i görmemiz gerekiyor.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi okuyabilirsiniz.

Kendizini Eğitebilirsiniz. Borfin eğitimlerime göz atmak için tıklayınız.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir