Borsa ve Dolar Haftalık Beklenti 1 Aralık 2019

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta 108100 direncine doğru yeni bir girişimde daha bulundu ancak geçmeyi başaramadı ve haftayı %0.3 gibi sınırlı bir yükseliş ile kapadı. Cuma günkü kapanış bir miktar zayıf oldu diyebiliriz. Döviz cephesinde ise yeni bir gelişme yok. DolarTL kuru 5.75 seviyelerinde yatay ve yönsüz hareketini korudu. Bu cephede beklentilerimize paralel hareket izliyoruz. Faiz tarafında ise tahvil faizleri %12 seviyelerine sakin seyrini sürdürüyor.

masanotları

İç tarafta faiz ve enflasyondaki düşüş hikâyesi artık borsaya yeterli gelmiyor görüntüsü var gibi. Piyasa belki de ekonomideki toparlanmanın daha kalıcı olduğuna dair daha çok sinyal görmek istiyor. Bu açıdan Pazartesi günü açıklanacak 3.çeyrek büyüme verileri ve Salı günü gelecek olan Kasım ayı TÜFE verileri bu konuda yardımcı olabilir. Sonraki hafta açıklanacak olan Sanayi üretimi verileri ise kilit rol oynayabilir. Borsa endeksi üzerinde 108000 seviyelere geldikçe bir baskı olduğu açık. Bu seviyeler giderek daha büyük eşik özelliği taşıyor. Her seferinde yaşanan bu zorlanma, bu seviyelerin geçilmesi durumunda yaşanacak yükselişi daha sert yapacaktır. Ancak piyasalar bunu daha fazla uzatamaz. Daha fazla zaman geçmeden 106000-108000 seviyelerinin endekste geride kalması gerekli. Aksi halde yükselemeyen borsa düşer tecellisi de yaşanabilir.

Yabancılar, Yapı Kredi Bankası ve Koç Holding Hisseleri

Yabancı yatırımcılar son iki haftadır TCMB verilerine göre hisse senedinde alım gerçekleştirdiler. Borsa endeksinin yukarı hareketini koruması için yabancının katılımının daha güçlü olması gerekiyor. Burada bankacılık endeksinin 151000 seviyesini geçemediğini izliyoruz. YKBNK geçen hafta endekse baskı yaratan bir seyir izledi. Nitekim hafta sonu Koç Holding’in hisse devirleri ile ilgili açıklama geldi. Açıklamaya göre Unicredit’in YKBNK üzerinde dolaylı olan %40.95 olan payı, doğrudan olmak üzere %31.93 seviyesine düşüyor. KCHOL’in payı ise doğrudan %9.02 payın gelmesi ile doğrudan ve dolaylı olmak üzere toplam %50 sınırına ulaşıyor. Unicredit için Yapı Krediden çıkıyor yorumu yapmak yanlış. Banka’da kalmaya devam ediyor. Bir yıl önce Yapı Krediye olan ortaklığının dolaylı değil doğrudan olması yönünde görüşmeler olduğu haberleri çıkmıştı. Sonuç olarak doğrudan ortaklık şeklini almış görünüyor.

Bu işlemde YKBNK hisseleri için satış fiyatı 2.1220 olarak belirleniyor. Hissenin son kapanış fiyatı 2.40TL olduğu dikkate alınırsa bu pazartesi sabahı açılışta hissede ve borsa üzerinde baskı yaratabilir.

Tabi işlemin birde Koç Holding boyutu var. Bu işlem ile birlikte KCHOL’ün kasasından nakit çıkışı olacak ancak YKBNK’daki payı %9.02 artmış olacak. Bu Holding’in bilançosunda tam konsolidasyon kapsamına almasına neden olacak. Aktiflerinde büyüme görülecek. Piyasa bu gelişmeyi Koç holding hisseleri üzerinde nasıl değerlendireceği endeks içinde önemli olacak.

İlgili KAP açıklaması linktedir: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/801077

Borsa Teknik Analiz

Borsa için 108150 seviyesi güçlü bir direnç oldu. Bu seviyeyi geçmesi durumunda 110000 seviyesine doğru hareket hızlanabilir. Aşağıda ise 106000 seviyesi artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Geri çekilmede 105000 desteği daha fazla ön plana çıkmış görünüyor. Bu seviyenin kırılması durumunda 102000 seviyesindeki 50-günlük ortalama desteği izlenecek. Ancak 105000 seviyesinin altına gerilemesi can sıkıcı olabilir. Teknik göstergeler halen olumlu. Sadece bir miktar geri çekilmeye ihtiyaç var mesajı veriyor. Önemli olan bu geri çekilmenin ya da endeksteki soluklanma sürecinin nasıl ilerleyeceği. Günlük grafikler zayıf kapadı, Haftalık grafik ise kararsız kapanış gösterdi, Aylık grafiklerde ise Aralık ayına güçlü bir beyaz mum ile giriyoruz.

Dolar

Dolar kurunda fazla söylenecek söz yok. 5.70-5.68 seviyeleri güçlü destek olarak görünüyor. Yukarıda ise 5.75-5.76 seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Yıl sonuna kadar 5.70 etrafında yata ve yönsüz seyir beklentimizi halen destekleniyor.

Geçen haftaki yorumuma tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Önümüzdeki hafta içeride Pazartesi günü 3.çeyrek büyüme verilerini alıyor olacağız. 2.çeyrekte Türkiye ekonomisi %1.5 daralmıştı ancak beklentilerden daha az daraldığı için olumlu etkiler görmüştük. Büyüme verisi beklentilerin üzerinde gelirse Borsa için bir itici güç olabilir. Salı günü ise Kasım enflasyon verileri alınacak. %0.80 gibi bir aylık enflasyon bekleniyor. Cuma günü ise TCMB’nin 2020 para kurulu stratejisinin açıklanması bekleniyor. Çarşamba günü TCMB Enflasyon Görünüm Raporu alınacak.

Yurtdışında ise hafta genelinde hem Avrupa hem ABD PMI verileri izlenecek. OPEC toplantısı ise Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşmesi bekleniyor. Verilecek mesajlar petrol fiyatları üzerinde etkili olabilir. yine dünya borsa seyirleri genel algı için önemli olacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir